هنروتجربه: مدیر روابط عمومی جشنواره «سینماحقیقت» اعلام کرد که امسال شرط نمایش اول فیلم‌های مستند ایرانی در این جشنواره اجرا خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، شهنام صفاجو مدیر روابط عمومی جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» اعلام کرد که امسال شرط نمایش اول فیلم‌های مستند ایرانی یا همان «پریمیر ایران» در این جشنواره اجرا خواهد شد.

شهنام صفاجو ضمن اعلام این مطلب اظهار کرد: «اگرچه امسال شیوع ویروس کرونا باعث شده تا «سینماحقیقت» به سمت برگزاری مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برود، اما طبق قرار قبلی، در این دوره جشنواره شرط نمایش اول یا همان Iranian Premier فیلم‌های منتخب بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی اعمال خواهد شد.در بند ۲ مقررات و مشخصات مربوط به اثر در فراخوان چهاردهمین دوره جشنواره «سینماحقیقت» آمده است: آثار بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی پیش از این نباید در تلویزیون، اکران عمومی، شبکه نمایش خانگی و یا جشنواره داخلی دیگری به نمایش درآمده و همچنین در ادوار گذشته جشنواره «سینما حقیقت» نیز به دبیرخانه ارائه نشده باشند».

مدیر روابط عمومی جشنواره «سینماحقیقت» اضافه کرد: «این شرط، مشمول مستندهای خارجی و همین‌طور فیلم‌های ایرانی که در جشنواره‌های خارجی به نمایش درآمده‌اند، نمی‌شود».

صفاجو یادآور شد: «متقاضیان حضور در جشنواره می‌بایست تا روز ۵ مهرماه، فرم شرکت در چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» را روی پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره به نشانی www.irandocfest.ir و یا وب‌سایت مرکز گسترش www.defc.ir به صورت آنلاین تکمیل کرده و نسخه نهایی فیلم خود را حداکثر تا ۱۵ مهرماه ۹۹ از طریق ارائه لینک یا به شکل فیزیکی به دبیرخانه «سینماحقیقت» ارائه کنند».

او در پایان گفت: «با توجه به پاندمی کرونا و شرایط مبهم در برگزاری فیزیکی جشنواره، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از مدت ها قبل به زیرساخت‌ها و پلت‌فرم‌های برگزاری آنلاین «سینماحقیقت» توجه کرده است و امیدواریم با تلاش همه همکاران و مشارکت مستندسازان محترم، آذرماه امسال جشنواره‌ای متفاوت و مطلوب را برگزار کنیم».

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را به دبیری محمد حمیدی مقدم، در آذرمـاه ۱۳۹۹ و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید ۱۹ بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.