هنر و تجربه: فیلم «عزیز» به نویسندگی و کارگردانی مهدی برزُکی در بسته «بازگشت کوتاه» در سینماهای هنروتجربه در حال اکران است. روزنامه شرق به این بهانه در صفحه هنری امروز (سه شنبه ۲۵ شهریور ) گفت‌وگویی با یاسمن نصیری؛ بازیگر این فیلم کوتاه منتشر کرده و همچنین نوشین معراجی به عنوان فیلم‌سازی جوان درمورد این فیلم نکاتی را یادآور شده است. 

«لیلا» نقش سختی بود
یاسمن نصیری بازیگر جوان که جایزه بهترین بازیگر زن در سی‌وششمین جشنواره فیلم کوتاه را به دلیل بازی در فیلم کوتاه «عزیز» از آن خود کرد و به‌تازگی نیز جایزه بهترین بازیگر زن در دومین جشنواره فیلم کوتاه «تدبیر زندگی» برای فیلم «عزیز» را دریافت کرده است، درباره ایفای نقش در این فیلم کوتاه گفت: «حضورم در این نقش، به دلیل اعتمادی بود که آقای مهدی برزکی به من داشت؛ آقای برزکی به من گفت که قصد دارد از بازیگرها و افراد بومی برای فیلمش استفاده کند و از من خواست در این نقش بازی کنم. آن زمان که فیلم‌نامه را خواندم، فکر می‌کردم یک فرد بومی هم می‌تواند این نقش را ایفا کند چون همه بازیگرهای کار سر جای خودشان بودند و بسیار خوب ظاهر شدند اما وقتی در آن جایگاه قرار گرفتم، متوجه شدم چقدر نقش سختی است. خودم را از درونیات کاراکتر «لیلا» دور دیدم و برای رسیدن به آن بسیار زحمت کشیدم و آقای برزکی بسیار درست من را راهنمایی کرد؛ چراکه هر قدر هم بازیگر قوی و باتجربه باشد باید کارگردانی باشد که قوی‌تر باشد تا او را هدایت کند و این هدایت از جانب آقای برزکی، بسیار درست انجام شد و هدایت بازیگر از طرف او بسیار درست و بجا صورت گرفت».

او افزود: «۱۶ سال است که تئاتر کار می‌کنم و از طریق تئاتر نیز در جشنواره‌های مختلف تئاتر استانی، دانشجویی و فجر حضور داشتم اما در حوزه فیلم، حدود شش سال است که با انجمن سینمای جوان کاشان همکاری می‌کنم و تعامل دوستانه‌ای بین آن‌ها و بچه‌های تئاتر ایجاد شده است. این دوستان همیشه به من لطف داشتند و نقش‌هایی در کارهای‌شان به من پیشنهاد دادند و من نیز قبول کردم چون هم از نظر اخلاقی مقبول و هم از لحاظ حرفه‌ای در حال تلاش هستند».

نصیری ادامه داد: «کارکردن با مهدی برزکی لذت‌بخش بود، چون هم باسواد و هم باتجربه است. هم‌چنین، به‌عنوان کارگردان، بسیار صبور است و به منِ بازیگر اجازه اتودزدن بسیاری از اکت‌ها را می‌داد تا به‌عنوان اکت نهایی در لوکیشن اجرا کنم. مهدی برزکی به بازیگر فرصت تجربه‌کردن و نفس‌کشیدن می‌دهد».

این بازیگر در پایان بیان کرد: «خوشحالم در فیلم کوتاه «عزیز» دیده شدم و سکوی پرتاب بسیار خوبی برای من محسوب می‌شود، اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که وقتی یک نفر دیده می‌شود، همیشه یک مجموعه قوی پشت سرش قرار دارند و جایزه بهترین بازیگری در جشنواره فیلم کوتاه تهران، تنها متعلق به من نبود و همه عوامل در آن نقش داشتند».

«عزیز» فیلم‌نامه خوب و منسجمی دارد
نوشین معراجی فیلم‌ساز جوان و عضو هیئت انتخاب سی‌وششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران، درباره «عزیز گفت: «فیلم کوتاه «عزیز» را سال گذشته که در جشنواره فیلم کوتاه تهران عضو هیئت انتخاب بودم، دیدم. با توجه به این‌که باید تعداد زیادی از کاراکترها در زمانی محدود در فیلم معرفی و هدایت شوند، با فیلم‌نامه خوب و منسجمی روبه‌رو بودیم و کارگردان نیز از پسِ کار برآمده بود و فیلم تا آخر، مخاطب را حفظ می‌کند».

معراجی گفت: «فیلم‌نامه خوب و منسجم، کارگردانی و میزانسن خوب و بازی بازیگران خوب و یکدست بود. وقتی تعداد کاراکترها در فیلم کوتاه زیاد باشد، خیلی سخت می‌توان قصه را حفظ کرد و تداوم قصه را درست به تصویر کشید اما «عزیز» جزء فیلم‌هایی بود که با وجود تعداد زیاد بازیگر، توانست این تداوم را حفظ کند و مخاطب کاراکتری را از دست نداد».

این فیلم‌ساز بیان کرد: «با حضور موفق این فیلم کوتاه در جشنواره‌هایی چون فیلم کوتاه تهران و داوری‌هایی که شده است، می‌توان متوجه شد که نکته بارز «عزیز»، داستان و فیلم‌نامه آن بود. وقتی فیلم‌نامه‌ای خوب باشد و کارگردان باتجربه‌ای نیز کار هدایت فیلم‌نامه را برعهده داشته باشد، قسمت اعظم کار به سمت رسیدن به یک اثر خوب پیش رفته است. عوامل دیگر مثل بازی بازیگران، فیلم‌برداری، صدابرداری، تدوین و… نیز در راستای بهتر دیده‌شدن فیلم پیش رفته‌اند و فیلم، تبدیل به یک اثر شاخص شد».