هنر و تجربه: نشست فیلم سینمایی «بی حسی موضعی»سه شنبه ۲۵ شهریور با حضور حسین مهکام، حبیب رضایی، حبیب اسماعیلی، پارسا پیروزفر، باران کوثری، محمد بحرانی و سهیل مستجابیان در موزه سینمای ایران برگزار شد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی پروژه، در ابتدای این نشست حبیب رضایی تهیه‌کننده و بازیگر فیلم  ضمن تشکر از حاضرین برای شرکت در این نشست درباره اکران فیلم در شرایط این روزهای سینما گفت:« فیلم دو سال پیش ساخته شد و برای ما محصول خوشایندی است تا این‌که قرعه چرخید که الان اکران کنیم و دلیل اصلی اکران در این زمان این است که چراغ سینماها باید روشن بماند. با صحبت با آقای رنجکشان و راهنمایی‌های آقای اسماعیلی تصمیم بر این شد تا این ریسک را بپذیریم و اکران عمومی کنیم و بعد از آن به صورت آنلاین اکران شود. فعلا شرایط بدی ندارم و بزرگ‌ترین نکته این است که مخاطب راضی از سینما بیرون می آید».

باران کوثری نیز در ادامه بیان داشت: «در گذشته هم زمانی‌که حسین مهکام فیلم‌نامه‌نویس‌ بود، کار کرده بودم و معتقدم بهترین نقش من را او نوشته است. خوشحالم که در این فیلم حضور داشتم و از اینکه در این فضا و زمان حاضر هستید، بسیار سپاسگزارم».

حبیب رضایی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به این‌که فیلم را قبل از مرحله نهایی تدوین برای اصغر فرهادی به نمایش درآورده‌اند،عنوان کرد:«وقتی ما از آقای فرهادی تقاضا کردیم که فیلم را ببینند و درباره آن نظر بدهند با نهایت عشق و همکاری به طوری که انگار فیلم خودش است پذیرفتند که فیلم را ببینند و درباره آن اظهارنظر کنند. حتی از پیشنهاد ما برای استفاده از کسی که مانند یک گزارش‌گر فوتبال در فیلم گزارش کند، استقبال کرد و ما محمد بحرانی را برای این کار انتخاب کردیم».

رضایی در ادامه و در پاسخ به این سوال که بین بازیگری و تهیه‌کنندگی کدام یک برایش در اولویت است افزود: «به طور قطع بازیگری اولین بهانه نفس کشیدنم است اما همان شوقی که در بازیگری دارم را در عرصه‌های دیگر سینما هم دارم».

در ادامه این نشست حسین مهکام کارگردان فیلم نیز با بیان این‌که اگر امروز هم بخواهم این فیلم را بسازم باز هم به همین شکل خواهد بود، گفت:« سال ۹۱ فیلم‌نامه این فیلم را نوشتم و از همان زمان به دنبال فرصتی می گشتم که این کار را بسازم.«بی حسی موضعی» فیلمنامه ای بود که از ابتدا دلم می‌خواست خودم آن را بسازم. حتی علی مصفا و مصطفی خرقه پوش هم اصرار داشتند که خودم بسازم. من کارگردانی را بازنویسی فیلم خودم می‌دانم. در تولید به شدت مدیون حبیب رضایی هستم زیرا پلان به پلان با هم مشورت می کردیم تا طیف های مختلف بتوانند با فیلم ارتباط برقرار کنند».

این کارگردان سینما که فیلم «آندرانیک» او در هنروتجربه اکران شد، درباره سینمای هنرو تجربه عنوان کرد:«اعتقادی به تفکیک سینمای بدنه و هنروتجربه ندارم، زیرا تفکیکی است که لاجرم در فضای بوروکراسی اتفاق افتاده است. قبل از فیلم «آندرانیک» فیلم «آزادی مشروط» را ساختم که اگر در هنروتجربه اکران می‌شد شاید موفق‌تر بود. قبل از نمایش فیلم «بی‌حسی موضعی»هم درخواست اکران همزمان در سینمای هنروتجربه مطرح شد اما این امکان نبود».

مهکام درباره فیلم جدیدی هم که به تازگی پروانه ساخت آن ‌را گرفته است، توضیح داد:« مشغول پیش تولید فیلم جدیدی هستم که سهیل مستجابیان نقش اول را ایفا خواهد کرد. ایشان با پیشنهاد حبیب رضایی از روی صحنه تئاتر به فیلم ما آمد و من خیلی از بازی او در این کار رضایت دارم».

در بخش دیگری از این نشست حبیب اسماعیلی پخش کننده فیلم با بیان این‌که در شرایط فعلی هیچ کسی دلش نمی‌خواهد فیلمش را اکران کند و فیلم از بین برود،گفت: «همان‌طور که حبیب رضایی هم توضیح داد باید به خاطر روشن بودن چراغ سینما ریسک را پذیرفت، به همین دلیل هم، فیلم را در این زمان اکران کردیم».