هنروتجربه: بعد از آنکه مارتین اسکورسیزی؛ کارگردان مکتب نیویورکی و خالق فیلم‌های «گاو خشمگین» و «راننده تاکسی» سال گذشته دیدگاه خود را درباره فیلم‌های ابرقهرمانی مانند مارول بیان کرد و گفت که فیلم‌های مارول مانند شهربازی است و اصلاً فیلم نیست، حالا بعد از گذشت یک سال درباره اهمیت سینما گفته است.

اسکوسیزی در مراسم آغازین جشنواره تورنتو به عنوان بزرگترین جشنواره سینمایی آمریکای شمالی، درحالی که هنوز سینماهای لس آنجلس و نیویورک بازگشایی نشده‌اند، به سخنرانی درمورد اهمیت سینما پرداخت.این جشنواره با نمایش فیزیکی محدود و چند نمایش درایو-این، و نمایش‌هایی به صورت مجازی در حال برگزار شدن است.

اسکورسیزی ضمن تجلیل از جشنواره تورنتو، گفت: «این واقعیت که جشنواره‌های سینمایی دارند به کارشان ادامه می‌دهند، حالا چه به صورت بداهه، اقتباسی و با انجام کارها به اشکال مختلف، برای من خیلی هیجان‌انگیز است».این برنده اسکار افزود: «از آنجا که در فرهنگ عامه و رسانه‌ای آنچه اتفاق می‌افتد اهمیت پیدا کرده ، به حاشیه راندن و بی‌ارزش دانستن سینما عادی شده است. اکنون هم در شرایط پاندمی کرونا، مانند یک جور غذای دم‌دستی با آن برخورد می‌شود».

او بیان کرد: «میلیون‌ها نفر در چند ماه گذشته خانه نشین شده‌اند و از اتاق نشیمن خود به تماشای فیلم و تلویزیون پرداختند. در این شرایط اهمیت دادن به ذات سینما و بزرگداشت آن، از هر چیزی مهم‌تر و ضروری‌تر است».او در جشنواره تورنتو تاکید کرد که سینما همیشه چیزی بیش از یک تفریح صرف بوده است.

چند ماه قبل مارتین اسکورسیزی یادداشتی درمورد جایگاه سینما نوشت که در نیویورک تایمز منتشر شد و گفت: «سینماها جایی هستند که فیلم‌ساز می‌خواهد فیلمش آنجا دیده شود».

ورایتی