هنروتجربه- فاطمه رستمی: محمدصادق دهقانی که مستند «تالان» را در هنروتجربه اکران کرده است، در تازه ترین فعالیت سینمایی خود این روزها مشغول ساخت مجموعه مستند جدیدی به نام «امیدبان» است. با او درمورد فعالیت‌های تازه سینمایی اش و نگاهش به اکران آنلاین مستندها گفت‌وگویی داشتیم که می‌خوانید.

محمدصادق دهقانی در ابتدای صحبت‌هایش در مورد مستند «امیدبان» توضیح داد: «پس از فراگیری حس ناامیدی از اخبار منفی متعددی که در سالیان گذشته در ارتباط با محیط زیست به گوش می‌رسید، به این نتیجه رسیدم که می‌بایست در کنار بازگویی مشکلات و انتقادات، دریچه‌های امیدی را هم به روی مردم گشود. چرا که معتقدم در سیاهی مطلق هیچ‌کس راه به جایی نمی‌برد. از این رو پروژه‌ای را طراحی کردم که مبتنی بر فرهنگ یاری‌گری ایرانی است. با همراهی فعالان محیط زیست هم‌چون مهندس محمد درویش، قهرمانانی را یافتیم که در جامعه کوچک خود تحولات عظیمی ایجاد کرده‌اند. کسانی که به یاری مردم روستا در دورافتاده‌ترین مناطق، کارهای شگفت آوری برای محیط زیست و اقتصاد مردم منطقه انجام می دهند».

او ادامه داد: «نکته قابل توجه در تمامی سوژه‌های این پروژه این است که هر کدام به شکلی دراماتیک مسیر هموار زندگی خود را رها کرده و به گونه‌ای فداکارانه راه نجات طبیعت را پیش گرفته‌اند. عنوان «امیدبان» را از این نظر برای پروژه در نظر گرفته‌ام که گویی هرکدام از شخصیت‌ها، حافظان امید در جامعه خود هستند. شاید در فاصله چندکیلومتری هر کدام از آن‌ها، روستاهایی با مردمانی بی‌توجه به محیط زیست زندگی کنند، همان‌طور که در نزدیکی یکی از امیدبانان ما، جایی است که بالاترین نرخ خودسوزی زنان را دارد».

با همراهی فعالان محیط زیست هم‌چون مهندس محمد درویش، قهرمانانی را یافتیم که در جامعه کوچک خود تحولات عظیمی ایجاد کرده‌اند. کسانی که به یاری مردم روستا در دورافتاده‌ترین مناطق، کارهای شگفت‌آوری برای محیط زیست و اقتصاد مردم منطقه انجام می‌دهند

کارگردان مستند «تالان» ادامه داد: «طرح اولیه پروژه «امیدبان» را به عنوان تهیه کننده در فاز اول تولید در پنج قسمت به سیمای استان‌ها، مرکز یاسوج سپردم که تاکنون فیلم‌برداری هر پنج قسمت به پایان رسیده و بلافاصله وارد مرحله تدوین خواهد شد، اما همزمان تیم پژوهش در حال یافتن امیدبانان دیگر محیط زیست ایران است تا چه به صورت مستقل،چه با همراهی دیگر مراکز، تعداد بیشتری از حافظان طبیعت را به تصویر بکشیم. در این میان با طراحی ساختاری متفاوت در حال تولید مستند سینمایی این پروژه هستیم که بتواند در جشنواره‌ها، سالن سینماها و دانشگاه‌ها اکران شده و بهانه‌ای برای نشست‌های زیست محیطی باشد».

دهقانی ضمن اشاره به اهمیت راه‌های تازه نمایش فیلم و کمکی که به سینمای مستند می‌کند، عنوان کرد: «با توجه به این که آخرین مستندی که ساختم؛ «تالان» هنوز به مرحله اکران آنلاین وارد نشده و تنها در سینماهای هنروتجربه و دانشگاه‌ها به نمایش درآمده، تصویر دقیقی از اکران آنلاین فیلم‌های مستقل ندارم، اما در روزگار فعلی که سینماها کم رونق شده‌اند و مجامع دانشگاهی و نشست‌های تخصصی برگزار نمی‌شوند، چاره‌ای جز سرمایه‌گذاری برای اکران آنلاین آثار وجود ندارد».

او افزود: «همان‌طور که در دو سال گذشته تمام سعی و تلاشم را کردم تا مستند «تالان» را در بیش از ۵۰ شهر ایران به مردم نشان دهم، برای «امیدبان» و علی الخصوص مستند سینمایی که از این پروژه متولد خواهدشد، تمام سعی‌ام را خواهم کرد تا در بستر اینترنت هرچه بیشتر و بیشتر دیده شود. گرچه فیلم‌سازان مستقل از امکانات تبلیغی برخوردار نیستند و بودجه‌ای هم برایش ندارند، اما گاهی می‌توان راه‌هایی را یافت که بدون بودجه‌های کلان، فیلم را به دست مخاطبش رساند. همان‌طور که فکر می‌کنم در مورد «تالان» با تلاش دوساله من و دوستانم این اتفاق افتاد».