هنر و تجربه: بنفشه رافعی معتقد است فیلم سینمایی «یلدا» که در گروه هنر و تجربه در حال اکران است، ریتم و سرعت خوبی دارد و مخاطب را پای فیلم نگه می‌دارد.

بنفشه رافعی مجری و گوینده رادیو و تلویزیون در گفت‌وگو با صبا درباره موضوع فیلم سینمایی «یلدا» به کارگردانی مسعود بخشی و تهیه‌کنندگی علی مصفا عنوان کرد: «موضوع فیلم که با محوریت بخشش و قصاص است، موضوع جدیدی در سینمای ما نیست، اما لوکیشن اصلی انتخاب شده که یک استودیوی تلویزیونی است و ارائه موضوع فیلم در قالب یک برنامه تلویزیونی به متفاوت بودن «یلدا» کمک کرده است».

این گوینده رادیو درباره نگاه آثار هنری به موضوع بخشش اظهار کرد:« اگر به موضوع بخشش در آثار هنری به عنوان یکی از برجسته‌ترین شاخصه‌های اخلاق انسانی، خوب پرداخته شود، قطعا زیبایی‌آفرین و تاثیرگذار است، اما بهتر می‌دانم بدون آنکه قصد بازی با کلمات را داشته باشم فعلا از واژه گذشت استفاده کنم شاید به دلیل آنکه بخشش کار پیچیده‌تری به نظر می‌رسد. همانگونه که در سکانس‌های پایانی «یلدا» هم مونا ضیا می‌گوید: نمی‌بخشم اما می‌گذرم…».

رافعی با اشاره به اینکه ترجیح می‌داد فرم و ساختار «یلدا» به مستند نزدیک‌تر باشد، گفت: «باتوجه به اینکه سناریو روال داستانی دارد، اما ترجیح من این بود که این فیلم به لحاظ فرم و ساختار، هم در پرداخت و روایت قصه و هم در ترسیم حال و هوای واقعی‌تر از یک برنامه زنده تلویزیونی در ذهن مخاطب، به مستند نزدیک‌تر باشد.این موضوع قطعا می‌توانست روی بازی بازیگران هم اثرگذار باشد. در ضمن لازم می‌دانم این نکته را ذکر کنم که من بازی بابک کریمی در نقش تهیه‌کننده را دوست داشتم».

این مجری تلویزیون درباره توجه به سینمای هنری و فیلمسازان مستقل اظهار کرد: «من هم مانند هر هنردوست و هنرخوانده دیگری احترام زیادی برای سینمای هنری و سینمای مستقل که البته جداگانه هم قابل بررسی هستند، قائل هستم. صاحبان هنر، اندیشه و تجربه‌های نو و متفاوت در قالب سینمای صرفا تجاری نمی‌گنجند و اگر حمایت لازم و کافی صورت نگیرد، حضور کمرنگ بدنه فرهیخته، اندیشمند و هنرمند سینما، امید برای داشتن مخاطبان خاص بیشتر را از بین می‌برد».

رافعی در پایان با بیان اینکه هر کدام از ما می‌توانیم سهمی در متعادل کردن جهان داشته باشیم و تلاش برای تن واحدی را که نیاز به عدالت، بخشش، آزادی و شادی دارد، مسئولیت خودمان بدانیم، خاطرنشان کرد: «آنگونه که شنیده‌ام تمام عواید حاصل از فروش «یلدا» در ایران قرار است به آزادی افراد در بند اختصاص پیدا کند. ما گاهی با تماشای یک فیلم می‌توانیم به خودمان و افراد دیگر کمک کنیم. پس من به مخاطبان پیشنهاد می‌کنم «یلدا» را به دلیل آنکه فرصت قرار گرفتن جای دو نفر مقابل را در یک موقعیت حساس به تماشاگر می‌دهد که بتواند انتخاب‌گر باشد و آن را با زندگی حقیقی خود تطبیق بدهد، تماشا کنند».