هنر و تجربه: جاد اپتاو فیلم‌ساز و کمدین، نمی‌خواهد دست از سر هالیوود بردارد و آن را به حال خودش بگذارد چون به خاطر منافع مالی اجازه سانسور محصولاتش را در بازارهای بین‌المللی مثل چین داده است.

اپتاو در گفت‌وگوی جدیدش این طور از هالیوود انتقاد کرده است: «خیلی از این شرکت‌های غول‌پیکر با کشورهای سراسر جهان کسب‌وکار دارند مثل عربستان سعودی و چین، و به همین خاطر از آن‌ها انتقادی نمی‌کنند… آن‌ها هم اجازه نمی‌دهند برنامه‌ها و فیلم‌ها و مستندها انتقادی را از آن‌ها مطرح کنند… پس وقتی کار ما به جایی رسیده است که برای شوخی کردن هم کسب اجازه می‌کنیم، طبیعی است که در مقیاسی بزرگ‌تر نمی‌توانیم حرفی هم بزنیم».

کارگردان کمدی‌های«بارداری» / Knocked Up و «پادشاه استیتن آیلند» / King of Staten Island در ادامه می‌گوید اگر طرحی را به استودیوها پیشنهاد بدهد درباره مردی که از اردوگاه‌های کار اجباری چین (منظور اویغورهای مسلمان استان سین‌کیانگ چین است) می‌گریزد، بلافاصله طرحش رد خواهد شد چون شانسی برای نمایش در سینماهای چین ندارد. دیزنی تازگی به خاطر فیلم‌برداری بخشی از نسخه زنده «مولان» / Mulan در این استان و تشکر از «واحد تبلیغات سی‌پی‌سی هیأت منطقه خودمختار اویغور سین‌کیانگ» به‌شدت مورد حمله و انتقاد مقام‌های چینی قرار گرفت.

  • ایندی‌وایر