هنروتجربه: نشست خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با ارائه گزارشی از سوی دبیر این رویداد برگزار شد.

نخستین نشست خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت صبح امروز ۲۹ شهریورماه با حضور مهدی عظیمی میرآبادی دبیر و احد میکائیل‌زاده مدیر روابط عمومی این رویداد برگزار شد. این نشست رسانه‌ای به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.

به گزارش سایت هنروتجربه، در ابتدای این نشست پس از خیرمقدم احد میکائیل‌زاده به اصحاب رسانه و ادای احترام به شهدای دفاع مقدس و مدافعان سلامت، مهدی عظیمی‌میرآبادی گزارشی از برگزاری شانزدهمین دوره جشنواره ارائه کرد.

عظیمی میرآبادی در این گزارش عنوان کرد: «جشنواره فیلم مقاومت در پانزده دوره قبل تحت عنوان جشنواره دفاع مقدس یا هر عنوان دیگر برگزار می‌شد، اما با تغییر رویکرد به جشنواره فیلم مقاومت تغییر نام داد و حرکت آن به حرکت جهانی تبدیل شد. در پنج دوره گذشته دوست خوبم آقای خزاعی این جشنواره را به جایی رساندند که حداقلی برای ما را از نظر کیفیت تعریف کردند و تلاش می‌کنیم کارمان را ضعیف‌تر انجام ندهیم».

دبیر جشنواره مقاومت درباره بخش مدافعان سلامت در این رویداد گفت: «در این بخش میزان آثار رسیده یک اتفاق عجیب را رقم زده است. ۱۲۸ کشور بیش از هزار اثر به این بخش ارسال کرده‌اند و فکر می‌کنم همین که دغدغه‌ای از نظر انسانی در مقابله با این بیماری شکل گرفته چه در کادر درمان و چه در میان مردم شاهد نشانه‌های آن هستیم. نگاه انسانی‌تر که در آثار ایرانی‌هاست کمتر در آثار خارجی می‌بینیم و این یک افتخار است که نسبت به هم نوعان خود یک نگرانی ویژه داریم و یک همدلی مومنانه در کشور شکل گرفته است».

دبیر این رویداد درباره حمایت‌های مالی از فیلم‌سازان برگزیده جشنواره توضیح داد: «متأسف هستیم از این شرایطی که برای سینماگران انقلاب وجود دارد. انجمن برای حمایت برنامه دارد ولی جشنواره کار تولید ندارد وظیفه جشنواره فضاسازی و جریان‌سازی است».

او هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره میزان بودجه این رویداد و سهم سازمان سینمایی در تأمین آن گفت: «جشنواره که تمام شد گزارش مفصلی درباره منابعی که دریافت کرده‌ایم ارائه خواهیم کرد و فکر می‌کنیم الان زمان مناسبی برای بیان اعداد و ارقام بودجه‌ای نیست اما بازهم تأکید می‌کنم هزینه برگزاری جشنواره از ساخت یک فیلم سینمایی پایین‌تر است».

در بخش دیگری از این نشست سوالی در مورد نحوه صیانت از فیلم‌هایی که در بخش آنلاین به نمایش در می‌آید،مطرح شد، دبیر جشنواره عنوان کرد:«ترفندهایی برای این موضوع دیده‌ایم که محرمانه است و نباید بگوییم. در جلسه‌ای خصوصی آن ترفندها را توضیح می‌دهیم».

دبیر جشنواره فیلم مقاومت درباره توجه نکردن به مسایل تحولات منطقه توضیح داد: «اتفاقاً جشنواره‌ها بر خلاف دوره‌های قبل کاملاً بین‌المللی است به جز دو بخش آن. بخش اصلی و چند بخش دیگر بین‌المللی است. فکر می‌کنم اگر ما آگاهی خودمان را نسبت به جشنواره بیشتر کنیم، بهتر می‌شود. آثار رسیده پاسخی برای این موضوع است جشنواره ما جهانی است حتی هنگام انتخاب برگزیده‌ها توجه نمی‌کنیم که فیلمساز ایرانی است یا خارجی.»