هنروتجربه: مستند سینمایی «گلوله باران» به کارگردانی مرتضی پایه‌شناس و حسین مومن از دوشنبه ۳۱ شهریور در سینماهای هنروتجربه بر پرده سینماهای تهران و تعدادی از شهرستان‌ها می‌روذ.

مستند سینمایی «گلوله باران» از ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ اکران خود را در سینماهای هنروتجربه آغاز کرد اما به دلیلی شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سینماها، نمایش آن متوقف شد.‌این مستند از ۳۱ شهریور و همزمان با هفته دفاع مقدس  در سینماهای هنروتجربه نمایش خود را از سر می‌گیرد.

مستند «گلوله باران» روایتی است از مبارزه مدافعان حرم با داعش، به کارگردانی مرتضی پایه‌ شناس و حسین مومن و تهیه‌کنندگی مرتضی شعبانی. «گلوله‌باران» موفق‌ترین مستند سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت بود که نشان فیروزه بهترین فیلم، تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند و جایزه بهترین تدوین جشنواره را کسب کرد.

در خلاصه داستان «گلوله باران»آمده است: «دو تصویربردار به همراه گروهی نظامی عازم خط درگیری می‌شوند. در میانه‌ راه یکی از تصویربرداران با شلیک تک تیرانداز دشمن مجروح می‌شود و از پا می‌افتد. ساعت‌ها به سختی می‌گذرد و وضعیت پیچیده‌تر می‌شود. از آسمان باران می‌بارد و از زمین، جایی که نمی‌بینیم، گلوله».

مرتضی پایهشناس پیش از این کارگردانی مستندهایی چون «فیلم ناتمامی برای دخترم سمیه»، «جای خالی یک نفر»، «جایی که زندگی می کنیم»، «ملاقات پشت دیوار اشرف»، «غروب روز بعد» را کارگردانی کرده‌است.او در یادداشتی درباره «گلوله باران» نوشته است: «داستان گلوله باران در جنگ سوریه می‌گذرد، اما تلاش کرده‌ام که فیلم فارغ از زمان و مکان، از تصویر سطحی جنگ عبور کند و بیننده را در موقعیتی انسانی پشت پرده گلوله‌ها ببرد. چیزی که فقط در مواجهه نزدیک انسان با مرگ به طور خالص بروز می‌کند».

«گلوله باران»/ کارگردان:مرتضی پایه‌شناس، حسین مومن- فیلم‌بردار: حسین مومن، سعید خنده‌رو- تدوین: مرتضی پایه‌شناس- مدیر تولید: ابوالفظل دمیرچی‌لو- تهیه‌کننده: مرتضی شعبانی