هنروتجربه: رجینا کینگِ بازیگر اولین تجربه کارگردانی‌اش را با اقتباس از نمایش‌نامه تحسین‌شده کِمپ پاوِرز با نام «شبی در میامی» / One Night in Miami تجربه کرده است؛ فیلمی که در اولین نمایش جهانی‌اش در جشنواره ونیز تحسین شد.

«شبی در میامی» روایتی داستانی از یک اتفاق واقعی است که در آن محمدعلی (که آن زمان با اسم کاسیوس کِلِی شناخته می‌شد) شبی را با همراهی مالکوم ایکس، جیم براون بازیکن شاخص فوتبال، و سَم کوک خواننده می‌گذراند. رجینا کینگ درباره این نخستین فیلم خود در مقام کارگردان به «ورایتی» گفته است که امید دارد «شبی در میامی» به چنان موفقیت تجاری‌ای برسد که بتواند «تغییری اساسی و تغییردهنده» را برای فعالیت کارگردانان زن سیاه‌پوست به وجود آورد: «فرصتی برای یک زن به وجود آمده است که اگر به موفقیت منتهی نشود تا چند سال دیگر فرصتی برای امثال من در کار نخواهد بود. واقعاً می‌خواهم این فیلم موفق شود چون استعدادهای بسیار زیادی هستند که اگر «شبی در میامی» نتیجه دهد، خیلی بیش از این‌ها شامل امثال من خواهید بود».

طبق آمار و اطلاعات حاصل از مطالعات سالانه زیرمجموعه‌های دانشگاه کالیفرنیا، زنان سیاه‌پوست در تصدی حرفه کارگردانی و شغل‌های مربوط به آن در هالیوود با مشکل جدی روبه‌رو هستند و چندان فرصتی در اختیارشان قرار داده نمی‌شود. این واقعیت تلخ در تضاد با پیشرفت ستارگان زن سیاه‌پوست مقابل دوربین در سالیان اخیر قرار می‌گیرد. این در حالی است که جنبش‌های اجتماعی و بیانیه‌های مختلف در چند سال گذشته بیش از هر زمان دیگری بر لزوم برابری جنسیتی تأکید دارند و با این‌که اقدام‌هایی هم در این زمینه صورت گرفته است ولی خروجی هم‌چنان تغییری را نشان نمی‌دهد و هنوز زنان اقلیت‌های نژادی و قومی مورد بی‌توجهی کامل قرار می‌گیرند. طبق مطالعات دانشگاه کالیفرنیا، از میان ۱۲۰۰ فیلم پرفروش سینما در خلال سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۸، فقط پنج فیلم را زنان آمریکایی آفریقایی‌تبار کارگردانی کرده‌اند.

کینگ در بخشی دیگر از حرف‌هایش می‌گوید ابتدا می‌خواست فیلم زودتر اکران شود ولی فراگیری جهانی کرونا و سپس اعتراض‌های گسترده در خاک آمریکا به تحقق عدالت نژادی در پی مرگ جرج فلوید برنامه‌شان را عوض کرد: «با شیوع کرونا جلوی اکران فیلم را گرفتیم و چند ماه بعد، جرج فلوید به دست پلیس کشته شد و همه فکر کردیم بهترین زمان برای عرضه فیلم است. این بازی سرنوشت بود و ما آن قدر خوش‌شانس بودیم که فرصت داشتن اثر هنری‌ای را پیدا کردیم که در شرایط مناسب بتواند نقشی هرچند بسیار کوچک را در گفت‌وگویی بزرگ برای تحقق یک تغییر اساسی و سرنوشت‌ساز بازی کند».

رجینا کینگ و نویسنده فیلم‌نامه‌اش کمپ پاورز از جمله تهیه‌کنندگان اجرایی «شبی در میامی» هم هستند.

  • ایندی‌وایر