هنروتجربه: سینماها به‌تدریج جای پای‌شان را محکم می‌کنند و نخستین گام‌های کودکانه‌شان را پس از تعطیلی به خاطر شیوع جهانی کرونا برمی‌دارند.

خبر خوب این است که برای اولین بار از ماه مارس (اسفند-فروردین) و تعطیلی سینماها، ده فیلمی که تازه اکران شده‌اند، در سینماهای ایالات متحده و کانادا به فروشی صد هزار دلار یا بیش‌تر دست یافته‌اند. نکته جالب و نویدبخش دیگر این‌که میزان افت فروش فیلم‌ها در هفته‌های پس از نمایش افتتاحیه‌شان زیر سی درصد است که بالای متوسط معمول است و نشان می‌دهد سینماروهای بیش‌تری هر هفته روانه سالن‌ها می‌شوند. به عنوان مثال، اثر جدید کریستوفر نولان با نام «اعتقاد»۲۶ درصد افت فروش داشته و این در حالی است که چند سالن هم به تعداد سینماهای نمایش‌دهنده‌اش افزوده شده است.

در این شرایط، خبرهای بد این‌که فیلم‌های زیادی برای دیدن بر پرده نقره‌ای اکران نشده‌اند و نمی‌شوند؛ و این‌که فیلم‌های اکران محدود، مثل «رازهایی که در سینه داریم» / The Secrets We Keep و «آشیان» / The Nest، در جذب حداقل تماشاگران هم ناتوان‌ هستند. با تمام این حرف‌ها طبیعی به نظر می‌رسد که هنوز راه زیادی تا عادی شدن اوضاع در پیش است.

  • ایندی‌وایر