هنروتجربه- فاطمه رستمی: فرشاد گل‌سفیدی مدیر فیلم‌برداری فیلم سینمایی «وقتی پروانه شدم» است که این روزها در هنروتجربه در حال اکران است. او در گفت‌وگویی با سایت هنر و تجربه از این فیلم و همکاری با گروه‌های مستقل سینمایی گفته است.

اصولا در آثار تجربی نابازیگران یا چهره‌های شناخته نشده بازی می‌کنند. تجربه همکاری با بازیگران جوان و فیلم‌سازان تازه کار  برای شما که تجربه‌های حرفه‌ای دارید چطور است؟
به هرحال هر کاری با خودش تجربه‌هایی همراه دارد که البته این تجربه‌ها لزوما تجربه‌های خوبی نخواهد بود، ولی گاهی کار کردن با فیلم‌سازان تازه کار و نوع نگاه‌شان به سینما قابل تامل است. البته نه تنها در آثار تجربی یا کوتاه که در آثار حرفه‌ای هم نمی‌توان نقش فیلمبردار را نادیده گرفت. البته که کارگردان و فیلم‌بردار باید در تعامل درست با هم باشند.

اصولا چقدر در کارها دست فیلمبردار برای اقدام بداهه و خلاقیت باز است و می‌تواند قاب‌بندی‌های ابداعی خودش را داشته باشد؟ در فیلم «وقتی پروانه شدم» فیلم‌نامه و کارگردان چقدر به شما کمک کرد؟
اصولا فیلم‌نامه خوب شما را در هر سمتی که باشید به درستی هدایت می‌کند و درواقع دستور زبان درستی را برای بیان و انتقال حس به فیلم‌بردار می‌دهد.

مطمئنا نمی‌توان تاثیر سینمای هنروتجربه را در سال‌های اخیر در سینما نادیده گرفت و این‌که حتی از دل همین سینما کارگردان‌ها و جوانانی خوش فکر در همه زمینه‌ها به سینمای حرفه‌ای معرفی شده‌است

 اصولا همکاری با چه نوع فیلم‌هایی را به عنوان مدیر فیلم‌برداری بیشتر دوست دارید؟
از آنجا که خودم خیلی تجربه‌گرا هست، از تجربه‌های جدید هم استقبال می‌کنم البته باز هم تاکید می‌کنم هر تجربه‌ای هم لزوما خوب نخواهد بود.

بارزترین ویژگی «وقتی پروانه شدم» برای شما به عنوان یکی از عوامل اصلی چیست؟
به نظرم فیلم‌نامه خوب، کارگردان خوش فکر و تیم خوب و همراه از مهم‌ترین ویژگی‌های «وقتی پروانه شدم» بود.

سینمای هنروتجربه را در پروش و معرفی فیلم‌بردارهایی خلاق و نوآور چطور می‌بینید؟ فکر می‌کنید این گروه سینمایی چقدر بستر را برای معرفی چهره‌های تازه در حرفه شما باز کرده است و‌چه جایگاهی دارد؟
مطمئنا نمی‌توان تاثیر سینمای هنروتجربه را در سال‌های اخیر در سینما نادیده گرفت و این‌که حتی از دل همین سینما کارگردان‌ها و جوانانی خوش فکر در همه زمینه‌ها به سینمای حرفه‌ای معرفی شده‌است که به نظرم حتی هنوز از تمام ظرفیت سینمای هنروتجربه به طور کامل استفاده نشده است.