هنروتجربه:مایکل چپمن فیلمبردار فیلم‌های مهمی چون «گاو خشمگین» و «راننده تاکسی» در ۸۴ سالگی از دنیا رفت.

مایکل چپمن فیلمبردار و کارگردان که برای دوربین تاثیرگذارش در فیلم‌هایی چون «راننده تاکسی»، «گاو خشمگین» و «آخرین والس» اسکورسیزی شناخته می‌شد به دلیل نارسایی قلبی در سن ۸۴ سالگی درگذشت. امی هولدن جونز، همسر چپمن که خود فیلمنامه‌نویس و کارگردان است در صفحه فیس‌بوکش این خبر را تایید کرد.

چپمن دو بار نامزدی اسکار را در بخش بهترین فیلمبرداری برای «گاو خشمگین» اسکورسیزی و «فراری» را دریافت کرده بود. چپمن شاگرد گوردون ویلز بود و در چند فیلم از جمله فیلم‌های «سرزمین خدا» هال اشبی و «پدر خوانده» دستیار دوربین وی بود. اشبی بعد او را به عنوان فیلمبردار برای «آخرین جزییات» با بازی جک نیکلسون استخدام کرد. در مرحله بعد اسکورسیزی وی را برای «راننده تاکسی» در سال ۱۹۷۵ به خدمت گرفت. چپمن سپس به لس‌آنجلس نقل مکان کرد و به کار فیلمبرداری ادامه داد. او همچنین در دهه ۱۹۸۰ کارگردانی چند فیلم را انجام داد از جمله  «همه حرکت‌های درست» با بازی تام کروز جوان .«پلی به سوی ترابیتیا» آخرین اثر سینمایی چپمن است که سال ۲۰۰۷ اکران شد.

این فیلمبردار  سال ۱۹۳۵ متولد شده و در دانشگاه کلمبیا تحصیل کرده بود.او جایزه یک عمر دستاورد هنری را از انجمن فیلمبرداران آمریکا در سال ۲۰۰۴ و   جشنواره بین‌المللی فیلم کمرایمیج به عنوان مهمترین جشنواره تخصصی فیلم‌بردار در سال ۲۰۱۶  دریافت کرد.

ورایتی

 

برچسب‌ها: