هنروتجربه-سعید حضرتی: مهدی نیک‌آیین معتقد است اوج‌گیری دوباره شیوع ویروس کرونا در ریزش مخاطبان سینما تأثیرگذار بوده اما امیدوار و خوشبین هستیم که به مرور و با تبلیغات و اطلاع‌رسانی اوضاع بهتر شود و مخاطبان و فرهیختگان بیشتری برای دیدن فیلم‌های هنروتجربه به سینما سپیده بیایند.

مهدی نیک‌آیین مدیر سینما سپیده  که مدتی است به جمع سینماهای نمایش دهنده آثار هنروتجربه پیوسته،در گفت‌وگو با سایت هنروتجربه عنوان کرد : «به تازگی و حدود دو هفته است که اکران فیلم‌های گروه هنروتجربه را در سینما سپیده آغاز کرده‌ایم و مخاطبان آرام آرام متوجه می‌شوند که فیلم‌های هنروتجربه در این سینما به نمایش در می‌آید و برنامه‌های اکران و نمایش را از ما جویا می‌شوند. امیدوار و خوشبین هستیم که به مرور و با تبلیغات و اطلاع‌رسانی اوضاع بهتر شود و مخاطبان و فرهیختگان بیشتری برای دیدن فیلم‌های هنروتجربه به سینما سپیده بیایند».

حدود دو هفته است که اکران فیلم‌های گروه هنروتجربه را در سینما سپیده آغاز کرده‌ایم و مخاطبان آرام آرام متوجه می‌شوند که فیلم‌های هنروتجربه در این سینما به نمایش در می‌آید و برنامه‌های اکران و نمایش را از ما جویا می‌شوند

نیک‌آیین در ادامه با اشاره به سابقه این سینما برای نمایش فیلم‌های کوتاه و مستند توضیح داد: «سابق بر این نیز فیلم‌های کوتاه و مستند در این سینما اکران می‌شد و با استقبال گسترده اهالی فرهنگ و دانشجویان و نخبگان روبه‌رو شد. با دانشجویان و فیلم‌سازان جوانی که مشغول فعالیت در سینما هستند، همکاری می‌کنیم و اکران خصوصی آثارشان را در سینما داریم. با توجه به سابقه‌ای که سینما سپیده از قدیم داشت و در این زمینه‌ها نوآور بوده، مخاطبان آشنایی کاملی با فعالیت‌های این سینما دارند. قبل از انقلاب هم این سینما نمایش فیلم‌های جشنواره‌ای و تجربه‌گرا را در دستور کار خود داشت و بعد از انقلاب در دهه‌های هفتاد و هشتاد نیز فیلم‌های کوتاه و مستند و فیلم‌های خارجی به نمایش درمی‌آمد و جزء اولین سینماهای ایران محسوب می‌شود که سینماتک داشته است. سینما سپیده پتانسیل بالایی برای این فعالیت‌های فرهنگی دارد و خوشبین هستیم تا با اطلاع‌رسانی گسترده‌تر مخاطبان بیشتری را جذب کنیم. در حال حاضر یکی از مشکلات عمده ما این است که بسیاری از مخاطبان نمی‌دانند که سینماها باز است و نمایش آثار به صورت منظم جریان دارد».

مدیر سینما سپیده در ادامه تاکید کرد: «برگزاری نشست‌های تخصصی فیلم‌ها را برای دانشجویان دانشکده هنر دانشگاه تهران و چند دانشگاه دیگر ادامه دارد و در ادامه در صورت استقبال مخاطبان هنروتجربه، حتما این نشست‌ها را برای فیلم‌های این گروه سینمایی هم برگزار خواهیم کرد. خود من به عنوان مدیر سینما سپیده از این برنامه‎ها استقبال می‌کنم و آمادگی کاملی برای برپایی این برنامه‌های فرهنگی داریم».

نیک‌آیین با اشاره به این‌که برگرداندن دوباره مردم به سینما کار زمان‌بری است، گفت «هرچند بحث سلامت را نمی‌توان دست کم گرفت، اما چرخه اقتصادی سینما به خاطر اوضاع پیش آمده بسیار متضرر شده است. همان‌طور که اشاره کردم مردم هنوز فکر می‌کنند سینماها تعطیل هستند و سینما محیط خطرناکی برای شیوع بیماری محسوب می‌شود. باید این توضیح را بدهم که تمام پروتکل‌های ابلاغ شده از طرف وزارت بهداشت به تمامی و با حساسیت بالا در این سینما رعایت می‌شود تا مشکلی برای هموطنان پیش نیاید. ما همه نکات لازم و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنیم و برای این‌که تجمعی در محوطه سینما صورت نگیرد فاصله بین سانس‌ها را به شکلی تنظیم کرده‌ایم که وقت برای ضدعفونی کردن و رعایت فاصله‌گذاری باشد. هیچ‌گاه شاید بی‌توجه به نکات بهداشتی از سوی مردم نبودیم، مردم واقعا نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند و همه با ماسک و دستکش وارد می‌شوند و اگر احیانا کسی ماسک به صورت نداشت یک ماسک در اختیار او قرار داده و بعد اجازه ورود به سالن داده می‌شود. مواد ضدعفونی کننده در سراسر سینما و سالن انتظار و راه‌پله‌ها وجود دارد و تماشاگران در هر لحظه به آن دسترسی دارند و در همه جای سینما علائم رعایت نکات بهداشتی را نصب کرده‌ایم. در مواقعی که استقبال مخاطبان بیشتر می‌شود از تب‌سنج هم استفاده می‌کنیم. به نظر من سینماها نسبت به بسیاری از مکان‌های عمومی امن‌تر هستند و مدیران سینماها و مردم با دقت و وسواس لازم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند».

تمام پروتکل‌های ابلاغ شده از طرف وزارت بهداشت به تمامی و با حساسیت بالا در این سینما رعایت می‌شود تا مشکلی برای هموطنان پیش نیاید. ما همه نکات لازم و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنیم و برای این‌که تجمعی در محوطه سینما صورت نگیرد فاصله بین سانس‌ها را به شکلی تنظیم کرده‌ایم که وقت برای ضدعفونی کردن و رعایت فاصله‌گذاری باشد

او درباره همکاری با گروه هنروتجربه عنوان کرد: «هنروتجربه از معدود دفاتر پخش است که همکاری با آن‌ها به راحتی و با برنامه انجام می‌گیرد و چند روز زودتر برنامه اکران ما مشخص است و به دست ما می‌رسد. هنروتجربه تعامل بسیار خوبی با ما دارد و همین‌جا از تمام مدیران و کارکنان آن تشکر می‌کنم و امیدوارم این همکاری بیشتر و گسترده‌تر ادامه پیدا کند».

نیک‌آیین در پایان یادآور شد: «سینما سپیده یادآور خاطرات فراوانی برای سینما دوستان است و با توجه به اقلیم سینما سپیده یعنی منطقه جغرافیایی آن که نزدیک میدان انقلاب و دانشگاه‌های مختلف است و از قدیم‌ پاتوق اهالی فرهنگ و هنر بوده و با توجه به این‌که سینما سپیده در منطقه شلوغی قرار دارد که همیشه مردم در حال رفت و آمد هستند، بیشتر مورد توجه رهگذران این منطقه قرار گرفته و این مخاطبان سینمای ما را انتخاب می‌کنند، خیلی خوشبین هستم که از نمایش آثار فاخر گروه هنروتجربه در این سینما استقبال گسترده شود و فیلم‌سازان مستقل مختلفی را ترغیب کند که آثارشان را این سینما به نمایش بگذارند».