هنروتجربه- فاطمه رستمی: مرتضی فرشباف که دو فیلم «سوگ» و «بهمن» را در هنروتجربه اکران کرد، حالا به عنوان مجری طرح فیلم کوتاه «اکو» را با بازی ترانه علیدوستی و کارگردانی مهین صدری در هنروتجربه در حال نمایش دارد. او می‌گوید ایجاد گروه هنروتجربه در سینمای ایران یک اتفاق فوق العاده بود.

مرتضی فرشباف درمورد فیلم جدید در دست تولیدش به نام مستند پرتره «سهراب شهید ثالث» گفت:«ما در مرحله پایان نگارش فیلم‌نامه و انتخاب گروه بودیم که به دلیل اوج گیری کرونا و سخت شدن شرایط کار را متوقف کردیم. فعلا مشخص نیست که چه زمانی قرار است کار را مجدد آغاز کنیم و خبرهای بیشتر درمورد مستند پرتره «سهراب شهید ثالث» را بعدا اعلام می‌کنم».

امیدواریم لااقل مخاطبان برای تماشای «تومان» به سینما بیایند و ما سعی می‌کنیم تماشاگران‌ پایدار هنروتجربه را به تماشای این فیلم دعوت کنیم

این کارگردان در ادامه درمورد برنامه‌هایی که برای نمایش مستند «سهراب شهید ثالث» خواهد داشت، توضیح داد: «شرایط سینما به خصوص با وجود بحران کرونا آنقدر پیچیده شده است که ما برای همین فیلم «تومان» که از ۱۸ مهر هم در گروه سینمایی هنروتجربه و هم سینمای بدنه اکران می‌شود، نگران هستیم و امیدواریم بتوانیم حداکثر سانس‌ها و سالن‌ها را داشته باشیم. گسترده شدن کرونا باعث شد دوباره رکودی درمیزان مخاطبانی که به سینما می‌رفتند ایجاد شود و با این وضع ما نمی‌توانیم هیچ حرفی درمورد آینده مستند پرتره «سهراب شهید ثالث» بزنیم».

او ادامه داد: «امیدواریم لااقل مخاطبان برای تماشای «تومان» به سینما بیایند و ما سعی می‌کنیم تماشاگران‌ پایدار هنروتجربه را به تماشای این فیلم دعوت کنیم».

کارگردان فیلم «سوگ» درمورد برنامه‌های تبلیغاتی که برای «تومان» در نظر گرفته است،گفت:« با مسعود رفیع زاده برنامه‌های تبلیغاتی چیده‌ایم و با فیلم نیوز و آریان امیرخان هم قرار است در فضای مجازی برای «تومان» تبلیغات خوبی داشته باشیم».

او در ادامه این گفت‌وگو درمورد نقش خود به عنوان مجری طرح در فیلم کوتاه «اکو» توضیح داد: «یکی از اصلی‌ترین دلایل حضور من در این فیلم به خاطر مهین صدری بود که تئاترهایش را خیلی دوست داشتم و وقتی گفت قرار است فیلم بسازد، دیدم که حقیقتا فیلم‌نامه خوبی هم نوشته بود و مثل تئاترهایش دست پر بود. من هم سعی کردم هرکمکی از دستم برمی آید انجام دهم».

اوافزود: «مهین صدری در فیلم «اکو» دقیقا می‌دانست که چه می‌خواهد و از همان ابتدا هم می‌خواست که ترانه علیدوستی نقش اصلی را برعهده بگیرد که همین اتفاق هم افتاد و فکر می‌کنم نتیجه کار هم خوب از آب درآمده است».

فرشباف درمورد بازگشت سرمایه فیلم‌های مستقلی مثل «اکو» که در هنروتجربه اکران می‌شوند و سرمایه‌شان شخصی است، عنوان کرد:«بیشتر سرمایه فیلم «اکو» را مهین صدری شخصا تامین کرد و واقعا می‌خواست تاجایی که ممکن است به خاطر مسائل مالی در کار کم نگذارد. ما از ابتدا مبنای کار را بر این گذاشته بودیم که فیلم کوتاه بازگشت سرمایه ندارد و همه اعضای گروه به این مسئله واقف بودند و می‌خواستیم تجربه کنیم و دنبال پول درآوردن نبودیم. خیلی از افرادی که به گروه پیوستند هم بیشتر دلی با ما کار کردند و در حقیقت لطف کردند تا کار ساخته شود».

هنروتجربه یکی از اتفاقات فوق‌العاده سینمای ایران بود و همه یک‌باره احساس کردیم این گروه چه تاثیری در سینمای هنری و تجربی کشور گذاشته است. امیدوارم این روند ادامه داشته باشد

کارگردان فیلم «تومان» ضمن تاکید به وجود تجربه‌های تئاتری مهین صدری در فیلم «اکو» بیان کرد: «شاید بتوان گفت مهین صدری در ساخت فیلم «اکو» شبیه فیلم اولی‌ها نبود و می‌توان داشته‌های تئاتری که در این سال‌ها به دست آورده است را در اولین تجربه فیلم‌سازی‌اش مشاهده است. او شبیه کارگردانانی بود که سال‌‌هاست پشت دوربین بوده‌اند و خیلی خوب می‌توانست کار را هدایت کند و از تمام تجربه‌های تئاتری‌اش در این کار استفاده کرد».

فرشباف در پایان با توجه به فرا رسیدن ششمین سالگرد تشکیل هنروتجربه، ضمن اشاره به نقشی که این گروه سینمایی در این سال‌ها داشته است، گفت: «راه اندازی هنروتجربه یکی از اتفاقات فوق‌العاده سینمای ایران بود و همه یک‌باره احساس کردیم این گروه چه تاثیری در سینمای هنری و تجربی کشور گذاشته است. امیدوارم این روند ادامه داشته باشد و فکر می‌کنم اگر این گروه بتواند از بحران‌هایی که به خصوص در یک سال اخیر گریبان همه را گرفته به سلامت عبور کند، ماندگار خواهد شد و هر روز در مسیر موفقیت پیش خواهد رفت».