هنروتجربه: منتخبان شصت و هشتمین جشنواره فیلم «سن سباستین» شب گذشته در حالی معرفی شدند که فیلمسازان زن زیادی موفق به دریافت جایزه از این رویداد شدند و فیلمی از گرجستان توانست چهار جایزه از هفت جایزه هیات داوران را به خود اختصاص دهد.

به گزارش سایت هنر و تجربه به نقل از ایندی وایر،در بخش رقابتی جشنواره سن سباستین امسال سیزده فیلم حضور داشتند. فیلم «آغاز» که نخستین ساخته دیا کولومبگاشویلی نویسنده و کارگردان اهل گرجستان است، توانست جوایز بهترین فیلم‌نامه، بهترین کارگردان، بهترین بازیگر زن برای ایا سوخیتاشویلی و جایزه صدف طلایی بهترین فیلم سال را به خود اختصاص دهد.

این فیلم مستقل که محصول مشترک فرانسه و گرجستان است هفته پیش برنده جایزه فیپرشی منتقدان تورنتو هم شده بود و قرار است در جشنواره فیلم نیویورک هم نمایش داده شود.

از دیگر جوایز این رویداد هنری می‌توان به جایزه ویژه  هیات داوران برای مستند «خمره طلا: چند دور با شین مک‌گاون» با موضوع یک گروه موسیقی معروف ایرلندی جولین تمپل کارگردان بریتانیایی اشاره کرد که جانی دپ در آن حضوری کوتاه دارد.

علاوه بر کولومبگاشویلی که برای «آغاز» جوایزی دریافت کرد زنان فیلم‌ساز دیگری هم برنده جوایز اصلی در بخش‌های رقابتی کارگردانان نو، افق‌های لاتین و زابالتگی-تاباکالری شدند.

ایزابل لامبرتی برای «آخرین روزهای بهار» جایزه بخش کارگردانان نو را برد.فرناندا والادز از مکزیک برای «شاخصه‌های شناسایی کننده» جایزه افق های لاتین را دریافت کرد.کاتارینا واسکونسلوس با فیلم «دگردیسی پرنده‌ها» برنده جایزه در بخش زابالتگی-تاباکالری شد.فیلم «پدر» به کارگردانی فلوریان زلر به عنوان یکی از مدعیان جایزه اسکار یاد جایزه بخش مخاطبان را دریافت کرد.

همچنین مدز میکلسون برای بازی در فیلم سینمایی «یک دست دیگر» به کارگردانی توماس وینتربرگ در نقش یک معلم جایزه صدف نقره‌ای بهترین بازیگر مرد را گرفت.

شصت و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سن‌سباستین از ۱۸ تا ۲۶ سپتامبر (۲۸ شهریور تا ۵ مهر) برگزار شد.