هنروتجربه:افشین هاشمی بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما در یادداشتی به تماشاگران توصیه می‌کند که ورک‌شاپِ کیارستمی در اسپانیا را با فیلم «کیارستمی و عصای گمشده» به تماشا بنشینند.

مستند بلند «کیارستمی و عصای گمشده» به کارگردانی محمودرضا ثانی و تهیه‌کنندگی بهروز نشان این روزها در گروه سینمایی هنروتجربه در حال اکران است. افشین هاشمی به این بهناه یادداشتی نوشته که در خبرآنلاین منتشر شده‌است:

«بسیاری از ما دوست داشته‌ایم در کلاس‌های اساتید شرکت کنیم، یا مکانش دور بوده، یا پولش زیاد، یا وقتش با ما ناهماهنگ. حال این امکان مهیاست: حضور در ورک‌شاپِ کیارستمی در اسپانیا، بی‌نیاز به حضورِ جسمانی، و تنها با قیمتِ ۱۵هزارتومن!

فیلمِ «کیارستمی و عصای گمشده» به کارگردانی و تدوینِ محمود رضا ثانی، ثبتِ یکی از ورک‌شاپ‌های کارگردانِ فقید عباس کیارستمی در اسپانیاست. او با دانشجویانش به گفت‌وگو می‌نشیند، طرح‌هاشان را می‌شنود، راجع به بسطِ ایده‌هاشان حرف می‌زند، نظراتش را می‌دهد و به سمتِ ساختن سوق‌شان می‌دهد. این یعنی یک درسِ سینمای تمام‌عیار.

بر همه‌ دانشجویانِ سینما و نورَه‌های فیلم‌سازی واجبِ فردی‌ست که این فیلم را ببینند و البته برای فیلم‌سازانِِ تازه‌کار هم خالی از لطف نیست، به‌خصوص مقلّدان و پیروِانِ راهِ کیارستمی که بار دیگر بدانند سینما یعنی چیدمان، و نه همان‌که در واقعیت می‌بینیم.»