هنروتجربه: فیلم سینمایی «رضا» به کارگردانی علیرضا معتمدی به شبکه نمایش خانگی آمد.

به گزارش سایت هنروتجربه، فیلم«رضا» اولین تجربه بلند داستانی علیرضا معتمدی که در هنر و تجربه اکران شد و مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت،این روزها در وی اودی‌ها در دسترس تماشاگران قرار گرفته‌است.«رضا» داستان تنهایی و فقدان عشق است و این داستان در دل کوچه پس کوچه‌ها و خانه‌های سنتی و چشم‌نواز اصفهان روایت می‌شود.

قصه فیلم درباره مردی به نام رضا است که نقش او را خود کارگردان بازی می‌کند.همسرش فاطی با بازی سحر دولتشاهی از او طلاق گرفته اما رضا هنوز او را دوست دارد و نمی‌خواهد فراموشش کند.

علیرضا معتمدی که بیشتر او را به‌عنوان نویسنده،شاعر،منتقد و روزنامه نگار و بازیگر می‌شناسیم، این فیلم را به تهیه‌کنندگی کیومرث پوراحمد مقابل دوربین برده و در بخش‌هایی از فیلم قطعه‌ آوازی از شهرام ناظری شنیده می‌شود. معتمدی درباره این قطعه در گفت‌وگویی عنوان کرده‌است:«قطعه آواز استاد شهرام ناظری هم به صورت عمومی منتشر نشده است ولی به طور اختصاصی هم برای کار ما ساخته نشده است بلکه این قطعه یک اجرای خصوصی قدیمی است که آن را شنیده بودم و از ایشان خواهش کردم که اجازه بدهند که ما از این آواز به طور اختصاصی در فیلم «رضا» استفاده کنیم و ایشان هم لطف کردند و این قطعه را در اختیار ما قرار دادند. این آواز اختصاصا برای فیلم خوانده نشده اما اختصاصا متعلق به فیلم است».

او هم‌چنین درباره مضمون فیلمش توضیح داده‌است:«فیلم «رضا» رئال نیست و به همان نسبتی که وقتی شنگول و منگول با گرگ صحبت می‌کنند، آن‌ها را باور می‌کنیم، منطق فیلم «رضا» هم قابل باور است. منطق شخصیت «رضا» داستانی است و دنبال این نبودم رویکردی برای «رضا» داشته باشم که همه مردم هم آن رویکرد را قبول داشته باشند. می‌خواستم چیزی که منطقش قصه است آیینه جامعه‌ای باشد که در آن زندگی می‌کنیم. فکر می‌کنم تعداد کمی از آدم‌ها این‌گونه زندگی می‌کنند. «رضا» نوعی پیشنهاد به مخاطب است و شکلی دیگر از زندگی است. روشی که «رضا» در زندگی‌اش پیش گرفته به سن و سال هم مربوط است و فکر می‌کنم خودم از زمانی که به چهل‌سالگی رسیدم سختگیری‌هایم کمتر شده است و فکر می‌کنم همه یک روزی به این نقطه از زندگی می‌رسند. به این دلیل که تجربیات به ما می‌فهماند که در این جهان بزرگ و کهکشان‌های بی‌انتها خیلی چیزها در اختیار خودت نیست و نمی‌توانی تغییر ایجاد کنی و هر چقدر قوی، زرنگ، خوشگل و… باشی بعضی موارد عوض نمی‌شوند و مجبوری بپذیری. در مقابله با زندگی دو راه وجود دارد: یا غمگین و افسرده شوی یا سعی کنی در همین وضعیت به راهت ادامه دهی و بپذیری که شرایط تغییر نمی‌کند. من هم در فیلم «رضا» سعی کردم راه دوم را انتخاب کنم و فکر می‌کنم این مسیر تازه و جذاب‌تر است».