هنروتجربه:بخش نخست شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» که همزمان با هفته دفاع مقدس برگزار شد، با برگزاری آیین اختتامیه به کار خود پایان داد.تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند بلند بخش جشنواره جشنواره‌های این رویداد هنری به مرتضی شعبانی، تهیه‌کننده فیلم «زنانی با گوشواره‌های باروتی» تعلق گرفت.

به گزارش سایت هنروتجربه، اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم «مقاومت» به دبیری مهدی عظیمی میرآبادی شامگاه یکشنبه ششم مهرماه همزمان با آخرین روز از هفته دفاع مقدس، در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد. مهدی عظیمی میرآبادی جشنواره در ابتدای مراسم ضمن ارائه آماری از تعداد آثار این جشنواره،نکاتی را درباره برپایی آن عنوان کرد.

در ادامه این مراسم برای اهدای «نشان رسول» کلیپی از آثار رسول ملاقلی‌پور پخش شد و سپس شد. دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، دکتر فارسیجانی دبیر این بخش، محمدیاشار نادری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح، دکتر منتظری، سردار افشار، گلنوش انتظامی، سروش انتظامی برای اهدای این نشان به روی صحنه آمدند و نشان این بخش را به مجید انتظامی سازنده موسیقی فیلم‌های به یادماندنی چون «از کرخه تا راین»، «بوی پیراهن یوسف»، «سفرسنگ» و … تعلق گرفت.

انتظامی در حین دریافت این نشان گفت:« سعی می‌کنم آنچه را که احساس می‌کنم در موسیقی‌ام باشد. ساخت موسیقی کار آسانی نیست. هر مسئولی دیدگاهی دارد. ممکن است مسئولی از کار من خوشش بیاید یا نیاید. برخورد با هنرمندان این روزها خیلی درست نیست و من هشت سال است که به دلیل برخوردی که با من شد موسیقی را رها کرده‌ام».

در ادامه آیین های بزرگداشت سه سینماگر جمال شورجه،محسن علی اکبری و جمشید هاشم‌پور برگزار شد و سینماگرانی درباره این هنرمندان صحبت کردند.

بخشی از مراسم اختتامیه جشنواره فیلم مقاومت به معرفی برگزیدگان بخش «مدافعان سلامت» اختصاص داشت و ضمن اعلام برگزیدگان، از خانواده شهید دکتر غلامحسین نادری، شهید دکتر حبیب‌الله پیروی و شهید دکتر منوچهر آقایی شهرستانی از شهدای مدافع سلامت تقدیر شد و جایزه ویژه و نشان شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اهدا شد.

برگزیدگان شانزدهمین جشنواره مقاومت

•بخش مدافعان سلامت
تندیس و دیپلم افتخار بهترین موشن‌گرافیک: پویا رئیسی برای کارگردانی «مجموعه موشن گرافیک کرونا»

تندیس و دیپلم افتخار بهترین نماهنگ: مهاجر توحیدپرست، تهیه‌کننده نماهنگ «یه روزی دوباره»

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین پویانمایی: آرجون موخرجی از کشور هند برای تهیه‌کنندگی و کارگردانی پویانمایی «منجی» (The Saviour)

تندیس و دیپلم افتخار بهترین مستند کوتاه: امیرحسین میرصابری برای  فیلم مستند کوتاه «در خلوت شب»

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه داستانی: محسن مشرقی تهیه‌کننده فیلم کوتاه «ملاقات آخر»

•بخش جشنواره ‌جشنواره‌ها
تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین نماهنگ: فرید فرخنده‌کیش، تهیه‌کننده نماهنگ «حلول»

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین پویانمایی: امیر مهران، تهیه‌کننده فیلم پویانمایی «شهر خاموش». دیپلم افتخار جشنواره نیز در این بخش به «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» تعلق گرفت.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه داستانی: عمار خطی، تهیه‌کننده فیلم کوتاه «تمام مریم‌ها»

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند کوتاه: عباس ایمانیان، تهیه‌کننده فیلم مستند کوتاه «نامه‌ای از دمشق» و دیپلم افتخار جشنواره را «صداوسیمای مرکز استان سمنان» دریافت کرد.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند بلند: مرتضی شعبانی، تهیه‌کننده فیلم «زنانی با گوشواره‌های باروتی» و دیپلم افتخار جشنواره به «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» اهدا شد.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم سینمایی: منوچهر محمدی، تهیه‌کننده فیلم سینمایی «بازمانده»