هنروتجربه: تونی کِی کارگردان فیلم دیدنی «تاریخ مجهول آمریکا» / American History X از سال ۲۰۱۱ و فیلم قدرندیده «کناره‌گیری» / Detachment با بازی آدریان برودی، دیگر فیلم بلندی نساخته بود.

خبر خوب این‌که او با همراهی جایمون هونسو بازیگر می‌خواهد فیلمی با عنوان «چرایی تاریخ آفریقا» / African History Y بسازد. کی به «ددلاین» چنین اعلام کرده و توضیح داده است: «جایمون و من درست پس از ساخت «تاریخ مجهول آمریکا» دیدار کردیم. ملاقات فوق‌العاده‌ای بود و بلافاصله فهمیدم او بازیگری است که باید با وی همکاری کنم. البته باید پروژه مناسبی پیدا می‌شد و خدا را شکر که حالا چنین فیلمی برای همکاری داریم. دوربین‌های رنگین درون سرم آماده رفتن به آفریقا و کار کردن در آن‌جاست.»

هونسو هم درباره این همکاری و پروژه می‌گوید: «این فیلم بهتر از این زمانی برای ساخته شدن پیدا نمی‌کرد؛ روزگاری که من هم در جست‌وجوی داستان‌هایی فوق‌العاده از آفریقایی‌تباران برای روایت کردن هستم. واقعاً از همکاری با تونی هیجان‌زده‌ام.»

تونی کی در زمینه کارگردانی موزیک‌ویدیوها نیز شش بار نامزد دریافت جوایز گرمی شده است. درام جنجالی و تحسین‌شده «تاریخ مجهول آمریکا» (۱۹۹۹) نامزدی جایزه اسکار بهترین بازیگر اصلی را برای ادوارد نورتن به ارمغان آورد که نقش یک اِسکین‌هِد نئونازی سابق را بازی کرد که می‌کوشد برادر جوانش را از دنبال کردن مسیر خودش بازدارد.

  • ایندی‌وایر