هنروتجربه:آیین دیدار  مستند «گلوله‌ باران» شامگاه سه‌شنبه هشتم مهرماه در خانه هنرمندان با حضور عوامل فیلم و جمعی از سینماگران برگزار شد.

به گزارش سایت هنروتجربه، آیین دیدار مستند «گلوله‌ باران» شامگاه سه‌شنبه هشتم مهرماه درخانه هنرمندان برگزار شد. مستند «گلوله باران» روایتی از مبارزه مدافعان حرم با داعش، به کارگردانی مرتضی پایه‌‌شناس و حسین مومن و تهیه‌کنندگی مرتضی شعبانی با مشارکت «مرکز مستند حقیقت» و «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» است. در ابتدای این مراسم پوستر فیلم از سوی عوامل فیلم و چهره‌هایی چون محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی،مرتضی رزاق کریمی، مجید رجبی معمار مدیرعاملی خانه هنرمندان ،مرتضی شعبانی، جعفر صانعی‌مقدم مدیرعامل موسسه هنروتجربه…امضا شد.

در ادامه این مراسم و پیش از نمایش فیلم، مرتضی پایه‌شناس ضمن تشکر از حضور تماشاگران در شرایط سخت گفت: «دو سه نکته‌ای را یادآور می‌شوم و امیدوارم این فیلم نظر شما را جلب کند. اکثر فیلم‌هایی را که کار کردم برایم اهمیتی نداشت که حتما در سالن سینما دیده شود اما نمایش این فیلم در سالن سینما برایم مهم بود و در طول کار به آن فکر می‌کردم. نکته دوم در مورد اکران فیلم‌های هنروتجربه است که این فیلم نمایش خود را در این گروه سینمایی آغاز کرده است. از دید من اکران در هنروتجربه برای فروش فیلم نیست و همان‌طور که از اسم هنروتجربه پیداست فیلم‌های تجربی و هنری در این گروه نمایش داده می‌شوند تا در کنار آن نقد و بررسی حول این تجربه‌ها شکل بگیرد. از نگاه من فلسفه اکران فیلم در گروه هنروتجربه در دسترس قرار گرفتن فیلم‌ها و مستندها برای مخاطبان خاص است و این نکته برایم از اهمیت بیشتری برخوردار است».

پایه‌شناس ادامه داد: «از همه عواملی که در به سرانجام رسیدن این فیلم موثر بودند، سپاسگزارم. حسین مومن و سعید منفرد که در سخت‌ترین شرایط دوربین‌شان را روشن نگه داشتند و مهم‌تر از آن خودشان را در جریان فیلم قرار دادند و کمتر کسی در سینمای مستند این کار را انجام می‌دهد. یحیی محمدعلی که رنگ آمیزی تصاویر او در فیلم بسیار به حس و حال فیلم کمک کرده است. محمدحسین ابراهیمی صداگذار فیلم که آنقدر کارش حرفه‌ای بود که صداگذاری در بافت فیلم گم شده و گاهی خودم فراموش می‌کنم این فیلم صداگذاری شده است. و هم‌چنین ممنونم از مرتضی شعبانی تهیه‌کننده «گلوله باران» که بسیار صبوری کردند و اجازه دادند فیلم به ثمر برسد و مرکز مستندحقیقت که در همه حال پشتیبانی و حمایت کردند. در آخر دعوت می‌کنم فیلم را ببینید. قصه فیلم در سوریه می‌گذرد اما سعی کردم پای میز مونتاژ، فیلم را از زمان و مکان عاری کنم و از قالب جنگی آن تا حدودی خارج کنم. در این روزها که خیلی از ما در خانه قرنطینه بودیم به این فیلم و شرایط مشابه موقعیت فیلم و این روزها فکر می‌کردم. دعوت می‌کنم از تهیه‌کننده فیلم، مرتضی شعبانی که صحبتی با حاضرین داشته باشند».

در ادامه مراسم، مرتضی شعبانی تهیه‌کننده «گلوله باران» در صحبت‌هایی کوتاه بیان کرد: «ممنون که دعوت ما را پذیرفتید و در این شرایط به سالن سینما آمدید. بسیاری از نکات قابل توجه را پایه‌شناس عنوان کردند و فقط این نکته را اضافه می‌کنم که فیلم‌سازی در شرایط جنگ و در کشور سوریه بسیار سخت است و تصورم بر این بود که فقط در دوران دفاع مقدس بچه‌ها آنقدر مشتاقانه و علاقه‌مند راهی جنگ می‌شوند. خاطرم هست صبح روزی که قرار بود حلب آزاد شود به ما گفتند اگر می‌توانید دو اکیپ راهی سوریه کنید و من گفتم در این شرایط با هر شخصی تماس بگیرم قبول نخواهد کرد. با دو نفر از دوستان، از جمله حسین مومن که فیلم‌بردار این فیلم هستند تماس گرفتم و تنها به من گفتند چه ساعتی فرودگاه باشیم و راهی منطقه شدیم. از همین‌جا تشکر می‌کنم از تمام مستندسازانی که در حوزه مقاومت زحمت کشیدند که تنها بخش اندکی از این تلاش‌ها را به عنوان مشت نمونه خروار، در این فیلم شاهد خواهیم بود. ثبت این وقایع در آینده ارزشمندتر خواهد شد و برای نسل‌های آینده مقاومت را تعریف می‌کند».

در پایان این مراسم مستند «گلوله‌ باران» برای حاضرین به نمایش درآمد.