هنروتجربه: از ۱۸ فروردین ۱۳۹۳ که رییس سازمان سینمایی وقت خبر تشکیل موسسه هنروتجربه را به عنوان یک خبر خوب برای حال سینمای ایران، مطرح کرد تا این روزهایی که در مهر ۱۳۹۹ می‌گذرانیم، شش سال گذشته است. سال‌هایی که شاید در ابتدای تشکیل این موسسه و با توجه به تجارب ناموفق تشکیل گروه‌های متعدد برای اکران فیلم‌های تجربه‌گرا، به نظر عده‌ای نمی‌رسید که چنین دوام و بقا پیدا کند.

موسسه هنروتجربه طی این مدت وقایع و رخدادها و اتفاق‌های متفاوتی را از سرگذرانده است. بر مشکلات بسیاری فائق آمده و برای رفع برخی کمبودها هم نیاز به حمایت و همراهی و هم‌فکری دارد. هنروتجربه طی این سال‌ها با وقوف کامل بر مشکلات و محدودیت‌هایی نظیر کمبود سالن‌های سینما، پراکندگی سانس‌ها،حجم بالای آثار متقاضی اکران،کمبود تبلیغات،مشکلات مالی و… توانسته اما دستاوردهای قابل ذکری را به دست آورد، هم‌چون ایجاد تنوع در اکران و گسترش طیف مخاطبان، دوری از تمرکزگرایی و توجه به تماشاگران شهرهای کوچک و بزرگ، شناساندن نیروهای کارآمد و ترسیم کننده بخشی از آینده سینمای ایران،توجه به ظرفیت‌های اکران در شهرهای مختلف و…

از دیگر دستاوردهای هنروتجربه هم‌چنین می‌توان به تمرکز و استمرار و گسترش کمی و کیفی اکران فیلم‌های مستند و کوتاه اشاره کرد که تا پیش از این از مطالبات جدی دست اندرکاران این آثار بود.در واقع نمایش این آثار و دیده شدن آن توسط طیف گسترده‌تری از مخاطبان و هم‌چنین فضای تحلیل و نقدی که اکران این آثار به دنبال داشت، موجب شد که این بخش مهجور سینمای ایران در عرصه اکران جانی تازه بگیرد.

نکته دیگری که در این ارتباط قابل ذکر است ، ایجاد و بهره از ظرفیت‌های فضای رسانه‌ای چه مکتوب و چه مجازی در جهت تحلیل و تقویت سینمای هنری و تجربی و مستقل است. درواقع طی این سال‌ها نه فقط آثاری که در سینماهای هنروتجربه اکران شدند، بلکه فیلم‌هایی از سینمای بدنه هم که گرایش هنری و تجربی داشتند، توانستند جای قابل توجهی را در میان مطالب ریز و درشت سینمای بدنه به دست آورند و تحلیل و بررسی این آثار و حتی انتقادهایی که در موردشان مطرح شده‌است، تصویری واقعی‌‌تر و ملموس‌تر از این بخش سینمای ایران را ترسیم کرده‌است.

با این مقدمه و در آستانه ششمین سالگرد تشکیل موسسه هنروتجربه،  شما را دعوت می‌کنیم به مرور روز شمار بخشی از وقایع اولین سال تشکیل این موسسه و خبری که تبدیل به یک اتفاق فرهنگی شد. روز شمار کامل وقایع اولین سال تشکیل هنروتجربه در گزارشی با عنوان«یک خبر که اتفاقی فرهنگی شد» می‌توانید مشاهده کنید.

۲بهمن ۱۳۹۲
زمزمه‌های تشکیل هنروتجربه
سرانجام پس از جلسات متعدد شورای صنفی نمایش در ماه‌های پایانی سال ۹۲، آیین‌نامه نهایی‌شده شورای صنفی اکران سال ۹۳، جهت تایید نهایی به رییس سازمان سینمایی ارجاع داده شد. از مهم‌‌ترین اهدافی که در این آیین‌نامه آمده است، می‌توان به «ساماندهی اکران فیلم‌های سینمایی»، «ایجاد تنوع نمایش» و «فراهم کردن امکان اکران گونه‌های سینمایی با هدف جذب مخاطبین» اشاره کرد.

۱۸ فروردین ۱۳۹۳
خبر ایوبی برای حال خوب سینمای ایران
رییس سازمان سینمایی در نخستین جلسه کارگروه شورای صنفی نمایش در سال ۹۳، ضمن پیش‌بینی «حال خوب» سینمای ایران در این سال، با تاکید بر اهمیت اکران صحیح فیلم‌های مخاطب خاص، حمایت خود را از اکران این گونه فیلم‌ها اعلام کرد. او در این جلسه از تشکیل گروهی موسوم به «هنروتجربه» با هدف اکران فیلم‌های هنری و دارای مخاطب خاص خبر داد و گفت: «گروهی خبره، وظیفه انتخاب و معرفی فیلم های هنری رابرای تعیین نوبت اکران به شورای صنفی به عهده خواهد داشت و در آغاز این طرح نیز بر اکران چند اثر برجسته هنری تاکید شده‌است».

۲۴ فروردین
انتصاب مدیر اجرایی و دبیر شورای سیاست‌گذاری
امیرحسین علم‌الهدی با حکم حجت‌الله ایوبی به ‌سمت مدیراجرایی ودبیرشورای سیاست‌گذاری سینمای «هنروتجربه» منصوب شد. به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، در متن حکم ایوبی آمده است:«آقای امیرحسین علم‌الهدی؛ به موجب این حکم به سمت مدیر اجرایی و دبیر شورای سیاست‌گذاری سینمای هنروتجربه منصوب می‌شوید.این سینما علاوه بر ایجاد فضایی مناسب برای نمایش فیلم‌های هنری و تجربی، می‌تواند بستر مناسبی برای رشد و بالندگی اندیشه‌های خلاق جوانان علاقه‌مند به هنر هفتم باشد.انتظار می‌رود با تکیه بر اصول کلی تدوین شده سینمای هنروتجربه که محصول جلسات متعدد جمعی از نخبگان کارآزموده این عرصه است، به سرعت این طرح مهم را اجرایی نمایید.سوابق ارزشمند و به ویژه آگاهی و آموزش روزآمدتان در حوزه توزیع و نمایش، نویدبخش چشم‌اندازی روشن برای موفقیت این تجربه است. موفقیت روزافزونتان را از خداوند متعال خواستارم».

۱۶ اردیبهشت
انتشار اطلاعیه سینمای هنروتجربه
در اطلاعیه‌‌ای درباره فرایند برنامه‌ریزی اکران سینمای هنروتجربه ذکر شده بود: «اکران فیلم های هنروتجربه نیاز به نقشه راهی دارد تا بتواند این ساختار نوپا بر روی آن به درستی شکل گیرد تا با نسیمی این نهال کمر خم ننماید. تجربه تلخ گذشته در این عرصه و عدم توجه به ساختارهای حوزه توزیع و نمایش بر اساس واقعیت های موجود سینمای ایران ، متولیان این طرح را به این جمع بندی رسانده است که هرگونه تعجیل در نمایش این فیلم ها بدون طی فرآیند کارشناسی و کاربردی فارغ از احساسات پروپاگاندای دولتی و ضرورت اقناع سینماگران حوزه تولید ، توزیع و نمایش بدون شک هر نوع دستاوردی را در اجرای این برنامه دچار چالش جدی خواهد نمود و ضرورت دارد که براساس یک برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت این نقشه راه برای یک فرآیند چهار ساله عملیاتی گردد تا شاهد موفقیت این طرح در طول اجرا باشیم.شورای سیاست گذاری اکران هنروتجربه و مدیریت اجرایی این موضوع امید دارد ظرف چند هفته آینده و با طی فرآیند کارشناسی برنامه اکران این نوع فیلم‌های مهم سینمای ایران، بتواند در عید سعید فطر با یک برنامه ریزی ۷ ماهه ( تا پایان سال ۱۳۹۳) نوید شکل گیری سینمای هنروتجربه را در گستره حوزه توزیع و نمایش سینمای ایران دهد که رمز ماندگاری و تنفس سینمای ایران در طول این سالیان مدیون فیلم های هنروتجربه سه دهه گذشته این سینمای نجیب است که بالندگی سینما همچنان مرهون این تولیدات است».

۱۴ تیر
اعلام فراخوان
موسسه هنروتجربه طی فراخوانی از سازندگان فیلم‌هایی که در تعریف این گروه می‌گنجند، دعوت کرد تا آثار خود را به دبیرخانه این گروه ارائه دهند.در متن این فراخوان علاوه بر تعریف این گروه از «فیلم هنری» و «فیلم تجربی»، شرایط ارائه، پذیرش و اکران فیلم‌ها در ۱۴ بند اعلام شده‌است.

۱۸ مرداد
صدور احکام شوراى سیاست گذارى
طی حکمی از سوی رییس سازمان سینمایی جمال امید، هوشنگ گلمکانی، جعفر صانعی مقدم، ایرج تقی پور، شهرام مکری، محمد رضا فرجی، مجید مسچی، سیف‌الله صمدیان و امیرحسین علم‌الهدی توسط حجت‌الله ایوبی به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری سینمای هنروتجربه منصوب شدند.

۲۶ شهریور
معرفی اولین سالن گروه هنروتجربه
‌مراسم افتتاح اولین سالن سینمایی هنروتجربه با فیلم «یک اتفاق ساده» به کارگردانی سهراب شهید ثالث در سالن سینمای موزه سینما برگزار شد. در این مراسم جمعی از سینماگران حضور داشتند تا این فیلم را روی پرده ببینند.

۲ مهر
افتتاح دومین سالن
پردیس ۱۲سالنی کوروش یکی از سالن‌های خود را به هنروتجربه اختصاص داد. دومین سالن گروه هنروتجربه با نمایش فیلم‌های «سفر» و «عموسیبیلو » ساخته‌های بهرام بیضایی معرفی و افتتاح شد.

۶ مهر
برگزاری نشست هم اندیشی فعالان سینمای هنروتجربه در خانه هنرمندان
در این نشست که با حضور رییس سازمان سینمایی، اعضای شورای سیاست‌گذاری  و جمعی از سینماگران برگزار شد و طی آن حاضران به تبادل نظر پرداختند.

۸ مهر
افتتاح اولین سینمای گروه هنروتجربه در شهرستان
پردیس هویزه مشهد با اکران فیلم «اون‌شب که بارون اومد» ساخته «کامران شیردل» به هنروتجربه پیوست.

۹ مهر
معرفی چهارمین سینمای گروه هنروتجربه
پردیس سینمایی آزادی در این روز میزبان نمایش فیلم کم‌تر دیده شده «شهری در آسمان» ساخته شهید مرتضی آوینی بود.سالن خانه هنرمندان هم به عنوان دیگر سالن هنروتجربه معرفی شد.

۱۲ مهر
برگزاری آیین افتتاحیه
هنروتجربه از شنبه ۱۲مهر کار خود را با نمایش «اون‌شب که بارون اومد» ساخته کامران شیردل در سالن سینمایی موزه سینما به طور رسمی آغاز کرد.در مراسم افتتاحیه بسیاری از سینماگران حضور داشتند. کامران شیردل در بخشی از این مراسم پشت تریبون قرار گرفت و خرسندی خود را از نمایش این فیلم ابراز کرد و از این که نسل جوان می‌توانند با تشکیل هنروتجربه فیلم های با ارزش سینمای ایران را ببینند.

 

۱۳ مهرماه
آغاز دور اول اکران فیلم‌های گروه هنروتجربه
در اولین جدول اکران اعلام سانس‌های سینماهای هنروتجربه، ۱۳ مهرماه نخستین روز نمایش فیلم‌هاست و سانس ساعت ۱۳ پردیس سینمایی آزادی، نخستین سانس که به فیلم «ماهی و گربه» اختصاص پیدا کرده‌است.
نمایش فیلم‌های هنروتجربه در هر دوره اکران به چند بخش تقسیم می‌شود که شامل فیلم‌های سینمایی، مستند در قالب مستند روز و مستند کلاسیک، فیلم‌های کوتاه وفیلم‌های خارجی هنروتجربه کلاسیک است. در اولین دوره اکران هنروتجربه فیلم‌های سینمایی «یک شب» ( نیکی کریمی)، «ماهی و گربه»( شهرام مکری)، «بیداری برای سه روز»( مسعود امینی تیرانی)، «ازتهران تا بهشت»( ابوالفضل صفاری) و مستند «شش قرن و شش سال»(مجتبی میرطهماسب) به نمایش در آمدند.در بخش مستندهای کلاسیک نیز شاهد نمایش آثار کامران شیردل «اونشب که بارون اومد»، «تهران پایتخت ایران است» و «ندامتگاه» بودیم. هنروتجربه کلاسیک نیز به «مردی با دوربین فیلم برداری»(ژیگا ورتوف)،«شعر سینما»( من ری) و «دشت بژین»(سرگی آیزنشتاین) و هنروتجربه خارجی روز به «سزار باید بمیرد»(برادران تاویانی) اختصاص داشت. فیلم های کوتاه «خانه مادری ام مرداب»(مهرداد اسکویی)، «دایره» (محمد شیروانی)، «بیگانه و بومی» (علی محمد قاسمی) ، «دو خواهر»(بیژن میرباقری)، «سینما سگ» (شاهد احمدلو)،«از طرف آن‌ها»(سعید روستایی)، «چندکیلومتر دورتر»(ابراهیم ایرج زاد)،«سوزن»(آناهیتا قزوینی زاده) و«ماه عسل»(پویا نبی) از دیگر آثار اکران شده گروه هنروتجربه در اولین دوره بودند.از اول آبان هم فیلم تابور(وحید وکیلی فر) به جدول اکران هنروتجربه اضافه شد.

۱۸مهر
تقدیر انجمن مستندسازان سینمای ایران
انجمن مستندسازان طی بیانیه‌ای از نمایش آثار مستند در گروه هنروتجربه استقبال کرد.در بخشی از این بیانیه آمده است:« انجمن مستندسازان سینمای ایران که همواره مشتاق و پیگیر اکران فیلم‌های مستند در سالن‌های نمایش بوده است، از اقدام جدید سازمان سینمایی برای نمایش آثار مستند در سالن سینما‌ها استقبال می‌کند. این انجمن با خرسندی از نمایش مستمر فیلم‌های مستند، در دو بخش فیلم‌های مستند قدیم و جدید تقدیر می‌کند و آن را حرکت مثبتی می‌داند که موجب آشنایی هم‌زمان مخاطبان و علاقه‌مندان با آثار امروزی و ماندگار قدیمی می‌شود. «شش قرن و شش سال» ساخته مجتبی میرتهماسب در کنار «اون شب که بارون اومد»، «ندامتگاه» و «تهران پایتخت ایران است» ساخته کامران شیردل و فیلم کلاسیک «مردی با دوربین فیلم‌برداری» ساخته ژیگا ورتوف نمونه های بسیار مناسبی برای شروع این اقدام و نشان دهنده درایت افراد تصمیم گیرنده است. انجمن مستندسازان سینمای ایران با دعوت از علاقه‌مندان سینمای مستند به حمایت از این حرکت فرهنگی، آرزوی توفیق برنامه‌ریزان گروه «هنروتجربه» و استمرار این حرکت قابل تقدیر را دارد».

۲۲ مهر
برگزاری نخستین آیین دیدار در گروه هنروتجربه
مراسم دیدار و گفت‌وگوی عوامل فیلم مستند «شش قرن شش سال» با تماشاگران با حضور جمع کثیری از هنرمندان و سینماگران در پردیس سینمایی کورش برگزار شد.

۲۷آبان
برگزاری اولین نشست نقد و بررسی فیلم‌های گروه هنروتجربه
به جز برگزاری مراسم آیین دیدار، فیلم هایی که در گروه هنروتجربه به نمایش در می آیند در یک جلسه با حضور عوامل فیلم و منتقدان حاضر در جلسه مورد نقد و بررسی قرار می گیرند. در این میان می توان از نشست نقد و بررسی فیلم «بیداری برای سه روز» ساخته مسعود امینی تیرانی به عنوان اولین جلسه نقد و بررسی یاد کرد که در خانه هنرمندان برگزار شد.

۲۳آذر
اصفهان در جمع هنروتجربه
تماشاگران اهل اصفهان هم هم به جمع تماشاگران هنروتجربه اضافه شدند. سینما سوره اصفهان در این روز با اکران سه فیلم «ماهی و گربه»، «روایت ناپدیدشدن مریم» و «پرویز» فعالیت خود را در  هنروتجربه آغاز کرد.

۳ دی
سینما کاپری گرگان در جمع هنروتجربه
کم‌کم شهرهای دیگر هم به هنروتجربه می‌پیوندد و در این روز نوبت به سینما کاپری گرگان می‌رسد که با نمایش فیلم «پرویز» ساخته مجید برزگر فرصتی فراهم کند تا علاقمندان این نوع سینما در شهر گرگان هم بتوانند نظاره‌گر این فیلم‌ها باشند.

۸دی
حضور هنروتجربه در جشنواره فیلم فجر
هیات انتخاب سی و سومین جشنواره فیلم فجر با توجه به تشکیل هنروتجربه و بر اساس فیلم‌های بازبینی شده و تشخیص تعداد قابل قبولی فیلم متناسب با رویکردهای این گروه، پیشنهاد اضافه کردن این بخش را ارائه کردند. به دنبال این پیشنهاد در جلسه‌ای با حضور شورای سیاستگذاری «هنروتجربه» توافق شد تا آثار پیشنهادی هیات‌های انتخاب برای نمایش در این گروه در هر سه بخش «نگاه نو»، «سودای سیمرغ» و «سینمای حقیقت» مورد بازبینی و انتخاب شورای «هنروتجربه» قرار گیرد.

۱۲بهمن
قم و اهواز هم به هنروتجربه پیوستند
پردیس سینمایی ونوس در شهر قم نیز به سینماهای هنروتجربه اضافه شد، سینما ساحل شهر اهواز از ۱۳ بهمن با نمایش فیلم «ماهی و گربه» به جمع سینماهای هنروتجربه پیوست.

۲۲ بهمن
سینما فرهنگ
سالن شماره دو سینما فرهنگ به جمع سینماهای هنروتجربه پیوست.