هنروتجربه:آرمان فیاض در کارگاه «جهان خودت را بساز و برای آن چراغی بیافروز» از سری کارگاه‌های چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی گفت: «در هنگام انتخاب یا نگارش فیلم‌نامه به قصه‌ای بیاندیشید که مخاطبان گسترده بین‌المللی دارد».

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی؛ کارگاه فیلم‌سازی «جهان خودت را بساز و برای آن چراغی بیافروز» با حضور آرمان فیاض کارگردان و فیلمبردار سینما روز گذشته (یکشنبه ۱۳ مهر) در سالن نگاه تالار فخرالدین اسعد گرگانی شهر گرگان برگزار شد.

فیاض در بخشی از این کارگاه که به مرحله تدوین و اهمیت آن در اثر نهایی خلق شده اختصاص داشت، خطاب به هنرجویان بیان کرد: «وقتی به مرحله تدوین راش‌ها رسیدید و آن‌ها روی میز تدوین هستند، فیلم قرار است دوباره خلق شود. در این مرحله متریالی که در اختیار دارید، بازبینی می‌شود و دوباره سازی‌ها صورت می‌گیرد. به همین دلیل همیشه باید برای دوباره و چندباره مونتاژ کردن یک فیلم نیز آماده بود».

او با اشاره به تجربه‌های خود در این زمینه توضیح داد: «تقریبا در همه کارهایی که  فیلم‌بردار یا فیلم‌سازشان بوده‌ام، تدوین دوباره یا حتی چندباره انجام شده است. زیرا این فیلم‌ها در تدوین اول با مخاطبانی در میان گذاشته و نظرات را دریافت کرده‌اند و بعد از آن با اعمال بهترین‌ها دوباره تدوین شده‌اند. هم‌چنین توصیه‌ام این است که اجازه دهید مدت زمانی هرچند کوتاه از فیلم‌برداری بگذرد و بعد تدوین را آغاز کنید».

کارگردان «مانیکور» درباره مراحل فنی و پس تولید کار نیز گفت: «تصحیح رنگ نیز مرحله مهمی است و از افراد متخصص باید کمک گرفت. صداگذاری نیز همین‌طور است. باید از مسئول این بخش نیز بخواهید که امور را برایتان توضیح بدهد و شما نیز خواسته‌هایتان از صدای اثر را با او در میان بگذارید. هرچه نظرات متخصصان و عوامل در بخش‌های مختلف به کارگردان نزدیک‌تر شود، امر کارگردانی بهتر پیش رفته است».

فیاض درباره نسبت خوب یا بد بودن یک فیلم با جشنواره‌ها نیز عنوان کرد: «فیلم خوب لزوما فیلمی نیست که در جشنواره ها دیده شود. روزی که «مانیکور» را به جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشن خانه سینما فرستادم، این فیلم حتی در یک رشته نامزد جایزه‌ای نشد اما به این نتیجه رسیدم که باید این فیلم را به فستیوال‌های خارجی بفرستم و خوشبختانه «مانیکور» در پخش بین‌المللی موفق بود. به فستیوال‌های بسیاری رفت و جوایز متعددی گرفت».

او افزود: «فیلم‌تان را برای جهان بسازید نه صرفا برای اطرافیان خود. بنابراین در هنگام انتخاب یا نگارش فیلم‌نامه به قصه‌ای بیاندیشید که مخاطبان گسترده بین‌المللی دارد».

این سینماگر در پایان خطاب به هنرجویان در بخش دیگری عنوان کرد: «بهترین‌ها را برای خودتان و فیلم‌تان باید بخواهید. برای رسیدن به این نقطه باید به چشم اندازهای دورتری فکر کرد. با بهترین‌ها نیز کار کنید و به این نیاندیشید که شاید فیلم اول‌تان است. متصور شوید که با همین قدرت و انرژی می‌توانید یک فیلم فوق‌العاده بسازید».

کارگاه‌های فیلم‌سازی چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی با مدیریت آموزشی سعید پوراسماعیلی و به همت انجمن سینمای جوانان ایران در شهر گرگان برگزار می‌شود.