هنروتجربه:سه کارگردانی که فیلم‌هایشان در بسته فیلم‌های کوتاه «بازگشت کوتاه» در حال اکران در سینماست می‌گویند برای اینکه در چرخه نمایش فیلم‌های کوتاه وقفه نیافتد و ازآنجا که دغدغه بازگشت مالی نداشتند، ترجیح دادند در شرایط کرونایی با اینکه می‌دانستند مردم کمتر به سینماها می‌روند، فیلم‌هایشان را روی پرده اکران کنند.

نوید صولتی: بسته «بازگشت کوتاه» را در فضای باز عمارت روبرو نمایش دادیم که مورد استقبال قرار گرفت
نوید صولتی کارگردان «جونده» درباره وضعیت اکران این بسته در ایام کرونایی به اعتمادآنلاین گفت: «قبل از این‌که تصمیم بگیریم این بسته را اکران کنیم، کرونا نیامده بود و به همین دلیل قرار بود آن را در بهار اکران کنیم، اما به دوران کرونا و تعطیلی سینماها برخوردیم و خیلی از کسانی که تصمیم داشتند فیلم‌هایشان را اکران کنند کنار کشیدند. با این حال ما تصمیم گرفتیم اکران را انجام دهیم».

او دلیل اکران این بسته در سینماها به جای اکران آنلاین را چنین توضیح داد: «می‌دانستیم که احتمالا استقبال از فیلم‌ها کم خواهد بود و خیلی‌ها با ترس به سینما می‌روند. پیشنهاد اکران آنلاین هم داشتیم اما گفتیم اگر شرایط سینماها طوری باشد که بتوانیم فیلم‌ها را در فضایی با حفظ پروتکل‌های بهداشتی و امنیت نمایش دهیم، ترجیح می‌دهیم سینماها باز باشد و مردم در سینما به دیدن فیلم بروند».

این کارگردان ادامه داد:«فیلم کوتاه مهجور است، اما ما قبول کردیم فیلم‌ها را اکران کنیم چون اگر قصدمان فروش یا دیده شدن خیلی زیاد بود قطعا در این شرایط فیلم‌ها را اکران نمی‌کردیم، منتها تصورمان این بود که نباید میان بسته فیلم‌های کوتاه وقفه بیندازیم. همین حالا هم نمایش فیلم‌های کوتاه منقطع و مهجور است پس تصمیم گرفتیم بلافاصله بعد از بسته «یلدای کوتاه» این بسته نمایش داده شود تا چرخه نمایش فیلم‌های کوتاه متوقف نشود. ما با علم به اینکه احتمالاً استقبال کم باشد، فیلم‌هایمان را اکران کردیم».

او سپس به نمایش فیلم در فضای باز اشاره کرد: «بعد از شروع اکران، به دنبال چاره‌ای بودیم تا مخاطبان با ترس کمتری به دیدن فیلم‌ها بیایند و ایده اکران در فضای باز به ذهن‌مان رسید. هر کدام از دوستان یک طرف کار را گرفت و دوندگی زیادی برای گرفتن مجوزها انجام دادیم. فکر کنم کل بلیت‌ها کمتر از یک روز به فروش رفت و بسته «بازگشت کوتاه» را در فضای باز عمارت روبرو نمایش دادیم که مورد استقبال قرار گرفت».

صولتی در ادامه بازگو کرد که قصه‌ای در ذهنش بود، اما هرچه تلاش کرد این قصه با آن لوکیشن جفت و جور نشد و به همین دلیل به سراغ کریم لک‌زاده، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس رفت: «تصمیم گرفتم قصه جذابی پیدا کنم که حداقل با آن لوکیشن مناسبت داشته باشد. وقتی آن فضا را دیدم به یاد فیلم‌های کریم لک‌زاده افتادم. با او صحبت کردم و او یک ماه بعد از دیدن فضا و عکاسی از آنجا، فیلم‌نامه را نوشت».

صولتی کارگردان آن درباره ایده ساخت این فیلم چنین توضیح داد: «جونده فیلمی بود که از یک لوکیشن شروع شد. من سر یک پروژه دیگر بودم که با قبرستان قطارها مواجه شدم و آن را لوکیشن جذابی دیدم. احساس کردم می‌توان یک فیلم خوب در اینجا ساخت چراکه در فضای شهری مکانی نمی‌بینیم که بدنه فرسوده قطارها در آن افتاده و داخل‌شان خراب باشد».

مهدی موسوی: اکران در فضای باز مخاطبان بیشتری به همراه دارد
مهدی موسوی برزکی کارگردان فیلم «عزیز» نیز که در این بسته حضور دارد درباره اکران در دوره شیوع کرونا گفت: «فضای باز و اکران در عمارت روبرو امکان جدیدی در اختیار ما قرار داد. احساسم این بود و هست که اکران در فضای باز مخاطبان بیشتری به همراه دارد و در حال حاضر تئاترهایی که در فضای باز نمایش داده می‌شوند مورد استقبال قرار گرفته‌اند، منتها استاندارد سالن‌های سینما بالاتر است اما به دلیل شیوع کرونا مخاطبان کمتری این روزها به سالن‌های سینما می‌روند».

او ادامه داد: «کلاً شرایط اکران خیلی خوب نیست و فیلم‌ها آن‌طور که باید دیده نمی‌شوند، اما در سینمای هنروتجربه کمی داستان متفاوت است چون فیلم‌های بدنه نیستند که دنبال بازگشت سرمایه باشند و مخاطبان خاص سینمای هنروتجربه معمولاً علاقه‌مندان این نوع سینما هستند پس این سینما مخاطبان خاص خود را دارد. حتی الان که کرونا رواج پیدا کرده است مثلا در ماه ابتدایی اکران استقبال خیلی خوبی داشتیم. هنوز هم استقبال ادامه دارد و امیدواریم کسانی که به فیلم کوتاه علاقه‌مند هستند ما را یاری کنند و به دیدن فیلم‌هایمان بیایند».

مهیار ماندگار: از اکران فیلم‌ها راضی هستیم
فیلم کوتاه «آسمان آبی، زمین پاک» به کارگردانی مهیار ماندگار هم یکی دیگر از آثار به نمایش درآمده در بسته «بازگشت کوتاه» است. کارگردان این فیلم درباره وضعیت اکران گفت: «به واسطه شیوع ویروس کرونا پیش از آغاز اکران و فروش تنها نیمی از ظرفیت سالن به دلیل حفظ فاصله اجتماعی، بازگشت مالی دغدغه‌شان نبود و در نظر داشتند فیلم‌ها اکران شود تا کسانی که فرصت نکرده بودند آنها را ببینند به تماشای فیلم‌ها بیایند».

او با اشاره به بازخوردهای خوبی که از اکران این بسته در فضای باز دریافت کرده‌اند درباره وضعیت اکران توضیح داد: «از اکران راضی هستیم چون از قبل انتظارمان همین بود، اما راهکار دیگر اکران آنلاین است. پیغام‌های زیادی از سوی افرادی دریافت کردیم که نمی‌توانند به دیدن فیلم در سینما بیایند و اگر اکران آنلاین انجام شود، تمایل دارند از آن طریق فیلم را تماشا کنند. برای همین در تلاشیم تا در اولین فرصت فیلم‌ها را اکران کنیم».

برچسب‌ها: