هنر و تجربه: آکادمی اسکار در ابتدای ماه سپتامبر با انتشار معیارهای جدید پذیرش فیلم‌ها در رشته اسکار بهترین فیلم (از سال ۲۰۲۴ به بعد) حسابی خبرساز شد.

قوانین جدید به همان اندازه‌ای که مورد توجه برخی اهالی سینما و رسانه قرار گرفتند، مخالفان خودشان را دارند اما حتی سینماگران همیشه معترضی مثل اسپایک لی هم می‌توانند ببینند که آکادمی در مسیر درستی گام برداشته است. کارگردان «گروه پنج بلادز» / Da 5 Bloods در گفت‌وگویی با «ورایتی» گفته است رأی‌دهندگان اسکاری که با مجموعه قوانین جدید مخالف هستند «احتمالاً در زمره کسانی قرار می‌گیرند که پیش از این به فیلم‌های «رانندگی برای خانم دِیزی» / Driving Miss Daisy و «کتاب سبز» / Green Book رأی دادند».

لی در حالی که به «حفره‌های متعدد» قوانین مشمولیت جدید آکادمی اشاره کرده، گفته است: «نیت خوب و قلب پاکی دارند؛ اما من حاضرم با کسی از آکادمی در این باره صحبت کنم که میدان نبرد واقعی کجاست و باید در چه موردی تدبیر کنند. این آدم‌ها کسانی هستند که تصمیم می‌گیرند ما چه بسازیم و چه نسازیم؛‌ چه کسی فیلم‌نامه بنویسد و کی آن را کارگردانی کند و چه کسانی تهیه‌کننده و بازیگرانش باشند. همیشه به «همیلتن» اثر لین‌مانوئل اشاره می‌کنم و می‌گویم شما باید در آن «اتاق» لعنتی حضور داشته باشید؛ جایی که این تصمیم‌گیری‌ها اتفاق می‌افتند. اگر ما در این اتاق‌های لعنتی حضور نداشته باشیم، هیچ چیز لعنتی‌ای تغییر نخواهد کرد».

لی بارها درباره جوایز اسکار بهترین فیلمی صحبت کرده است که به فیلم‌های «کتاب سبز» و «رانندگی برای خانم دیزی» اهدا شدند. هر دو فیلم داستان‌هایی نژادی را از زاویه دید سفیدپوستان روایت می‌کنند. سینمادوستان پیگیر می‌دانند که لی وقتی تندیس بهترین فیلم به «کتاب سبز» رسید، عصبانیتش را با پشت کردن به صحنه اهدای جوایز اسکار نشان داد. «کتاب سبز» اسکار را در رقابت با «کلنزمن سیاه» خود لی برنده شد که اسکار بهترین فیلم‌نامه را برای او به ارمغان آورد. لی پس از مراسم به مصاحبه‌کننده‌ای گفت: «داوری اشتباه بدی کرد.»

در مراسم اسکار ۱۹۹۰ هم «رانندگی برای خانم دیزی» در حالی برنده تندیس طلایی بهترین فیلم شد که «کار درست را انجام بده»ی لی حتی در این رشته نامزد هم نشده بود. اسپایک لی در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸ به خبرنگاران گفته بود: «پس از اتفاقی که برای «کار درست را انجام بده» در مراسم اسکار افتاد، فهمیدم که همین است. نمی‌گویم از دریافت اسکار افتخاری خوش‌حال نشدم ولی آن‌جا به کارنامه من به طور کلی توجه شد. چه فیلمی در سال ۱۹۸۹ اسکار بهترین فیلم را برنده شد؟ «رانندگی برای خانم دیزی» لعنتی! اصلاً امروز کسی آن فیلم را تماشا می‌کند؟»

یکی از جدیدترین فیلم‌های کارنامه اسپایک لی با عنوان «گروه پنج بلادز» در ماه ژوئن (خرداد-تیر) در نتفلیکس عرضه شده است و انتظار می‌رود در رقابت‌های فصل جوایز و مراسم اسکار پیش رو حضوری چشمگیر داشته باشد.

  • ایندی‌وایر