هنروتجربه-سعید حضرتی:سید غلامرضا موسوی تهیه‌کننده سینما و رییس هیات مدیره اتحادیه صنف تهیه‌کنندگان در گفت‌وگویی به بهانه ششمین سالگرد تشکیل موسسه هنروتجربه، از ضرورت تشکیل گروه هنروتجربه و تاثیر این گروه بر فیلم‌سازان جوان گفت.

غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با سایت هنروتجربه ضمن تبریک سالگرد تشکیل هنروتجربه بیان کرد: «یکی از اقدامات خوب و موثری که در سال ۱۳۹۳ و در زمان ریاست دکتر حجت‌الله ایوبی در سازمان سینمایی صورت گرفت تاسیس سینمای هنروتجربه بود. ضرورتی که در آن زمان احساس می‌شد و در حال حاضر هم وجود این گروه ضروری است. باید توجه کنیم که ظرفیت تولید سینمای ایران بیش از نمایش فیلم‎ها است و سالانه با تولید بالای فیلم مواجه هستیم و بخش قابل توجهی از این فیلم‌ها قابلیت نمایش در سینماها از دید عموم مخاطبان را ندارند و هنروتجربه پایگاهی برای نمایش این دسته از آثار فراهم کرده است.  با راه‌اندازی هنروتجربه بسیاری از فیلم‌ها که در چرخه اکران بدنه سینما جایی نداشتند، بر پرده سینماهای هنروتجربه به دست مخاطبان خود رسیدند».

در نگاه کلی تاسیس هنروتجربه اقدام بسیار خوبی بود و نفس تشکیل این گروه سینمایی ضروری است. به هر حال ایراداتی هم در اداره و روند اکران فیلم‌ها وجود داشت و می‌توان مخالف یا موافق آن بود اما کارایی و ضرورت آن را نباید منکر شد

رییس هیات مدیره اتحادیه صنف تهیه‌کنندگان ادامه داد: «در نگاه کلی تاسیس هنروتجربه اقدام بسیار خوبی بود و نفس تشکیل این گروه سینمایی ضروری است. به هر حال ایراداتی هم در اداره و روند اکران فیلم‌ها وجود داشت و می‌توان مخالف یا موافق آن بود اما کارایی و ضرورت آن را نباید منکر شد. در اوایل تشکیل این گروه شاهد بودیم که فیلم‌های جریان اصلی سینما و خارج از حوزه این گروه هم نمایش داده می‌شدند که خوشبختانه شرایط به گونه‌ای شد که فیلم‌هایی که رویکرد تجربه‌گرایی دارند و با مختصات هنروتجربه سازگارند، اکران می‌شوند».

این تهیه‌کننده سینما با اشاره به اهمیت توجه به سلیقه‌های مختلف مخاطبان عنوان کرد: «یکی از گام‌های مثبت هنروتجربه کمک و حمایت از سینماگران و فیلم‌سازان جوانی است که بخت اکران فیلم‌های خود را بر پرده سینما به دست می‌آورند و اعتماد به نفس و پشتوانه‌ای برای ادامه مسیر پیدا می‌کنند. البته منظور از پشتوانه، پشتوانه مالی نیست چون به هر حال به دلیل جنس این فیلم‌ها و مخاطبان محدودتر آن نسبت به فیلم‌های جریان اصلی، برای این‌گونه فیلم‌ها، بازدهی مالی آن‌چنانی را نمی‌توان متصور شد. از طرف دیگر تماشاگرانی که مخاطب فیلم‌هایی از جنس دیگر و هنری‌تر هستند این امکان را دارند که فیلم‌های مختلفی اعم از مستند، کوتاه، و… را بر روی پرده سینما ببینند».

موسوی در پایان اظهار داشت: «در شرایط خاص و ملتهبی به سر می‌بریم و سینما از این جهت لطمه خورده است و به طورقطع برای موفقیت و ماندگاری در آینده باید برنامه ویژه‌ای در همه زمینه‌ها داشته باشیم. امیدوارم جعفر صانعی‌مقدم مدیرعامل محترم هنروتجربه و همکاران‌شان در شورای سیاست‌گذاری بیش از پیش و با قدرت این مسیر را ادامه بدهند. آرزوی توفیق برنامه‌ریزان گروه هنروتجربه و استمرار این حرکت را دارم.».