هنر و تجربه: مسئولان سینمای چین به طور رسمی با ساخت فیلم جدید ژانگ ییمو درباره جنگ کره موافقت کردند؛ فیلمی که عنوان چینی‌اش به صورت «سردترین تفنگ» / The Coldest Gun ترجمه شده است.

داستان درباره تک‌تیرانداز ۲۲ساله‌ای با نام ژانگ داگونگ است که در جنگ کره علیه نیروهای آمریکا می‌جنگد. این شخصیت بر اساس پرسوناژ حقیقی ژانگ تائوفانگ خلق شده که در ۱۹۳۱ متولد شد و در ۱۹۵۱ به ارتش چین پیوست. او که خیلی زود به میدان نبرد کره اعزام شد، با کشتن یا زخمی کردن ۲۱۴ سرباز آمریکایی از ۴۳۵ تیراندازی در ۳۲ روز رکوردی از خود به جا گذاشت. او سال ۲۰۰۷ درگذشت.

«سردترین تفنگ» به عنوان فیلمی میهن‌پرستانه برای جشن هفتادسالگی جنگ کره تولید خواهد شد. تان فِی منتقد فیلم و تهیه‌کننده در این باره به روزنامه چینی «گلوبِل تایمز» گفته است: «فیلم با اتکا به واقعیت‌های تاریخی یک بار دیگر این موضوع را به تماشاگرانش گوشزد می‌کند که گرچه آمریکا قوی است اما شکست‌ناپذیر نیست.»

ژانگ ییمو هفتادساله این روزها سه فیلم در صف اکران دارد. درام «یک آن» / One Second، «بن‌بست» / Impasse و «در روشنایی» / Under the Light. آخرین فیلم به نمایش درآمده ییمو، «سایه» / Shadow نام دارد که در چین بیش از نود میلیون دلار و در آمریکای شمالی فقط ۵۲۱ هزار دلار فروخت.

  • ورایتی