هنروتجربه: بامداد امروز ۲۲ مهرماه اکبر عالمی از مستندسازان و استاد پیشکسوت سینما در اثر بیماری کرونا درگذشت و هنرمندان و مسئولان نسبت به فقدان این هنرمند واکنش‌ نشان دادند.

ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان سینما در یادداشتی برای ایسنا چنین نوشت:«یا حق. اُستاد اکبر عالمی بزرگمرد همیشه اُستاد. سال ۵۹  جوانی بودم ۱۹ ساله، عاشق فیلم‌برداری. برای اولین‌بار در کلاس‌های فیلم‌سازی شرکت کردم و شدم شاگرد استاد اکبر عالمی. دلچسب‌ترین کلاس‌های فیلم‌سازی. او با کیفی چرمی بزرگی وارد کلاس می‌شد و همچون شعبده‌بازان یکی یکی از کیف اسلاید و کتابی و ابزاری بیرون می‌کشید و ساعت‌ها به شیوه سمعی و بصری شاگردان را سِحر می‌کرد. استاد به من جسارت داد و من در زیرزمین خانه، فیلم سوپر ۸ را که ۱۵ متر طول داشت ظاهر کردم. باوری که استاد به ما می‌داد از جنس سحر بود. او ایمانی می‌داد که فراتر از تکنیک بود».

این فیلم‌ساز در مرور خاطرات خود از اکبر عالمی خاطر نشان کرده است:«از سال ۶۰ تا ۶۷ که جنگ بود و ما همیشه دسترنج فیلم‌برداری‌هایمان از جنگ را به دست ایشان ظاهر میک‌ردیم. چه لذتی داشت در میان سروصدای دستگاه‌های لابراتوار صداوسیما، صدای فریاد استاد را می‌شنیدیم. آن صدا به من می‌گفت که وارد لابراتوار نشدیم. وارد کلاس درس شدیم و باید آداب شاگردی را بجا آوریم. چقدر دلم برای آن صدا در لابراتوار تنگ می‌شد».

او در بخش پایانی این متن آورده است:«سال ۶۷ با اتمام جنگ وارد دانشگاه شدم. گرفتار فیلم ساختن بودم. فضای دانشگاه برایم سخت شد و تصمیم به ترک تحصیل گرفتم. کسی خم به ابرو نیاورد؛ جز استاد عالمی که به من نهیب زد که باید برگردم و قوانین خشک آموزشی را به همت خودش کنار زد و چه لذتی داشت دوباره در کلاس استاد عالمی نشستن. سینمای ایران بزرگ استاد سینمایش را از دست داد. خدایش او را قرین رحمت کند. الهی آمین».

اکبر زنجانپور از هنرمندان شناخته شده سینما، تئاتر و تلویزیون نیز در پیامی عنوان کرده است:«وای باز هم مرگ یک عزیز. امروز هم خبر از دست دادن اکبر عالمی عزیز را شنیدم و در غمش نالان‌تر شدم، مرد بزرگی که سینما و انسانیت را داغدار کرد».

محمد حمیدی‌مقدم، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز درباره اکبر عالمی گفت:«دکتر اکبر عالمی از هنرمندان برجسته و محبوب حوزه علمی و دانشگاهی سینما بود که بویژه در زمینه سینمای انیمیشن و مستند صنعتی، حضوری موثر در بطن آموزش و تولید داشت. درگذشت این چهره نامی سینمای انیمیشن و مستند ایران را به خانواده محترم دکتر عالمی تسلیت گفته، برای روح بلند آن مرحوم آمرزش الهی مسئلت می‌نمایم. یادش گرامی باد».

خانه سینما نیز در متنی به مناسبت درگذشت عالمی آورده است:«خانه سینما درگذشت دوست و همکار ارزشمند خود زنده یاد اکبر عالمی را به خانواده محترم ایشان، همکاران گرامی در انجمن‌های مدرسان سینما، تهیه‌کنندگان سینمای مستند، آسیفا و… و همچنین اعضای محترم جامعه اصناف سینمای ایران تسلیت عرض می‌کند».

اکبر عالمی، کارگردان سینمای مستند و از مجریان پیشکسوت تلویزیون متولد سال ۱۳۲۴ بود که از مدتی قبل به دلیل ابتلاء به کرونا در بیمارستان بستری شد اما بامداد امروز، سه شنبه ۲۲ مهرماه دار فانی را وداع گفت.