هنروتجربه: معاون بین‌الملل بنیاد فارابی عنوان کرد که مکاتبات اولیه برای تشکیل کمیته انتخاب نماینده ایران در اسکار انجام شده و اواخر آبان فیلم نماینده ایران در اسکار انتخاب می‌شود.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از خبرگزاری صبا، رائد فریدزاده، معاون بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی در گفت‌وگویی درمورد معرفی نماینده سینمای ایران برای اسکار به ذکر توضیحاتی پرداخت.

پیش از این فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی به عنوان یکی از شانس‌های ایران برای راه‌یابی به اسکار ۲۰۲۱ نام برده شده بود، اما از بین فیلم‌هایی مثل «یلدا» که در هنروتجربه اکران می‌شوند و تا به حال در سطح جهانی جوایز معتبر متعددی کسب کرده است یا برخی فیلم‌های دیگر که آنها هم این اقبال را دارند که به اسکار برسند، باید دید کدام فیلم‌ها در نهایت راهی اسکار آینده خواهند شد؟

معاون بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی که در سال‌های اخیر دبیر کمیته معرفی نماینده ایران به اسکار هم بوده با اشاره به این که کمیته انتخاب نماینده ایران در اسکار هنوز تشکیل نشده است، در اینباره گفت:«نامه‌های اولیه را ارسال کرده‌ایم. ابتدا باید فهرست نهایی فیلم‌ها از سازمان سینمایی ارسال شود و متناسب با آن، خانه سینما اعضا را معرفی می‌کند. به همین دلیل تشکیل جلسات کمی طول خواهد کشید».

او درباره حضور احتمالی فیلم‌های مستند در این فهرست بیان کرد:«هر فیلمی که یک هفته متوالی، اکران تجاری شده باشد، چه داستانی و چه مستند، این شانس را دارد که به عنوان نماینده ایران در اسکار معرفی شود. امسال هم فیلم‌های مستند و داستانی زیادی هستند که این اتفاق برایشان افتاده است».

معاون بین‌الملل بنیاد فارابی در پایان درباره زمان‌بندی این انتخاب توضیح داد: «باید در اول دسامبر (۱۱ آذر) ثبت‌نام به شکل آنلاین صورت گرفته باشد و مدارک درخواستی اسکار را ارسال کرده باشیم بنابراین قاعدتا باید حداکثر یکی دو هفته قبل از آن (اواخر آبان) نماینده ایران انتخاب شده باشد».

البته تاخیر در تشکیل کمیته امسال به دلیل شیوع کرونا، تاخیر دو ماهه در برپایی مراسم اسکار ۲۰۲۱ و تغییر مهلت معرفی نماینده هر کشور اتفاق افتاده است. با این حال در یک ماه اخیر کشورهایی چون لهستان، تایوان، لوکزامبورگ، بوسنی، جمهوری چک، سنگاپور و …نماینده خود را به آکادمی معرفی کرده‌اند.