هنروتجربه: منتقد هفته‌نامه «فیش دو‌سینما» معتقدست «یلدا» را می‌توان در کنار دو فیلم «شبکه» سیدنی لومت و «چهره‌ای میان جمعیت» الیا کازان قرار داد.

به گزارش صبا فیلم سینمایی «یلدا» سومین ساخته بلند مسعود بخشی به تهیه‌کنندگی علی مصفا که این روزها با اکران خود در فرانسه توانسته است دومین فیلم برتر در پایان هفته اول اکران باشد و  واکنش مثبت منتقدان و تماشاگران سینما این کشور  را برانگیزد. داستان «یلدا» در مورد مریم کمیجانی، زن جوانی است که به دلیل قتل شوهرش به مرگ محکوم شده است. او در شب یلدا به استودیوی یک برنامه زنده تلویزیونی برده شده تا از طرف تنها فرزند مقتول یعنی مونا ضیا بخشیده شود اما مجموعه اتفاقات در صحنه و پشت صحنه این برنامه هر دو زن جوان را در چالشی جدی برای تصمیم‌گیری قرار می‌دهد.

جی تو منتقد هفته‌نامه «فیش دو‌سینما» درباره این فیلم ایرانی نوشت: «یلدا را باید در زمره آثار بزرگی چون «شبکه/the network» ساخته سیدنی لومت و «چهره‌ای میان جمعیت/a face in the crowd» به کارگردانی الیا کازان  قرار داد. مهارت نبوغ‌آمیز مسعود بخشی در رو در رو کردن تماشاگر با تناقضات داستانی فیلم‌نامه‌ای پر فراز و نشیب نهفته است. در پایان برنامه تلویزیونی، با شیفتگی‌ گمان می‌کنیم داستان به خوبی و خوشی تمام شده است اما نماهای دور پایانی، به یادمان می‌آورد که تنها در یک نمایش شرکت کرده‌ایم.»

«یلدا»، منتخب هفتادمین جشنواره جهانی برلین، برنده جایزه بزرگ داوران جشنواره ساندنس آمریکا در سال ۲۰۲۰، برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره صوفیه و برنده «جایزه بزرگ سینما» از مجله «اِل» شده است.

این فیلم در حال حاضر در ایران و در سینماهای «هنروتجربه» روی پرده است.

برچسب‌ها: