هنر و تجربه: دکتر مارتا اِم. لوزِن، مدیر اجرایی «مرکز مطالعات زنان در تلویزیون و سینما»ی دانشگاه دولتی سن دیئگو از افزایش آمار حضور و مشارکت زنان سینماگر در ساخت آثار مستقل در سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۰ خبر داد.

طبق مطالعه‌های صورت‌گرفته توسط بخش زنان سینماگر مستقل در این مرکز، زنان ۳۸ درصد از کارگردانانی را تشکیل دادند که فیلم‌های داستانی بلند و مستند را جلوی دوربین بردند؛ آماری که در سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۹، ۳۳ درصد بود و در ۲۰۱۷-۲۰۱۸ فقط ۲۹ درصد. در خصوص نویسندگی هم حضور ۳۲ درصدی زنان در سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ و ۲۶ درصدی در سال‌های ۲۰۱۷-۲۰۱۸ به ۳۵ درصد در سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۰ رسیده است.

لوزن در این باره می‌گوید: «ما حالا دو سال متوالی است که شاهد حضور پررنگ‌تر زنان به عنوان کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده در سینمای مستقل هستیم. اگر بخواهم کمی جامع‌تر و کلی‌تر بگویم، شمار کارگردانان زن فیلم‌های داستانی در دهه گذشته بیش از دو برابر شده است و از پانزده درصد در سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۰۹ به ۳۳ درصد در ۲۰۱۹-۲۰۲۰ رسیده است.»

علاوه بر این‌ها، مطالعات نشان می‌دهند که جشنواره‌ها دو برابر گذشته دست به انتخاب و/یا نمایش آثار داستانی‌ای زده‌اند که زنان کارگردانی کرده‌اند. این آمار در حوزه سینمای مستند به‌مراتب بهتر است و تقریباً رقم برابری را نشان می‌دهد!

  • ورایتی