هنروتجربه: ابوالفضل جلیلی کارگردان تجربه‌گرای سینمای ایران با فیلم سینمایی «مسیر معکوس» در بخش سینمای ایران سی و سومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان حضور دارد.

«مسیر معکوس» همزمان با نخستین روز از برگزاری جشنواره در سینما فرهنگ تهران روی پرده رفت، جلیلی در گفت‌وگویی بار  خبرگزاری مهر عنوان داشت هنوز با نوجوانان امروز گره نخورده است:«رای مثال نمی‌دانم بی‌تفاوتی نوجوانان امروز از کجا نشأت می‌گیرد. من نوجوانان امروز را درک نمی‌کنم. این به خاطر این نیست که من برای یک زمانه دیگر و آن‌ها برای زمانه دیگری هستند، بلکه به این موضوع برمی‌گردد که آن‌ها را از اساس نمی‌فهمم. برای مثال نوجوانی که در سن ۱۶ یا ۱۷ سالگی باید یک مرد باشد، از پس زندگی خود بربیاید و یک گروهی را اداره کند، می‌بینیم که حتی قادر به اداره کردن خودش هم نیست. نمی‌دانم این موضوع به دلیل بی‌توجهی ما به آن‌هاست، به آن‌ها اهمیت داده نشده یا واقعاً ژن نوجوانان امروز این‌گونه تغییر کرده است».

جلیلی در پاسخ به این پرسش که با این همه تفاوت دنیای ذهنی بین او و نوجوانان چرا به سراغ ساخت فیلمی درباره آن‌ها رفته است، اظهار کرد: «من به سختی به سراغ ساخت این فیلم رفتم، همیشه پیش از اینکه فیلمم را بسازم، بازیگرانم را می‌سازم. یعنی روی شخصیت آن‌ها، رفتار، مدل حرف زدن، معرفتشان کار می‌کنم و بعد در فیلمم از آن‌ها استفاده می‌کنم».

جلیلی اظهار کرد: «من نمی‌خواهم در فیلمم از نوجوانان پیروی کنم، نمی‌خواهم سمت آن‌ها بروم بلکه می‌خواهم با آثارم نوجوانان را به سمت خودم بیاورم برای مثال در «مسیر معکوس» همه نوجوانان یک شلوار معمولی دارند، حتی یک شلوار جین هم ندارند، موسیقی‌های آن‌چنانی در فیلم نمی‌شنوید، حتی مدل موی نوجوانان برگرفته از مدل موی قدیمی و نرمال است. البته در طول ساخت فیلم گاهی با مقاومت‌های نوجوانان برای این کارها مواجه شدم ولی نپذیرفتم طبق حرف آن‌ها پیش بروم. البته حالا که با نوجوانان فیلم برخورد می‌کنم می‌بینم که مدل موهایشان همان مدلی است که در فیلم برای‌شان طراحی کردیم. بنابراین سعی می‌کنم نوجوانان را به سمت اندیشه خودم بکشانم نه اینکه تحت تاثیر آنها قرار بگیرم، ببینم آن‌ها چه می‌خواهند و صرفاً برای آنها فیلم بسازم».

این کارگردان با اشاره به داستان «مسیر معکوس» گفت: «این فیلم درباره نوجوانانی است که می‌خواهند فیلم بسازند و بعد آن را در تلویزیون نمایش بدهند درواقع در ساخت «مسیر معکوس» از زندگی خودم الهام گرفته‌ام البته این موضوع را خیلی تخفیف داده‌ام چون من سختی‌های زیادی کشیده‌ام.»

جلیلی در پایان درباره نحوه نمایش فیلم‌ها توضیح داد: «به نظرم نمایش فیلم‌ها با حداقل مخاطب کار بسیار درستی است چون ممکن است با حضور تعداد زیادی از افراد، خیلی‌ها دچار بیماری کووید ۱۹ شوند. من حتی با نمایش آنلاین «مسیر معکوس» هم موافق بودم هر چند برخی از تهیه‌کنندگان ترس از دانلود غیرمجاز فیلم‌ها را داشتند».