هنروتجربه: فیلم کوتاه«عزیز» به کارگردانی مهدی برزُکی در مجموعه بازگشت کوتاه هنروتجربه اکران شده‌است.خبرگزاری موج به این بهانه با کارگردان این فیلم کوتاه و هم‌چنین یکی از بازیگران آن گفت‌وگو کرده‌ و نظر سعید نجاتی کارگردان و مدرس سینما را هم درباره «عزیز» جویا شده‌است.

مهدی برزُکی نویسنده و کارگردان فیلم کوتاه «عزیز» درباره سختی‌های کار این فیلم عنوان کرد: «ما برای فیلم «عزیز» پیش تولید طولانی و زیادی داشتیم ،که همین مساله یکی از سختی‌های این پروژه برای من بود. سختی دیگر کار در این فیلم استفاده از افراد غیرحرفه‌ای و اصطلاحا نابازیگر بود که این هم سختی‌های خاص خودش را داشت. بازیگرها به ویژه کودکانی که در کار حضور داشتند، حدود یک ماه زمان برد تا بتوانیم آن‌ها را با روند کار آشنا کنیم و به قولی به آن‌ها آموزش بدهیم و حتی باید صبر می کردیم تا به لحن درست در ادای دیالوگ‌ها هم برسند. در عین حال اصرار داشتیم تا در اکثر سکانس‌های فیلم از هنروران بومی استفاده کنیم که تمرین کردن و هماهنگ ساختن این تعداد هنرور هم از دیگر سختی‌های کار ما در پروژه «عزیز» بود».

او افزود: «یک مسئله اصلی در فیلم کوتاه، هزینه و عدم بازگشت سرمایه است که باعث می‌شود به رغم هزینه بالای تولید، بودجه کمی در اختیار داشته باشیم. در فیلم «عزیز» این مسئله دو چندان بود چرا که فیلم در یکی از   روستاهای شهرستان‌ کاشان با تجهیزات و امکانات کم ساخته شد و کمی بودجه اجازه تامین امکانات بیشتر را به ما نمی داد».

این کارگردان در ادامه این گفت‌وگو در مورد بازی خوب بازیگرانی که ناشناخته هستند، گفت: « ازابتدا هم به دنبال استفاده از بازیگران نا آشنا بودم و تنها بازیگر با تجربه در این کار یاسمن نصیری بود و سایر بازیگران تا پیش از این در مقابل دوربین بازی نکرده بودند. من با تکیه بر شناختی که از نقش داشتم به انتخاب درستی رسیدم و همین امر در هدایت صحیح آن‌ها به من کمک کرده است.در واقع  وقتی بازیگر انتخاب شده در راستای نقش است، بزنگاه‌های عاطفی و رفتاری‌اش قابل پیش‌بینی و کنترل می‌شود و با کمی جسارت در گرفتن بازی در موقعیت‌های مختلف، کارگردان می‌تواند به نتیجه مطلوب خود برسد. برای رسیدن به چنین امکانی باید صبوری کرد و نابازیگر و خلق و خویش را شناخت تا بتوان او را در مسیر درست قرار داد تا بتوانیم خلاء اوج و فرودی که در کار نابازیگران وجود دارد را از بین ببریم. در این صورت، گرچه احتمال خطا وجود دارد اما می‌توان به نتیجه مورد نظر هم دست یافت».

برزکی تاکید کرد:« از این تلاش سختی که شد خوشحالم چرا که ریسک پذیری در تولید فیلم کوتاه در همه جوانب وجود دارد و از جذابیت‌های این کار است. من تلاش کردم تا بازی ها یکدست باشند و همه به یک اندازه دیده شوند و در کل به اثری قابل دفاع برسم».

کاری سخت اما جذاب
فرزانه آیافت بازیگر فیلم کوتاه «عزیز» درباره پیشینه کاری و حضورش در این فیلم گفت: «حضور من در «عزیز»، اولین تجربه‌ام جلوی دوربین محسوب می‌شود و من را یکی از دوستان به آقای برزکی پیشنهاد کرده بود. حدود پنج سال است که در تئاتر مشغولم اما تجربه بازی در فیلم نداشتم. وقتی فیلم‌نامه را خواندم از نقش خیلی خوشم آمد و داستان نیز به گونه‌ای بود که جذبم کرد. از حضور در این فیلم و کار با آقای برزکی و دیگر عوامل فیلم لذت بردم. احساس من این است که «عزیز» کاری ماندگار است و اگر صد سال هم بگذرد فراموش نخواهد شد».

او درباره گویش فیلم نیز بیان کرد: «این گویش مربوط به یکی از روستاهای کاشان است و از آنجایی که اصالتا کاشانی نیستم، برایم سخت بود که این گویش را درست ادا کنم. تقریباً حدود ۲ ماه طول کشید که با این گویش آشنا شدیم و دیالوگ‌ها را حفظ کردیم. در بیان دیالوگ نیز باید آکسان‌گذاری صورت می‌گرفت که لازمه آن یادگیری لهجه آن گویش نیز بود. بازی در «عزیز» کار سختی بود اما برایم شیرین و جذاب هم بود».

بازی بازیگران نقطه قابل تامل «عزیز»
سعید نجاتی فیلم‌ساز و مدرس سینما که سال گذشته سیمرغ بهترین فیلم کوتاه جشنواره فیلم فجر را هم دریافت کرد، درباره فیلم کوتاه «عزیز» عنوان کرد: «عزیز، فیلم یکی از بچه‌های فیلم‌ساز شهرستانی است. برای این فیلم بسیار زحمت‌کشیده شده است و فیلم‌ساز تلاش کرده دغدغه خودش را در شهرش -که به نظر می‌رسد با محدودیت احتمالی امکانات و منابع مالی مواجه بوده است- به تصویر بکشد. نکته قابل تأمل در فیلم «عزیز»برای من، بازی بازیگرهای فیلم بود و جدای از این‌که بازی بازیگرها به چشم می‌آمد، کارگردان توانسته بود بازی درستی از بازیگر نقش اصلی این فیلم بگیرد، به همین دلیل، بازی یاسمن نصیری بسیار به چشم می‌آید. امیدوارم همیشه با این نوع فیلم‌های بدون ادعا که در شهرهای دیگر غیر از تهران ساخته می‌شوند و موفق هم هستند، مواجه باشیم».