هنروتجربه: فروش گیشه چین از مرز دو میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ عبور کرد و بالاتر از سینماهای آمریکای شمالی قرار گرفت؛ اتفاقی که سال‌ها بود انتظارش می‌رفت و دست‌آخر به مدد تعطیلی طولانی‌مدت سینماهای آمریکا به دلیل شیوع کرونا محقق شد!

البته سینماهای آمریکای شمالی هم تا این‌جا فروشی یک میلیارد و ۹۴۰ میلیون دلاری را کسب کردند ولی با توجه به مرحله جدید بازگشایی سینماها در چین به نظر می‌رسد این کشور آسیایی با سرعت بیش‌تری پیش برود و آمار و ارقام مربوط به فروش فیلم‌هایش به‌سرعت از آمریکایی‌ها فاصله بگیرد. سینمای آمریکا هنوز بزرگ‌ترین بازارهای خود یعنی شهرهای نیویورک و لس‌آنجلس را در اختیار ندارد و بازگشایی سینماها در سایر بخش‌ها هم طبق انتظار پیش نرفته است. به هر حال میزان فروش فیلم‌ها در هر دو منطقه قابل قیاس با سال گذشته میلادی نیست.

شیوع ویروس کرونا سینماهای چین را نزدیک به شش ماه تعطیل کرد ولی حالا اغلب سالن‌ها باز شده‌اند و محدودیت‌ها تا استفاده از ۷۵ درصد ظرفیت سالن‌ها کاهش پیدا کرده‌اند. به هر حال در آخرهفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، فیلم میهن‌پرستانه «مردم من، زادگاه من» / My People, My Homeland برای سومین هفته متوالی در صدر جدول فروش قرار گرفت و با فروشی بیش از نوزده میلیون دلار به رقم کل ۳۶۰ میلیون از آغاز اکرانش در اول اکتبر (دهم مهر) رسید.

  • ورایتی