هنروتجربه-سعید حضرتی:سرور پیروانی بازیگر جوانی که در رشته روان‌شناسی تحصیل کرده و دوره بازیگری را در موسسه کارنامه نزد اساتیدی چون  کیومرث مرادی، رضا گوران و… گذرانده و تجربه چندین کار تئاتر از جمله «لنگ ظهر» به کارگردانی کاهانی را در کارنامه دارد، از اولین تجربه سینمایی خود در فیلم «منگی» به کارگردانی رسول کاهانی می‌گوید. «منگی» اکران خود را از ۱۵ شهریور در سینماهای هنروتجربه آغاز کرد و در روزهای کم‌رونق سینما در پردیس سینمایی مشهد به سانس فوق‌العاده رسید و در سینماهای نمایش دهنده در تهران نیز با در نظر گرفتن محدودیت‌های سینماها در دوران کرونا با استقبال بسیار خوب تماشاگران مواجه شد.

سرور پیروانی درباره اولین تجربه سینمایی و تفاوت آن با کارهای تئاتری و نحوه تعامل با کاهانی به سایت هنروتجربه گفت: «قبل از «منگی» چندین کار تئاتری را با رسول کاهانی انجام داده بودم و در حقیقت اولین کار حرفه‌ای خود را با رسول کاهانی و در تئاتر داشته‌ام و همان کار را در جشنواره هم اجرا کردیم. با فضا و فرمت تمرینی رسول کاهانی و تغییراتی که گاه در آخرین لحظه‌ها بوجود می‌آمد آشنایی داشتم».

او ادامه داد: «به نظرم «منگی» با این‌که فیلمی سینمایی است اما به فضای تئاتر نزدیکی زیادی دارد و برای من به دلیل پلان-سکانس بودن و فیلم‌برداری بدون تقطیع  آن، تفاوت زیادی با بازی در تئاتر نداشت. اما برای اجرای هشتاد و چند دقیقه‌ای با دکوپاژهای سینمایی، برای خود من که تجربه کمتری داشتم سخت‌ بود و تلاش می‌کردم باتمرین با بقیه گروه همراه شوم. برای کاهانی هم در مدیوم سینما و هم تئاتر، فرم مهم است و این فیلم پیش از هر چیزی فیلم کارگردانی و فرم است. در فیلم‌نامه‌های او برای بازیگر همه چیز آماده است و در حین فیلم‌برداری گاهی با یک نکته کوچک منظور خودشان را به بازیگر می‌رسانند. از مراحل نگارش فیلم‌نامه و تغییرات و بازنویسی آن باخبر بودم و زمان فیلم‌برداری تمام متن را حفظ بودم. به دلیل این‌که مهدی ضیاچمنی و بهزاد آقاجانی (دو بازیگر تئاتر مشهد) از مشهد می‌آمدند، کمی هماهنگی و تمرین را سخت می‌کرد و ما ۱۰ روز تمرین در شمال داشتیم که سه روز دورخوانی و تمرین با دوربین بود و طی دو روز هم برداشت نهایی را گرفتند».

ترجیحم دیدن فیلم‌های هنروتجربه بر روی پرده سینما است و امیدوارم فرصت سینما رفتن در شرایط عادی پیش بیاید. فکر می‌کنم «منگی» به دلیل تجربه‌گرایی و فرم آن مناسب نمایش در گروه هنروتجربه است

او درباره فضای پشت صحنه «منگی» توضیح داد: «رسول کاهانی اخلاق‌مدار است و فضای صمیمانه و با آرامش برای ایشان مهم است تا راندمان کار بالا برود و همه عوامل احساس راحتی بکنند. فضای پشت صحنه دوستانه بود و از تک تک دوستانی که در این فیلم مشارکت داشتند یاد گرفتم. با بازیگران فیلم آشنایی داشتم و با داریوش رشادت سه، چهار تئاتر کار کرده بودم. با نسرین درخشان‌زاده قبل از این فیلم همکاری نداشتم و در این فیلم هم مقابل هم بازی نداشتیم ولی حضوری بسیار صمیمی داشتند و بازیگری خیلی قابلی هستند. این را هم باید اضافه کنم که تقریبا تمامی بازیگران اولین تجربه سینمایی خود را در «منگی» پشت سر گذاشتند».

بازیگر «منگی» درباره بازخوردهای فیلم عنوان کرد: «طبیعی است فیلم ایراداتی داشته باشد و برخی فیلم را دوست نداشته باشند ولی عموما از طرف مردم واکنش‌های خوبی گرفتیم و تا حدودی انتظار آن را هم داشتم. مخاطبان فضا و فرم نو فیلم را دوست داشتند و از آن استقبال کردند. خودم فیلم «منگی» و فضای آن را دوست دارم و به عنوان اولین تجربه سینمایی هیجان‌زده بودم. در مورد بازخوردهای بازی خودم مطمئن نبودم و ترس داشتم و فکر نمی‌کردم تماشاگران بازی مرا بپسندند. وقتی فیلم را بر روی پرده دیدم، نگرانی‌ام کمتر شد و با وجود این‌که کارگردان ایراداتم را گفته بود و می‌دانستم، به عنوان اولین تجربه نظرات مخاطبان راضی کننده و مثبت بود».

او در پاسخ  به این سوال که در صورت پیشنهاد در سینما در این زمینه فعالیت خود را ادامه می‌دهد، گفت: «برای هر بازیگری کار کردن در سینما هیجان‌انگیز است و من هم دوست دارم در این مدیوم کار کنم. یادم می‌آید سال‎ها پیش که کلاس‌های بازیگری موسسه کارنامه می‌رفتم، به امید بازی کردن در سینما بود. اما فضای آموزشی آنجا تئاتری بود و در آنجا متوجه شدم اگر بخواهم مسیر درستی را طی کنم باید از تئاتر شروع کنم و سختی‌های کار را تحمل کنم. هرچند هنوز راه زیادی در پیش دارم و باید در این مسیر تجربه بیشتری به‌دست بیاورم».

سرور پیروانی درباره نمایش «منگی» در هنروتجربه اظهار داشت: «فضای فیلم‌های نمایش داده شده در هنروتجربه را خیلی دوست دارم و صادقانه بگویم که اکثر فیلم‌های نمایش داده شده هنروتجربه را می‌بینم و وقتی سینماها هم بسته شدند در پلتفرم فیلیمو فیلم‌ها را دنبال می‌کنم. ترجیحم دیدن فیلم‌های هنروتجربه بر روی پرده سینما است و امیدوارم فرصت سینما رفتن در شرایط عادی پیش بیاید. فکر می‌کنم «منگی» به دلیل تجربه‌گرایی و فرم آن مناسب نمایش در گروه هنروتجربه گروه است. یادم می‌آید کاهانی با وجود آنکه فیلم‌نامه‌های دیگر و خوبی داشت، تصمیم گرفته بود «منگی» را برای نمایش در هنروتجربه بسازد. کاهانی می‌گفت می‌خواهم دو سه فیلم اول من برای هنروتجربه باشد و همیشه می‌گوید آرزویش این است که هنروتجربه همیشه همین‌طور باقی بماند و استعدادها و جوانان بتوانند کار بکنند و فیلم‌های خود را بر روی پرده سینما ببینند. امید من هم همین است».

این بازیگر تئاتر و سینما در انتها درباره فعالیت‌های این روزهای خود گفت: «این روزها درگیر پیش تولید فیلم جدید رسول کاهانی هستم. بعد از فیلم «منگی»، فیلم کوتاه و اجرای تئاتر پیشنهاد شد که متاسفانه به دلیل کرونا تمرین‌هایمان متوقف شده است و امیدوارم شرایط عادی برای کار کردن مهیا شود».

برچسب‌ها: