هنروتجربه: ماده واحده‌ای برای تشدید مجازات سارقان آثار سینمایی تدوین شد و با ارسال به مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون فرهنگی قرار است جلوی ضرر قاچاق آثار سینمایی را بگیرد.

سید غلامرضا موسوی رئیس اتحادیه تهیه کنندگان سینمای ایران ضمن اعلام خبر فوق گفت: «در پی فعالیت گسترده و پیگیری‌های کارگروه مبارزه با سرقت فیلم‌های سینمایی، اخیرا نمایندگان این کار گروه، دیداری با دکتر جواد بابایی معاون دادستان کل کشور در امور قضای مجازی داشتند. خوشبختانه آقای دکتر بابایی با شناختی که از مسائل فرهنگی دارند، ضمن شنیدن گزارش محمد احمدی دبیر کار گروه اتحادیه به مهرداد فرید و اینجانب، راهکار های ویژه ای را  که مورد حمایت دادستانی است، مطرح کردند».

او خاطرنشان کرد:« دکتر بابایی در زمینه سرعت دادن برای مبارزه با سرقت و دانلود غیر قانونی فیلم‌ها خواستار آن شد که نماینده‌ای برای حضور در کمیته تحت مدیریت ایشان از سوی اتحادیه معرفی شود تا با سایت‌ها و مراکزی در فضای مجازی که به‌طور غیر قانونی فیلم‌ها را نمایش می‌دهند،برخورد قانونی و فوری شود. از سوی دیگر کارگروه با مساعدت یکی دیگر از اعضا آقای مجید محسنی در ارتباط با مدیران تلگرام و اینستاگرام به راهکارهایی دست یافته‌اند که در صورت دانلود غیر قانونی، از آن‌ها برای بستن حساب‌های کاربری سارقان کمک خواسته شود. در این زمینه خوشبختانه اقدامات آقای محسنی و تیم همکارشان به نتایج خوبی رسیده است  و مدیران اینستاگرام و تلگرام  با گزارش دریافتی، نسبت به بستن حساب‌های کاربری سارقان فیلم اقدام کرده‌اند که جای تشکر دارد».

موسوی افزود: «مسئول حقوقی کار گروه، بهمن کامیار  فعالیت‌هایی را برای رسیدن به دست آوردهای حقوقی و بالا بردن هزینه سرقت برای سارقان آغاز کرده است که خوشبختانه نتایج قابل قبولی داشته است. هم‌چنین مهرداد فرید عضو هیات مدیره اتحادیه و کارگروه فعالیت‌هایی را برای گسترش نمایش آنلاین فیلم‌ها و حفاظت‌های لازم انجام داده است که بی‌گمان به‌تدریج این اقدامات به نتایج ملموسی خواهد رسید».

این تهیه کننده گفت: «متاسفانه فضای مجازی و عدم امکان کنترل دقیق آن در ایام گذشته و رصد نکردن این سرقت‌ها باعث شد تا سارقان نه تنها فضایی آماده در اختیار داشته باشند بلکه هیچ مرکز یا نهادی نیز در زمینه مبارزه با سرقت آثار سینمایی، گامی اساسی بر ندارد.  بخصوص که بر اساس یک سنت یا قاعده، برای هر اقدام و تقاضا از پلیس یا قوه قضائیه باید حتما شاکی وجود داشته باشد».

موسوی در بخش دیگری از این گفت‌وگو عنوان کرد:« ضمن تشکر از زحمات طاقت فرسای همکارانم در کارگروه مبارزه با سرقت فیلم‌های سینمایی، به اطلاع می رسانم که آن‌ها به اتفاق آقای محمود رضا امینی وکیل دادگستری و مشاور کار گروه توانسته‌اند، بعد از جلسات متعدد ماده واحده‌ای را برای تشدید مجازات سارقان آثار سینمایی تدوین کنند. این ماده واحد برای مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و کمیسیون فرهنگی ارسال می‌شود تا با تصویب آن در صحن علنی مجلس، سرقت آثار سینمایی و فرهنگی برای سارقان هزینه سنگینی در پی داشته باشد. ما امیدواریم با تشدید مجازات قانونی، بتوانیم آثار سینمایی را بیشتر حفاظت کنیم».

رئیس اتحادیه در پایان از تهیه کنندگان سینمای ایران درخواست کرد تا در صورت برخورد با سرقت فیلم‌های‌شان مراتب را به اعضای کارگروه اتحادیه و یا دبیر آن آقای محمد احمدی اعلام کنند تا اقدامات قانونی لازم صورت بگیرد.