هنروتجربه: سینماهای ایتالیا که در نه ماه گذشته به دلیل فراگیری کرونا یک بار تعطیل شده بود، در موج تازه شیوع این بیماری برای بار دوم تعطیل شد.

ایتالیا مثل سایر کشورها با اوج گیری کرونا محدودیت‌هایی ایجاد کرده است که سینماهای این کشور را هم شامل می‌شود. اولین بار سینماهای ایتالیا در اسفندماه ۹۸ تعطیل شد که تا تیرماه ادامه داشت.

روز گذشته جوزپه کونته؛ نخست‌وزیر ایتالیا گفت که ساعت فعالیت کافه‌ها و رستوران‌های این کشور به شش عصر تغییر می‌کند و از امروز تمام سینماها، سالن‌های تئاتر و مراکز بازی و سرگرمی این کشور تعطیل می‌شوند.

جشنواره ونیز در ایتالیا در شهریور ماه برگزار شد که به عنوان الگویی برای رویدادهای سینمایی در شرایط کرونایی معرفی شد و کشورهای زیادی از این شیوه برگزاری برای وضعیت بحرانی کرونا به عنوان نمونه موفق یاد کردند، در این میان اما بازده فروش سینماهای این کشور در مقایسه با سال قبل سیر نزولی طی کرده است. ده فیلم اول جدول فروش این هفته در ایتالیا یک میلیون و ۵۷۰ هزار دلار فروش داشته درحالی که سال قبل در همین بازه زمانی به فروش دو میلیون و ۲۵۰ هزار دلاری رسیده بود.

تاثیرات منفی و گسترده بیماری کرونا در نه ماه گذشته تمام کشورها را با هر نوع صنعت، اقتصاد و فرهنگی تحت تاثیر قرار داده و هنوز راه درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.