هنروتجربه: مسعود بخشی؛ کارگردان فیلم سینمایی «یلدا» می‌گوید به لحاظ فنی اقدامی اساسی برای تولیدات سینمایی مشترک صورت نمی‌گیرد و از برخی امکانات محروم مانده‌ایم. 

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از خبرگزاری موج، مسعود بخشی درمورد انگیزه ساخت فیلم تولید مشترک گفت:« هشت سال پیش و پس از مشکلات و جنجال های مغرضانه ای که توسط برخی برای فیلم قبلی اینجانب ایجاد شد، می خواستم «یلدا» فقط در ایران و توسط موسسه فرهنگی بن‌گاه ( مسعود و محمود بخشی) که موسسه ای کاملا مستقل و ویژه هنر مستقل است، تولید شود. اما هیچ سرمایه‌گذاری حاضر به همکاری نبود و تهیه کنندگان هم از کارگردان انتظار دارند مبلغ کامل پول و سرمایه را خودش از پیش فراهم کند!راهی جز تولید مشترک نداشتم، که بسیار دشوار و طولانی و پیچیده است. چراکه در تولید مشترک بحث سرمایه، شیوه تولید و پرداخت‌ها و کیفیت محصول حرفه‌ای و جدی است و ربطی به شیوه فعلی تولید در سینمای ما ندارد. درباره تولید مشترک تنها حرف زده می‌شود و آرزوی بسیاری از دوستان تولید اثر مشترک سینمایی با سایر کشورهاست اما به لحاظ فنی و حرفه‌ای هیچ اقدام اساسی برای انجام یا سهولت آن نشده چون قرار داد رسمی تفاهم‌نامه مشترک با هیچ کشوری که دارای صنعت جدی سینما باشد یعنی با اروپا، آمریکا یا حتی هند نداریم».

بخشی ضمن تاکید به هفت سال دوندگی برای ساخت «یلدا» گفت: «متاسفانه به خاطر نبود تفاهم نامه رسمی تولید مشترک، سینمای ما از این امکان محروم مانده است. پس از تولید، تلاش و هزینه مضاعفی می کنیم تا فیلم‌های‌مان را در جشنواره‌های اروپایی جا دهیم! غافل از اینکه جریان پخش با جریان تولید پیوسته است و جشنواره‌ها به عنوان حلقه ارتباط این دو عمل می کنند. «یلدا» هم بعد از هفت سال دوندگی و تلاش شخصی و جستجو و مذاکره به تولید مشترک رسید.»

او در بخش دیگری از این گفت‌وگو  در مورد ملموس بودن موضوع فیلم برای مخاطبان خارجی عنوان کرد: «در نقدهای متعدد و اکثرا ستایش آمیزی که منتقدان آمریکایی و اروپایی درباره «یلدا» نوشته‌اند، نه تنها درک کاملی از قصه فیلم دیده می‌شود، بلکه وجه غالب انسانی فیلم و پیچیدگی مفهوم بخشش که موضوع مشترک تمام فرهنگ ها و مذاهب است مورد توجه قرار گرفته است».

این کارگردان پارامترهای موفقیت جهانی فیلم را این گونه شرح داد: «هنر و سینما با ریاضی تفاوت دارد و نمی‌توان برای موفقیت یا شکست آن فرمول یا نسخه نوشت. اما داستان‌های منحصر بفرد و حقیقی که با زبان سینمای روز ساخته و روایت شوند، مخاطب خود را خواهند یافت».

در پایان مسعود بخشی درمورد کشورهای دیگری که قرار است میزبان «یلدا» شوند گفت: «اکران سینمایی «یلدا» از شهریورماه گذشته به شکل سراسری ( با ۹۰ کپی در آلمان و ۱۶۰ کپی در فرانسه ) آغاز شده و علاوه بر فرانسه و آلمان، در اتریش، لوکزامبورگ، بلژیک و سوئیس هم آغاز و همچنان ادامه دارد. در فرانسه در پایان هفته سوم اکران ۴۳هزار تماشاگر یلدا را دیده اند. یونان، اسپانیا، برزیل، ایتالیا و ترکیه در ماه‌های باقیمانده تا پایان سال فیلم را روانه سینماهای‌شان خواهند کرد. در کنار حقوق پخش سینمایی فیلم در خاورمیانه و اسکاندیناوی، حقوق پخش آمریکا، کانادای فرانسه و انگلیسی زبان، استرالیا و نیوزلند «یلدا» نیز واگذار شده و در این کشورها پخش خواهد داشت. کمپانی نیویورکی فیلم موومنت حقوق «یلدا» را برای  آمریکا خریده و پس از  نمایش دادن  فیلم در جشنواره‌های متعددی در آمریکا از جمله واشنگتن، اشلند، گولد کوست، فیلادلفیا، ریهوبت، اسکاتدال و …اکران فیلم را برای ماه های پایانی سال ۲۰۲۰ و ‌نزدیک ‌به مراسم اسکار برنامه ریزی کرده است».

برچسب‌ها: