هنروتجربه: در ادامه موفقیت‌های بین‌المللی فیلم سینمایی «یلدا» که در هنروتجربه روی پرده است، یک منتقد می‌گوید که این فیلم اثری توامان قدرتمند و پراحساس است که مخاطب را به تفکر درباره مفاهیم بخشش، نیکوکاری، آرزو و خانواده وا می‌دارد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی فیلم، فیلم سینمایی «یلدا» سومین ساخته بلند مسعود بخشی به تهیه‌کنندگی علی مصفا مدتی است که اکران سراسری خود را در سینماهای سوییس آغاز کرده است.

این فیلم سینمایی هم‌چنین در اکران اروپایی خود که در جریان است با واکنش مثبت منتقدان و تماشاگران سینما مواجه شده است.

ایزابل آرنو در سایت اونیفیکاسیون درباره «یلدا» نوشته است: «یلدا فیلمی شگفت آور و احساس انگیز است که از یک‌سو از ایران و شرایط زندگی زنان ایران سخن می‌گوید و از سویی مفهوم بخشش را موضوع قرار می دهد. با سناریویی که توجه ما را به‌شدت بر می‌انگیزد و کارگردانی دقیق و حساب شده و رویایی دو شخصیت اصلی با بازی‌های درخشان بازیگرانش. این اثری‌ست توامان قدرتمند و پراحساس که شما را به تفکر درباره مفاهیم بخشش، نیکوکاری، آرزو و خانواده وا می‌دارد. اثری متفاوت و گیرا».

«یلدا»، منتخب هفتادمین جشنواره جهانی برلین، برنده جایزه بزرگ داوران جشنواره ساندنس آمریکا در سال ۲۰۲۰، برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره صوفیه، برنده «جایزه بزرگ سینما» از مجله «اِل»، برنده جایزه بهترین کارگردانی اسکار ترکیه و جایزه تقدیر ویژه جشنواره واشنگتن، هم اکنون در سینماهای هنروتجربه در حال اکران است.

داستان این فیلم در مورد مریم کمیجانی، زن جوانی است که به دلیل قتل شوهرش به مرگ محکوم شده است. او در شب یلدا به استودیوی یک برنامه زنده تلویزیونی آورده شده است تا از طرف تنها فرزند مقتول یعنی مونا ضیا بخشیده شود اما مجموعه اتفاقات در صحنه و پشت صحنه این برنامه هر دو زن جوان را در چالشی جدی برای تصمیم‌گیری قرار می‌دهد.

بهناز جعفری، صدف عسگری، بابک کریمی، آرمان درویش، فرشته حسینی، فقیهه سلطانی، فروغ قجابگلو، زکیه بهبهانی، رامونا شاه، ساغر صباحی، حسن جودکی، محمد ساربان، کمال هاشمی، ولی الله ریگی، فرهاد فداکار، لیلا شفاعی مهر، محمود ذوالفقاری، نسا افرنگه، مریم خداوردی، بنفشه غفاری، بهنام داوری، سارا والیانی، بهرام افشار و با حضور فرشته صدرعرفایی بازیگران فیلم «یلدا» هستند.