هنروتجربه-فاطمه رستمی: یکی از اعضای هیات انتخاب بخش داستانی جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، برگزاری جشنواره را با وجود تولیدات و متقاضیان زیاد یک ضرورت می داند و می‌گوید کرونا بر کیفیت فیلم‌ها اثر گذاشته است.

مهدی موسوی برزکی؛ یکی از اعضای هیات انتخاب بخش داستانی جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در مورد این تجربه و کیفیت آثاری که به دست‌شان رسیده است به سایت هنروتجربه گفت: «به این دلیل که سال قبل در همین جشنواره با فیلم کوتاه «عزیز» حضور داشتم و خوشبختانه افتخاراتی به دست آوردم، دوستان اعتماد کردند و امسال مسئولیتی به من دادند و در کنار ۹ نفر از اساتید حدود هزار فیلم را برای داوری تماشا کردیم».

او درمورد شیوه انتخاب آثار توضیح داد: «هیات انتخاب دو گروه شد و هرکدام بعد از تماشای فیلم‌ها، انتخاب‌هایمان را انجام دادیم. از سوی دیگر جلسه جمع‌بندی تشکیل دادیم و آثاری که منتخب شدند را در جلسه‌ای حضوری بررسی کردیم و چندتن از دوستان که خارج از کشور یا شهرستان بودند به صورت اسکایپی در این جلسه حضور داشتند. ما فیلم‌ها را از وجوه مختلف مورد داوری قرار دادیم. بخشی از آثار که مربوط به کرونا بود خیلی با کیفیت نبود، اما در بین همان آثار، چند فیلم قابل ملاحظه دیدیم که در سطح فیلم‌هایی بود که می‌توانست در بخش اصلی جشنواره شرکت پیدا کند».

موسوی برزکی ادامه داد:«آثاری که از نظر ساختار و محتوا ضعیف بودند در جشنواره شرکت داده نشدند. حدود ۲۰۰ فیلم به نسبت سایر آثاری که به دستمان رسیده بود برگزیده شدند و از بین آن‌ها ۷۰ فیلم را هیات انتخاب قبول کرد. البته این عددهایی که من می‌گویم حدودی است و ممکن است کمی بالا و پایین شود. برخی فیلم‌ها که از شهرستان آمده بود کیفیت خیلی خوبی داشتند و شاید تصور نمی‌کردیم در این اوضاع و با امکانات کم شهرستان‌ها، بچه ها چنین آثاری تولید کرده باشند. شاید انتظار ما درمورد فیلم‌هایی که انتخاب شدند بالاتر بود و توقع بیشتری داشتیم، اما شرایط کرونا در فیلم‌ها و فیلم‌سازی تاثیرگذاشته است».

وقتی فیلم‌ساز بتواند با سایر همکارانش در جشنواره‌ای حرف بزند و حتی با داورها درمورد کم و کاستی‌های فیلمش صحبت کند، این روابط می‌تواند به اتفاقاتی در آینده منجر شود. امسال شاید خیلی از این نوع اتفاقات رخ ندهد البته با وجود همه این موارد نمی‌توان جشنواره را برگزار نکرد

او در در ادامه درمورد آنلاین بودن جشنواره فیلم کوتاه و تاثیرات آن بر نحوه برگزاری این رویداد هنری بیان کرد: «فکر می‌کنم نمی‌توان تاثیر جشنواره آنلاین را انکار کرد. وقتی جشنواره بدون حضور فیزیکی برگزار شود، فیلم‌ساز نه ارتباط با مخاطب را تجربه می کند و نه در جلسات نقد و بررسی مثل سال‌های قبل اثرش را بررسی می‌کنند. هم‌چنین در جشنواره‌های سینمایی عادی فیلم‌سازهای زیادی باهم ارتباط برقرار می‌کنند و آشنا می‌شوند، اما در جشنواره آنلاین روابطی که در آینده می‌تواند در فیلم‌سازی به افراد کمک کند را از دست می دهند و این آشنای‌ها شکل نمی‌گیرد».

این فیلم‌ساز ادامه: «در جشنواره آنلاین، فیلم‌ها فقط توسط داورها دیده می‌شود و فیلم‌ساز فقط می‌تواند به یک ارزیابی از اثرش در مقایسه با دیگران دست یابد. ضمن این‌که در آینده هم فیلم‌هایی دیده خواهند شد که جایزه‌ای از این رویداد هنری گرفته‌اند. وقتی فیلم‌ساز بتواند با سایر همکارانش در جشنواره‌ای حرف بزند و حتی با داورها درمورد کم و کاستی‌های فیلمش صحبت کند، این روابط می‌تواند به اتفاقاتی در آینده منجر شود. امسال شاید خیلی از این نوع اتفاقات رخ ندهد البته با وجود همه این موارد نمی‌توان جشنواره را برگزار نکرد به این دلیل که هم حجم تولیدات بالا است هم متقاضی کم نداریم».

موسوی برزکی هم‌چنین به این نکته اشاره کرد که اگر مخاطبان بخواهند فیلم‌های جشنواره را آنلاین تماشا کنند، خطر قاچاق فیلم وجود دارد : «شاید فیلم‌ساز بخواهد بعد از این جشنواره اثرش را به جشنواره‌های خارجی دیگر بفرستد و پخش بین الملل داشته باشد و قاچاق شدن فیلم ضربه بزرگی به او می‌زند حتی اگر این اتفاق نیفتد، دیدن فیلم در مانیتور با دیدن آن بر پرده سینما و حس و حالی که دارد خیلی متفاوت است».

عضو هیات انتخاب بخش داستانی جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در هر صمورت برگزاری جشنواره را یک نیاز دانست: «به هر ترتیب فکر می‌کنم برگزاری جشنواره ضرورت است و در ونیز دیدیم با رعایت پروتکل‌ها جشنواره را به خوبی برگزار کردند و آن جشنواره می‌تواند الگوی خوبی برای ما باشد. در این جشنواره دیدیم که چگونه هم فیلم‌سازها حضور داشتند هم آثار به صورتی در معرض نمایش قرار گرفت ضمن اینکه هم افتتاحیه و هم اختتامیه ای برگزار کردند».

او در پایان درمورد تازه ترین فعالیت‌های سینمایی خود اظهار کرد: «به تازگی فیلم‌نامه‌ای را با همکاری انجمن سینمای جوانان به تصویب رسانده‌ام، اما هنوز تهیه کننده‌ای پیدا نکرده و در حال رایزنی هستیم . امیدوارم در پاییز امسال با یک تهیه کننده خوب این فیلم کوتاه که «آبان» نام دارد را جلوی دوربین ببرم».