هنر و تجربه: فیلم داستانی جدید نئومی کاواسه که مستندساز تحسین‌شده‌ای هم هست، «مادران حقیقی» نام دارد و امسال از سوی سینمای ژاپن به جوایز آکادمی یا همان اسکار بهترین فیلم بلند بین‌المللی معرفی شده است.

این فیلم که در فرایند انتخابی با نظارت انجمن تهیه‌کنندگان سینمای ژاپن برگزیده شده، بر اساس رمانی از تسوجیمورا میوکی ساخته شده است. داستان درباره زوجی است که بچه‌ای را به فرزندی قبول می‌کنند و سال‌ها بعد با درخواست مادر اصلی مواجه می‌شوند که فرزندش را می‌خواهد. اولین نمایش جهانی فیلم در جشنواره تورنتو بود ولی پیش از آن، در فهرست آثار راه‌یافته به جشنواره کن ۲۰۲۰ هم معرفی شد. «مادران حقیقی» از ۲۳ اکتبر (دوم آبان) در سینماهای ژاپن روی پرده رفته است.

سال گذشته فیلم ژاپنی «دزدان مغازه» / Shoplifters اثر هیروکازو کوریئدا پس از کسب نخل طلای جشنواره کن توانست به رقابت نهایی اسکار بهترین فیلم راه یافت و نامزد جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی‌ زبان شد . «عزیمت‌ها» / Departures اثر یوجیرو تاکیتا تنها فیلم ژاپنی است که در سال ۲۰۰۹ برنده تندیس طلایی اسکار شد.

نئومی کاواسه با این‌که از نام‌های همیشه حاضر در جشنواره کن است و مثلاً برای «سوزاکو» / Suzaku در سال ۱۹۹۷ برنده جایزه دوربین طلایی شد، ولی همیشه فیلم‌ساز محبوب منتقدان و تماشاگران ژاپنی نبوده است.

  • ورایتی