هنروتجربه:سینمای ایران با ۶ فیلم در جشنواره مستند ایدفا حضور خواهد داشت.

به گزارش سایت هنروتجربه  به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم مستند «نان مقدس» به کارگردانی زنده یاد رحیم ذبیحی و تهیه‌کنندگی تورج اصلانی، به بخش مسابقه سی‌وسومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام ایدفا در کشور هلند راه پیدا کرد.

مستند «نان مقدس/Holy Bread»  که آخرین اثر رحیم ذبیحی است در نخستین حضور بین‌المللی خود به نمایندگی از سینمای ایران در بخش رقابتی فیلم‌های مستند نیمه‌بلند سی و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام- ایدفا IDFA هلند به نمایش درمی‌آید.

تهیه‌کننده این فیلم تورج اصلانی کارگردان و مدیر فیلمبرداری تجربه‌گرای سینمای ایران است و پخش بین‌المللی آن نیز برعهده شرکت تصویر گستر الهه پارسی» (الی ایمیج) به مدیریت الهه نوبخت است.

جشنواره ایدفا معتبرترین جشنواره مستند جهان به شمار می‌رود که امسال به ۲ شکل آنلاین و فیزیکی و با نمایش آثار مستندی از کارگردانان کشورهای مختلف جهان، در چندین بخش مختلف رقابتی و غیررقابتی از جمله بخش رقابتی اصلی فیلم‌های بلند، بخش رقابتی فیلم‌های نیمه‌بلند، بخش رقابتی مستندهای دانشجویی، بخش رقابتی کودکان و مستند، بخش غیررقابتی Luminous، بخش غیررقابتی Frontlight، طی روزهای ۲۶ آبان تا ۱۶ آذرماه ۹۹ برابر با ۱۶ نوامبر تا ۶ دسامبر ۲۰۲۰ در شهر آمستردام هلند برگزار می‌ شود.

مستند «رادیوگرافی یک خانواده» به کارگردانی فیروزه خسروانی که محصول مشترک ایران، نروژ و سوئیس است نیز در بخش اصلی مستندهای بلند ایدفا ۲۰۲۰ پذیرفته شده است. این فیلم در بخش رقابتی استفاده خلاقانه از آرشیو هم حضور دارد.

پیش از این اعلام شده بود که مستند «شادگان» ساخته آکو سالمی در بخش فیلم‌های کودک و نوجوان، «برف می‌نامد» به کارگردانی مرجان خسروی در بخش فیلم‌های مستند دانشحویی، «الناز عزیز» ساخته مانیا اکبری و محصول مشترک ایران، انگلستان و کانادا در بخش غیررقابتی فرانتلایت و «هنر زندگی در خطر» ساخته مینا کشاورز و محصول ایران و آلمان نیز در بخش «بهترین‌های جشنواره‌ها این رویداد سینمایی پذیرفته شده اند.

این رویداد از ۲۶ آبان تا ۱۶ آذرماه ۹۹ در قالب اجرای فیزیکی و آنلاین، در شهر آمستردام پایتخت کشور هلند برگزار خواهد شد.