هنروتجربه:شان کانری بازیگر برنده اسکار، در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

بازیگر اسکاتلندی که با بازی در نقش جیمز باند شهرت جهانی کسب کرد و به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های سینما بدل شد، در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

خانواده کانری با تائید خبر درگذشت این بازیگر کهنه کار اعلام کردند که او در چند مدت اخیر، اوضاع جسمانی خوبی نداشته و در خواب درگذشته است.

شان کانری، ستاره فیلم‌های جیمز باند در سال ۲۰۰۳ پس از فیلم «گروه آقایان خارق‌العاده» که در ایران به «انجمن نجیب‌زادگان عجیب» معروف است، بازیگری را کنار گذاشت.

«دکتر نو» که در سال ۱۹۶۲ به کارگردانی ترنس یانگ ساخته شد، نخستین فیلم از مجموعه فیلم های جیمزباند بود که شان کانری را به عنوان نخستین جیمزباند سینما به تماشاگران معرفی کرد.

او که مدت‌ها در نقش جیمز باند ظاهر شده بود و در هفت فیلم از این مجموعه بازی کرده بود، سال ۲۰۰۰ توسط ملکه الیزابت مقام شوالیه را دریافت کرد بود.

کانری که سه جایزه گلدن گلوب و دو جایزه بفتا و یک اسکار را در کارنامه خود دارد در فیلم‌های دیگری مانند «قتل در قطار سریع‌السیر شرق»، «به نام رز»، «مردی که می‌خواست سلطان باشد»، و «ایندیا جونز و آخرین جنگ صلیبی» بازی کرده بود. این بازیگر محبوب در سال ۱۹۸۷ با بازی در فیلم برایان دی پالما با عنوان «تسخیرناپذیران» موفق به کسب جایزه اسکار نقش مکمل شده بود.

برچسب‌ها: