هنروتجربه:در روزهای گذشته خبردرگذشت دکتر اکبر عالمی و کریم اکبری مبارکه و نیز ابتلای چند تن از سینماگران شناخته شده بار دیگر بحث تعطیلی پروژه‌های فیلم‌برداری و رعایت حداکثری پروتکل‌های تنظیم شده بهداشتی را جدی‌تر از گذشته مطرح کرده است. در این میان شورای مرکزی کانون کارگردانان بر لزوم تعطیلی موقت، همه پروژه‎های فیلم‌برداری تا پایان پیک کرونا و انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما، خواستار رفع سریع موانع پیش روی حمایت‌های بیمه‌ای و اقتصادی از بدنه سینما و نیز رعایت حداکثری پروتکل‌های تنظیم شده بهداشتی در تولیدات تصویری شده است. غلامرضا موسوی، رییس اتحادیه تهیه کنندگان سینمای ایران هم پیش از این از تهیه‌کنندگان آثار مختلف خواست تا هنگام تولید، عوامل پروژه را تحت پوشش بیمه کرونا قرار دهند.

بیانیه شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران
شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران در بیانیه خود بر لزوم تعطیلی موقت، همه پروژه‌های فیلم‌برداری تا پایان پیک کرونا تاکید کرده و در متن اطلاعیه‌اش آورده است: «بیماری کرونا و بلای قرن، هنرمند دیگری را از ما گرفت. کریم اکبری مبارکه بازیگری که به سلامت نفس و بی آلایشی شهره بود؛ در پی ابتلا به کرونا و در فاصله‌ای بسیار کوتاه درگذشت و همکاران و دوستدارانش را غمگین و افسرده برجای گذاشت.

کانون کارگردانان سینمای ایران پیش از انحلال ستاد کرونای خانه سینما و طی سه نامه خطرات ناشی از این بیماری را برای گروه‌های فیلم‌برداری تذکر داده بود ولی متاسفانه نه تنها به این هشدارهای دلسوزانه توجه نشد بلکه کانون کارگردانان با شکایت قضائی صدا و سیما روبرو گردید!

کانون کارگردانان ضمن تسلیت از دست دادن زود هنگام این هنرمند باتجربه، کارآمد و شریف، یک بار دیگر به مسئولان، مدیران و دست اندرکاران پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی هشدار می‌دهد که این بیماری خطرناک همچنان و با قدرتی بیش از پیش بالای سر همه جوامع و بخصوص گروه‌های متشکل شغلی و حرفه‌ای در حال جولان دادن و قربانی گرفتن است و لزوم تعطیلی موقت همه پروژه‌های فیلم‌برداری تا پایان پیک‌کرونا احساس می‌شود. در غیراین‌صورت تنها باید امیدواریم باشیم که گروه‌ها موارد بهداشتی/ایمنی را جهت حفظ سلامتی افراد به دقت رعایت کنند تا باز عزادار هنرمند دیگری نشویم».

بیانیه انجمن دستیاران کارگردان سینما
در ابتدای بیانیه انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما خطاب به همکاران‌شان در  صنعت فیلم ایران، مدیران، سیاست‌گذاران و صاحبان بنگاه‌های تولید آثار فرهنگی نیز آمده است: «انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما که با انتشار بیانیه‌ای در تاریخ اول اسفند ماه سال نودوهشت، یعنی یک روز پس از اعلام رسمی شیوع بیماری کرونا در ایران؛ ضمن اعلام خطر جدی خواستار رعایت پروتکل‌های مقابله با کرونای وزارت بهداشت، توسط آحاد صنفی انجمن و دیگر صنوف صنعت فیلم ایران در تمامی مراحل تولید آثار شده بود؛ خود پیشگام تاسیس ستاد مبارزه با کرونای خانه سینما گشت و با همیاری و اتحاد صنوف دیگر خانه سینما در فاصله اسفندماه تا شش اردیبهشت سال جاری با اراده‌ای سخت و فعالیتی گسترده در شبکه‌ای متعهد و هوشمند از همکاران صنفی، توانست مستندات و دستاوردهای مفید و موثری در مرحله اولیه اوج همه‌گیری بیماری کرونا بدست آورد.

آنچه شد تا ستاد کرونای خانه سینما اعلام انحلال کند، خود قصه‌ای ست پر آب چشم».

در انتهای بیانیه بازهم درخواست حمایت‌های اقتصادی و درمانی مطرح شده بود:«یاران، ما ضمن آرزوی حصول سلامتی روزافزون برای همکاران بیماران‌مان و خانواده محترم‌شان، مصرانه خواستار به رسمیت شناختن موج دوم و سهمگین‌تر کرونا در کشور و نیز در تولیدات صنعت فیلم ایران هستیم و مشفقانه از صنوف متحد خود و نیز آحاد صنفی سینمای بزرگ ایران؛ می‌خواهیم که باری دیگر با اتحاد و آگاهی صنفی در مقابل، عافیت طلبی، تجاهل و به بازی گرفته شدن جان همکاران و خانواده‌هاشان عکس‌العمل نشان داده و قویا در پیگیری مطالبات خود از جمله اعمال سیاست‌های حمایتی اقتصادی، معیشتی و درمانی ویژه دوران بحران کرونا، اعطای بیمه  بیکاری و نیز رعایت دقیق و وسواس گونه پروتکل‌های پیشگیری از کرونا در تولیدات تصویری ایران، همت بورزند».