هنروتجربه-سعید حضرتی:فیلم کوتاه «اسب سفید بالدار» به کارگردانی مهیار ماندگار و تهیه‌کنندگی حمیدرضا زبیر، در بخش داستانی سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران حضور دارد.این فیلم پیش از این در اولین حضور جشنواره‌اى خارج از ایران نیز به بخش نسل جشنواره برلین راه یافته بود. در خلاصه داستان فیلم کوتاه «اسب سفید بالدار» آمده است: «طاها در جست‌وجوی عشق دوران کودکی‌اش به زادگاه جنگ زده‌اش بازمی‌گردد، جایی که دخترک، بیست سال پیش از او خواسته بود که اسب سفید بالدار بشود».

مهیار ماندگار که فیلم کوتاه «آسمان آبی، زمین پاک» را در بسته «بازگشت کوتاه» بر روی پرده سینماهایی هنروتجربه دارد؛ درباره فضای فیلم  «اسب سفید بالدار» و تفاوت آن با فیلم قبلی خود به سایت هنروتجربه گفت: «سال ۱۳۹۸ فیلم‌برداری «اسب سفید بالدار» انجام شد و انتهای سال فیلم آماده شد. در این فیلم، کمی از فضای فانتزی و مفرح فیلم قبلی خود، «آسمان آبی، زمین پاک» فاصله گرفتم. «آسمان آبی، زمین پاک»، فیلمی سبک‌تر و روان‌تر و به لحاظ دراماتیک فیلم راحت‌تری بود و پیچیدگی خاصی نداشت. در جشنواره‌ای که همراه مخاطبین که «آسمان آبی، زمین پاک» را دیدم مخاطبان با فضای کمیک و فانتزی آن حال خوبی داشتند و همان زمان دوست داشتم در کار بعدی خودم تغییری در این زمینه داستانی فیلم بدهم. اگر مخاطب با آن فیلم می‌خندد، می‌خواستم با فیلم جدیدم کمی عمیق‌تر شود و مخاطب را به فکر فرو ببرد و اندکی هم بغض کند. به همین خاطر وقت بیشتری را برای فیلم‌نامه گذاشتم و تقریبا یک سال درگیر نگارش آن بودم. فضاهای فانتزی این فیلم متفاوت با فضای «آسمان آبی، زمین پاک» است و بیشتر شاید بشود گفت فضای رئالیسم جادوئی دارد و متاثر از آن است».

مهیار ماندگار عنوان کرد: «برخلاف «آسمان آبی، زمین پاک» که از ابتدا فرم فیلم برایم مهم بود و در حقیقت تجربه فرمی بود؛ «اسب سفید بالدار» در طول نگارش مرا به سمت رئالیسم جادویی و این فرم از فیلم‌سازی هدایت کرد».

او درباره چگونگی رسیدن به سوژه داستانی این فیلم توضیح داد: «کلیت قصه «اسب سفید بالدار» از یک جوکی که به ذهنم آمده بود شکل گرفت اما در مجموع فیلمی خنده‌دار و مفرحی نیست و قصه‌ای غم‌انگیزی برای خود من دارد. محوریت داستان مهاجرت عزیزانی است که به هر حال شاید خیلی از ما آن را تجربه کرده‌ایم. وقتی نزدیک‌ترین اشخاص زندگی هر انسانی مهاجرت می‌کنند، موقعیت عجیبی پیش می‌آید که نه می‌توانی آن‌ها را منصرف از رفتن کنی و نه خود می‌توانی بروی. تمام این اتفاقات و تجربه‌ای که از فیلم کوتاه «آسمان آبی، زمین پاک» داشتم و می‌خواستم فیلم‌نامه قوی‌تری نسبت به آن داشته باشد منجر به ساخت فیلم کوتاه «اسب سفید بالدار» شد».

این کارگردان ادامه داد: «داستان «اسب سفید بالدار» را اگر بخواهم خطی تعریف کنم درباره مردى است که در جست‌وجوی عشق دوران کودکی‌اش به زادگاه جنگ زده‌اش بازمی‌گردد، جایی که دخترک سال‌های بچگی‌اش، بیست سال پیش از او خواسته بود که اسب سفید بالدار بشود. تمام تلاشم را کردم که فیلم زمان و مکان خاصی نداشته باشد و هرچقدر فیلم جلوتر رفت، یک‌سری المان وارد فیلم شد و من هم خیلی جلوی ورود این اتفاق را نگرفتم. ولی در کل این فیلم زمان و مکان خاصی ندارد».

کارگردان «مارگارینا بایلارینا» ضمن اشاره به این‌که «اسب سفید بالدار» روایت پیچیده‌ای ندارد و برای همه مخاطبان داخلی و خارجی قابل فهم است اما قطعا مخاطب ایرانی با این فیلم ارتباط بیشتری برقرار می‌کند، بیان کرد: «عوامل این فیلم هم‌چون «آسمان آبی، زمین پاک» همان دوستانم هستند که تجربه بسیار خوبی از همکاری با آن‌ها به‌دست آوردم و من دوباره شانس کار با آن‌ها را پیدا کردم».

ماندگار حضور «اسب سفید بالدار» در جشنواره‌های خارجی را فرصتی مغتنم عنوان کرد و افزود: «بحث حضور این فیلم در جشنواره‌های خارج از کشور کمی پیچیده است آن هم به این دلیل که به خاطر نوع فیلم و فانتزی بودن آن، دوستان زیادی عقیده داشتند که استقبالی از آن نمی‌شود. خارج از کشور، در این فرم فیلم‌های بهتری می‌سازند و بهتر است که فیلم اجتماعی و از این قبیل فیلم‌ها بسازم که طبیعی است قبول نمی‌کردم. فیلم در جشنواره برلین پذیرفته شد و اتفاق جالبی که افتاد این بود که در یک جلسه پرسش و پاسخ مهمانی پرسید شما از کدام کشور هستید که وقتی گفتم ایران تعجب کردند و از روی فیلم نتوانسته بودند بفهمند که این فیلم در ایران ساخته شده است. و خوشحالم که در جشنواره‌های خارج از ایران هم به آن توجه شد».

او ادامه داد: «دوستانم می‌گفتند سراغ «اسب سفید بالدار» به دلیل آنکه ممکن است هزینه ساخت بالایی داشته باشد نروم. نمی‌خواستم در فضاهای تکرار شونده فیلم‌های کوتاه فیلم بسازم و با خودم گفتم بیشتر صبر می‌کنم تا تهیه‌کننده‌ای پیدا کنم و آن را بسازم. در فیلم اولم هم همین اتفاق افتاد.  قبل از «اسب سفید بالدار» تنها یک فیلم ساخته بودم و دانشجو بودم و سرمایه‌گذاری هم نداشتم برای ادامه کار فیلم‌سازی. حدود ۷ ماه به دنبال سرمایه‌گذار بود که در آخر با حمیدرضا زبیر آشنا شدم و فیلم ساخته شد».

در جشنواره‌ای که همراه مخاطبین که «آسمان آبی، زمین پاک» را دیدم مخاطبان با فضای کمیک و فانتزی آن حال خوبی داشتند و همان زمان دوست داشتم در کار بعدی خودم تغییری در این زمینه داستانی فیلم بدهم. اگر مخاطب با آن فیلم می‌خندد، می‌خواستم با فیلم جدیدم کمی عمیق‌تر شود و مخاطب را به فکر فرو ببرد و اندکی هم بغض کند. به همین خاطر وقت بیشتری را برای فیلم‌نامه گذاشتم و تقریبا یک سال درگیر نگارش آن بودم

او درباره حضور این فیلم در جشنواره فیلم کوتاه تهران بیان کرد: «خوشحالم که این فیلم در جشنواره فیلم کوتاه تهران حضور دارد و اولین دلیل آن این است که این فرصت مهیا می‌شود که تماشاگران ایرانی این فیلم‌ها را ببینند. تا همین امروز هم هر کسی «اسب سفید بالدار» را دیده؛ در جشنواره‌ای خارجی دیده و یا از عوامل فیلم بوده است. جشنواره فیلم کوتاه امکانی برای دیده‌شدن فیلم‌ها است و بحث درباره فیلم‌های کوتاه را فراهم می‌کند که قطعا برای هر کارگردانی مهم است و می‌تواند به آینده فیلم‌ساز کمک شایانی بکند. نمایش فیلم‌های کوتاه در جشنواره؛ اتفاق هیجان‌انگیزی برای من است و علاقه دارم نظر مخاطبان ایرانی را نسبت به فیلمم بدانم».

او افزود: « برای ما سینمایی‌ها خیلی جذاب و دوست داشتنی است که فیلم بر روی پرده سینما نمایش داده شود شود. من هیچ‌وقت مخالف اکران آنلاین نبودم و همیشه فکر کرده‌ام اگر این ضرورت پیش آمده؛ می‌توان از آن استفاده کرد و هیچ ایرادی هم ندارد. به طور قطع هر کارگردانی می‌خواهد فیلم خود را بر پرده سینما ببیند. در صورت مهیا نشدن اکران عمومی؛ امیدوارم حقوق مولفین اثر حفظ شود و دانلود غیرقانونی اتفاق نیافتند».

ماندگار در انتها درباره فعالیت این روزهای خود گفت: «پروژه مشترک با دانشگاه هنر بابلزبرگ آلمان به نام «مارگارینا بایلارینا» را ساخته‌ام و کارهای پست پروداکشن آن تمام شده و تدوین آن هم به اتمام رسیده و در حال حاضر در صدد پخش بین‌المللی آن هستیم.»

«اسب سفید بالدار»/ نویسنده و کارگردان،تدوین: مهیار ماندگار-تهیه‌کننده: حمیدرضا زبیر- مدیر فیلم‌بردارى:سروش علیزاده-طراح صحنه: فراز مدیرى-طراح لباس: اسما احمدى-آهنگساز: سالار اصغرى-گروه موسیقى: سردار سرمست، امین عطایى، کیارش عمرانى-گریمور: بابک کشن فلاح-ساخت ماسک:مریم کشمیرى-صداگذار: محمدمهدى جواهرى‌زاده- صدابردار: على ذوالفقارى-اصلاح رنگ و نور: پویان آقابابایى-استورى برد و کانسپت آرتیست: آرمین رنگانى-جلوه‌هاى ویژه: سینا اشرفى-برنامه‌ریز: امین صدرایى-دستیاران کارگردان: رها امیرفضلى، رضا باستانى-مدیر تولید: على نجاریان-منشى صحنه: نگین عربى-عکاس: محمد معصومى-پخش بین‌المللى: AtoZinema به مدیریت آزاده مسیح‌زاده- بازیگران:سپهر طهرانچى، حسن نجاریان، عسل شاکرى، محمد بشیر، مهرى آل آقا، آرش وزیرنظامى، هژیر مرادى