هنروتجربه:روز چهارم جشنواره سی‌وهفتم با توصیه مدرسان بین‌المللی به فیلم‌سازان برای توجه ویژه به قوانین و ضوابط جشنواره‌ها و سینماگران ایرانی برای حفظ انگیزه‌شان در دوران کرونا به پایان رسید.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از ستاد خبری سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، در سومین شب، دو نشست در ساعت‌های ۲۰ و ۲۲ برگزار شد که در اولین برنامه شارلوت کورچت رییس بخش فیلم کوتاه جشنواره لوکارنو حضور داشت.

او در بخشی از این نشست تاکید کرد: «پیش از آنکه فیلم خود را برای یک جشنواره ارسال کنید، حتما به قوانین آن رویداد دقت کنید تا وقت و منابع مالی خود را هدر ندهید. در جشنواره‌ای مانند لوکارنو نباید اکران بین‌المللی برای فیلم خود داشته باشید، حتی یک اکران در کشوری دیگر ممکن است مانع حضور شما در این جشنواره سینمایی شود. بسیاری از جشنواره‌ها چون کن و ونیز هم چنین چارچوبی را برای فیلم‌هایی که می‌پذیرند در نظر گرفته‌اند با این تفاوت که فیلم در کشور فیلم‌ساز هم نباید پیش از حضور در جشنواره به نمایش درآید».

دومین نشست اما به تینگ ونگ از چین اختصاص داشت که قرار بود درباره رسانه‌های جدید به ارایه نظرات خود بپردازد. اما این استاد در لحظات آخر با ارسال ایمیلی عنوان کرد که به دلیل کسالت نمی‌تواند در این کارگاه حضور پیدا کند، به همین ترتیب تحسین ایشپیلن از ترکیه در این برنامه حضور پیدا کرد که در همان آغاز به زلزله ازمیر ترکیه اشاره و بیان کرد به دلیل این بلای طبیعی اینترنت در ازمیر دچار اختلال شده است.

او در ابتدای این نشست به نقش پررنگ تکنولوژی در زندگی این روزهای‌مان اشاره و سپس اظهار کرد: «اینترنت خیلی وقت است که در زندگی ما حضور دارد و روی هنر هم تاثیر گذاشته در این میان تکنولوژی هم خیلی دچار تحول شده است چون وقتی ابزار ارتباطی رشد می‌کنند مفهومی به نام تمرین ارتباطی شکل می‌گیرد به همین ترتیب راه‌های جدیدی برای ارتباط به وجود آمده است که آدم‌ها باید آن‌ها را یاد بگیرند و استفاده کنند. پیش از این ارتباط فیلم‌ساز با مخاطب فقط از طریق سالن سینما ممکن بود ولی حالا با رشد رسانه‌های جدید دیگر نیاز چندانی به سالن سینما نیست و فیلم‌ساز می‌تواند مستقیم از طریق رسانه‌های جدید با مخاطب ارتباط برقرار کند».

صحبت‌های تحسین ایشپیلن اما به دلیل اختلال اینترنت ازمیر نیمه‌تمام باقی ماند و نتوانست با این کارگاه همراهی کند.

روز گذشته ابوالفضل جلیلی هم توصیه‌های خود را در قالب گفت‌وگویی به فیلم‌سازان ارایه کرد. او کرونا را در وجهی قدرتمند دانست و به یکی از ویژگی‌های آن اشاره کرد.

در بخشی از گفت‌وگوی او آمده بود: «باید روزگار معاصر را درک کنید و با امکاناتی که در اختیار دارید، اقدام به ساخت فیلمی کنید که همانند ویروس کرونا همه جهان را تحت سلطه خود قرار دهد. باید به این فکر کنیم که با ویروس کرونا چگونه برخورد کنیم که هم شکستش دهیم و هم از آن نترسیم».

از کارگاه‌های بخش بین‌الملل دو شب دیگر باقی مانده است و پس از آن پنج نشست با حضور استادان ایرانی در بستر نت برگزار می‌شود. سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با برگزاری بخش نشست‌های تخصصی تا ۱۷ آبان ادامه دارد. این نشست‌ها در لایو انجمن سینمای جوانان ایران با شناسه کاربری @iycs. ir قابل تماشا برای عموم است.