هنروتجربه:جشنواره فیلم‌های ایرانی کلن و جشنواره فیلم درسدن آلمان به سبب افزایش مجدد شیوع ویروس کرونا در این کشور لغو شد.

به گزارش سایت هنروتجربه به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی،جشنواره فیلم‌های ایرانی در کلن آلمان که قرار بود در ماه نوامبر ۲۰۲۰ بصورت حضوری برگزار شود، بدلیل اوج‌گیری مجدد ویروس کرونا و وضع قرنطینه سراسری یک‌ماهه از سوی دولت و مجلس آلمان، بصورت آنلاین برگزار خواهد شد و جشنواره درسدن نیز به همین دلیل لغو شد.

قرار بود در برنامه «چشم‌انداز ایران» هفتمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی کلن، فیلم‌های مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» به کارگردانی سام کلانتری و «اِکسُدوس» ساخته بهمن کیارستمی بصورت آنلاین به نمایش درآیند.

«جایی برای فرشته‌ها نیست» به تهیه‌کنندگی محمد شکیبانیا و محسن شاه‌محمد میراب، از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است. این مستند درباره‌ تیم ملی دختران اسکیت هاکی ایران و مشکلات پیچیده‌ آنان در راه مسابقات آسیایی کره‌جنوبی است که ورزش، بهانه‌ای برای وارد شدن به زندگی این دختران شده است.

از سوی دیگر، شانزدهمین جشنواره بین‌المللی موو ایت که قرار بود در ماه نوامبر ۲۰۲۰ در شهر درسدن آلمان برگزار شود، بدلیل همه‌گیری ویروس کرونا و شیوع مجدد این بیماری مهلک در کشور آلمان، لغو شد.فیلم مستند «اکسدوس» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی بهمن کیارستمی در این جشنواره پذیرفته شده بود. پخش بین‌الملل این فیلم برعهده‌ی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.موضوع مستند «اِکسُدوس» درباره‌ی مرکز بازگشت مهاجران افغان است که توسط اداره اتباع خارجی وزارت کشور گردانده می‌شود. این مرکز مسئولیت ثبت‌نام و اعزام مهاجران افغان که بصورت غیرقانونی وارد ایران شده‌اند را برعهده دارد…