هنروتجربه: موسسه هنروتجربه با همکاری اوینیک (موسسات فرهنگی اتحادیه اروپا) و پلتفرم هاشور چهارمین هفته فیلم‌ اروپایی را به صورت آنلاین برگزار می‌کند. این رویداد با حضور ۱۶ فیلم از ۱۷ تا ۲۶ آبان ماه ۹۹ به صورت آنلاین برگزار می‌شود و ایران میزبان فیلم‌هایی از کشورهای هلند، سوئد، سوئیس، اسپانیا، بلغارستان، آلمان، اتریش، پرتغال، اسلوونی و… است. در ادامه به معرفی فیلم‌های حاضر در این رویداد می‌پردازیم.

بخش دوم معرفی آثار چهارمین هفته فیلم‌ اروپایی

«رهبر ارکستر»:آرزوهای بزرگ
فیلم سینمایی «رهبر ارکستر»/The Conductor به کارگردانی ماریا پیترز از کشور هلند، داستانی زنی به نام آنتونیا بریکو را روایت می‌کند که آرزو دارد رهبر ارکستر شود، اما هیچ‌کس به خاطر زن بودنش او و رویایش را جدی نمی‌گیرد. این فیلم روایتی ‌است از تلاش و نبرد او در مسیر رسیدن به آرزوهایش.

«رهبر ارکستر» تا به حال جایزه فیلم طلایی در جشنواره طلا و پلاتین، جایزه منتخب مردمی در جشنواره بین المللی فیلم دنور، جایزه بهترین استعداد بازیگری در جشنواره‌ی فیلم سنکس را به دست آورده است.

 «تنها از میان ایران، هزار و صد و چهل و چهار مایل اعتماد»:سفری برای دانستن
فیلم سینمایی «تنها از میان ایران، هزار و صد و چهل و چهار مایل اعتماد» (Alone through Iran: 1144 miles of Trust) ساخته آندره لارسون و شمیم برکه از کشور سوئد ماجرای سفر زنی ۴۵ ساله سوئدی به نام کریستینا پالتن است که سراسر ایران را می‌گردد تا تعصب و پیش‌ داوریش را درباره‌ فرهنگ و مردمی که درموردشان نمی‌داند را به چالش بکشد. او در این سفر به عمق نیاز بشر برای اعتماد پی می‌برد.

«خواهر»:حمایت
اورسلا میر؛ کارگردان سوئیسی یکی از فیلم‌سازانی است که با فیلم «خواهر» (sister) در چهارمین هفته فیلم اروپایی هنروتجربه حضور داد.

قصه «خواهر» در کمپ اسکی در سوئیس رخ می‌دهد و درباره پسری است که با سرقت از میهمانان ثروتمند قصد حمایت از خواهر بزرگترش را دارد.

این فیلم تا به حال موفق به دریافت جوایز زیادی شده‌ است از جمله جایزه آتنای طلایی از جشنواره فیلم آتن برای بهترین فیلم، جایزه‌ ویژه‌ برلین، برنده‌ جایزه‌ بهترین بازیگر کودک از جشنواره  نوردیسک، جایزه‌ بهترین بازیگر زن از جشنواره فیلم رومانتیک کابورگ، جوایز بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد از جشنواره سوئیس.

«ترومن»:دو رفیق
کشور اسپانیا با فیلم «ترومن» (Truman) مهمان چهارمین هفته فیلم اروپایی است. کارگردانی این فیلم را که محصول سال ۲۰۱۵ است،سسک گای برعهده دارد.

«ترومن» روایت دیدار دو دوست قدیمی است.توماس که در کانادا زندگی می‌کند، سرزده به سراغ دوست قدیمی‌اش خولیان می‌رود. این دو مرد، به همراه سگ با وفای خولیان، ترومن، لحظات عاطفی و شگفت‌انگیزی را که به واسطه‌ شرایط خاص خولیان پیش می‌آید، تجربه می‌کنند. در این فیلم ریکاردو دارین و خاویر کامارا ایفاگر نقش‌های اصلی هستند.

«ترومن» در سی‌امین دوره جوایز گویا که به اسکار اسپانیا شهرت دارد، موفق به دریافت پنج جایزه از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر مرد شد. این فیلم هم‌چنین تاکنون توانسته جوایز بهترین فیلم جشنواره سی‌ای‌سی، بهترین کارگردانی و بهترین نقش مکمل در حلقه‌ نویسندگان سینمایی اسپانیا را به دست آورد. از دیگر جوایز فیلم می‌توان به جایزه‌ فِروز برای بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین فیلم‌نامه، برنده‌ بهترین فیلم اسپانیایی در  جشنواره فوتوگرام دپلاتا شده است.

«ترانزیت»:سفری در دل تاریخ
«ترانزیت» (Transit) فیلمی به کارگردانی کریستین پتزولد از آلمان است که پیش از این فیلم‌های «یلا» و «ققنوس» او هم در هفته فیلم آلمان در هنروتجربه به نمایش درآمدند.

این فیلم داستان مردی است که به اقلیتی تحت تعقیب تعلق دارد، او سعی می‌کند تا از فرانسه‌ فاشیستی به آمریکا فرار کند، اما او عاشق همسر نویسنده‌ مرده‌ای می‌شود که از قضا نامش را به عنوان اسم مستعار انتخاب کرده‌است.

این فیلم تا به حال جوایز  بهترین فیلم‌نامه در جشنواره  فیلم باواریا، بهترین فیلم جشنواره دوبلین، جایزه بهترین فیلم در جشنواره بوینس آیرس، نامزدی بهترین فیلم جشنواره برلین، نامزدی بهترین فیلم بلند داستانی در جشنواره فیلم شیکاگو و… را به دست آورده است.

«جو کوچولو»:دردسرهای یک اختراع
«جو کوچولو» (Little Joe) فیلمی به کارگردانی جسیکا هاوسنر ساخته کشور اتریش از دیگر آثاری است که در چهارمین هفته فیلم‌های اروپایی در ایران نمایش داده می‌شود.

در خلاصه داستان «جو کوچولو» آمده است: آلیس که مادری سرپرست خانواده است، پرورش‌دهنده‌ ارشد ژنتیک گیاهان در موسسه‌ای است که مسئول تولید نژادهای جدید گیاهان است. او یک گل قرمز خاص جدید را پرورش داده است که نه تنها بی‌نهایت زیباست، بلکه اگر منظم آبیاری شود و با آن صحبت کنند، صاحبش را خوشحال می‌کند. آلیس بر خلاف قوانین یک شاخه از آن گل را برای پسر نوجوانش  به منزل می‌برد. پس از مدتی متوجه می‌شود که اختراع جدیدش، شاید آن‌قدرها هم بی‌خطر نباشد.

این فیلم که نامزد دریافت نخل طلایی کن بوده‌است، جایزه‌ ویژه‌ داوران در کن، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر مرد.

«سنت جرج»:تکاپو برای زندگی
مارکو مارتینز؛ کارگردان پرتغالی فیلم «سنت جرج» (Saint George)  در این فیلم به بیان فشار اقتصادی ده سال گذشته این کشور پرداخته است.

داستان این فیلم  در سال ۲۰۱۱ می‌گذرد.سالی که در پرتغال سال فشار اقتصادی بود، به طوری که خیلی از خانواده‌ها قادر به بازپرداخت اقساط و بدهی‌های خود نبودند. جورج، یک بوکسور بیکار است که تحت این فشارها نزدیک است همسر و فرزندش را که می‌خواهند به برزیل بازگردند از دست بدهد. او برای جبران بدهی‌هایش و راضی کردن همسرش به ماندن در پرتغال،شغلی را به عنوان شر خر می‌پذیرد و این شغل پای او را به دنیای جرم وجنایت و خشونت باز می‌کند.

فیلم «سنت جرج» تاکنون در جشنواره‌های متعددی به نمایش درآمده و جوایزی چون جایزه بهترین بازیگر مرد و بهترین کارگردانی جشنواره فیلم ماکائو، جایزه‌ بهترین بازیگر و ده فیلم برتر سال از جشنواره سینوفوریا، جایزه‌ بهترین فیلم‌نامه، بهترین فیلم و بهترین بازیگر مرد از جشنواره‌ اوتورِس، جایزه‌ دون‌کیشوت برای بهترین بازیگر نقش مکمل را به دست آورده است. این فیلم در جوایز گلدن گلوب هم نامزد بهترین بازیگر مرد بوده‌است.