هنروتجربه: چهارمین دوره هفته فیلم اروپایی به همت موسسه هنروتجربه سینمای ایرانیان، اوینیک (موسسات ملی فرهنگی اتحادیه اروپا) و پلتفرم هاشور و برای اولین بار به شکل آنلاین برگزار می‌شود. در این برنامه ضمن نمایش آنلاین ۱۶ فیلم‌ مطرح اروپایی، نشست‌های نقد و تحلیل به شکل زنده تدارک دیده شده‌اند. در گزارش پیش روبه معرفی دیگر فیلم‌های این هفته فیلم می‌پردازیم.

بخش اول معرفی فیلم‌های چهارمین هفته فیلم اروپایی

«دلقک‌ها»:تجلیل از دنیای سیرک
«دلقک‌ها» آمیزه‌ای از خاطرات واقعی و شبه‌مستند فدریکو فلینی ایتالیایی است که در این فیلم یکی از علایق کودکی خود، یعنی دنیای دلقک‌ها را می‌کاود. این فیلم جوایز بی‌شماری از جمله جایزه‌ ویژه‌ دیوید از جشنواره دوناتلو برای تهیه‌کنندگی، روبان نقره‌ای جشنواره‌ سندیکای ژورنالیسم ایتالیا برای طراحی لباس، روبان نقره‌ای جشنواره‌ سندیکای ژورنالیسم ایتالیا برای بهترین موسیقیِ متن، جایزه ‌ان-بی- آر هیات ملی منتقدان آمریکا به عنوان بهترین فیلم خارجی، جایزه‌ پازینتیجشنواره فیلم ونیزبرای بهترین فیلم ایتالیایی را برده است.

«نامه‌هایی از جنوبگان»:بر ملا شدن راز
«نامه‌هایی از جنوبگان» (Letters from Antarctica) فیلمی به کارگردانی استانیسلاو دونچو به نمایندگی ار سینمای بلغارستان در هفته فیلم‌های اروپایی به نمایش در می‌آید.

«نامه هایی از جنوبگان» که محصول ۲۰۱۹ است، داستان زندگی یک مادر و پسر را روایت می‌کند مادر که سرپرست خانواده است برای این‌که پسرش به خاطر غم از دست دادن پدرش ناراحت نشود، به او دروغ می‌گوید که پدرش برای سفری اکتشافی به قطب رفته‌است، اما با تعلل در گفتن حقیقت به پسرش در نهایت به خودش و فرزندش آسیب می‌زند.

«بی‌نشان»:بوروکراسی کافکایی
کشور اسلوونی با فیلم سینمایی «بی‌نشان» (Erased) به کارگردانی میها مازینی، دوسان جوکسیمویچ در چهارمین هفته فیلم‌ اروپایی هنروتجربه حضور دارد.

فیلم «بی‌نشان» قصه مادری به نام آنارا روایت می‌کند که فرزند خود را در یک بیمارستان محلی به دنیا می‌آورد و به ظاهر همه مسائل عادی است اما فقط یک اشکال کوچک درکاغذبازی اداری وجود دارد به طوری که فایل پرونده او در سیستم ثبت نشده است! مشکلی که احتمالا به خاطر خطای نرم‌افزاری رخ داده‌است. آنا چند روز درگیر شبکه‌ای از پیچیدگی‌های بوروکراتیک کافکایی می‌شود. وجود نداشتن در دنیای اطلاعات یعنی نداشتن امنیت اجتماعی، نداشتن آدرس ثابت و نداشتن بچه. از نظر قانون، او وجود ندارد. بنابراین فرزند او یتیم است و یتیمان را به فرزند خواندگی می‌گیرند.

«بی‌نشان» محصول سال ۲۰۱۸ است و تاکنون موفق به دریافت جوایزی چون جایزه بهترین فیلم جشنواره‌ کلیولند، جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره‌‌ فست، جایزه بهترین بازیگر زن، بهترین موزیک متن، بهترین طراحی صحنه و بهترین طراحی لباس از جشنواره فیلم اسلوونی شده‌است.

«پیش از یخبندان»:امید به زندگی بهتر
«پیش از یخبندان» محصول کشور دانمارک و به کارگردانی مایکل نوئر است. داستان این فیلم در یک روستا در دانمارکِ قرن نوزدهم می‌گذرد. با نزدیک شدن زمستان، یک کشاورز پیر(جِنِس) و خانواده‌اش با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند. با شرایط سخت و چشم‌انداز یک زمستان سخت دیگر، جنس با خانواده‌ای در همسایگی برای ازدواج دخترش و پسر آن‌ها به توافق می‌رسد. با این حال، هنگامی که یک کشاورز ثروتمند در نزدیکیِ آن‌ها می‌خواهد زمین جنس را بخرد، او فرصتی پیدا می‌کند که با استفاده از آن خودش و خانواده‌اش زندگی بهتری داشته باشند.

این فیلم در جشنواره‌های متعددی به نمایش درآمده و جوایزی چون بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم شیکاگو، جایزه فیبرسکیِ بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم نروژ، جایزه بهترین بازیگر مرد، جایزه‌ ویژه‌ی هیات داوران و جایزه ویژه‌ جشنواره فیلم توکیو را به دست آورده است.

«وقتی گوجه‌ فرنگی‌ها با واگنر ملاقات کردند»:دو نابغه
فیلمی به کارگردانی ماریانا اکونومو و محصول یونان، داستانی کمدی و جذاب از دو پسرعموی نابغه‌ یونانی است که با تولید گوجه‌فرنگی‌های ارگانیک، بازار جهانی را به چالش می‌کشند.

از جمله دستاوردهای این فیلم می‌توان به جایزه بهترین فیلم منتخب مردمی در جشنواره بین المللی فیلم هارتلند، برنده جایزه بهترین مستند جشنواره‌ آکادمی فیلم هلنیک، نامزد دریافت بهترین فیلم خارجی از فیپرسکی، و نامزد بهترین مستند جشنواره فیلم سارایِوو اشاره کرد.

«مادر و دیگر دیوانه‌های خانواده»:امید در شرایط سخت
فیلمی از مجارستان و به کارگردانی ایبولیا فکته که ماجرای چهار نسل از زنان در مجارستانِ قرن بیستم را بازگو می‌کند. با وجود سختی‌های زمان جنگ، انقلاب و فقر، خانواده ‌آن‌ها قادر است تا روحیه و توان خود را حفظ کند. این فیلم نامزد جایزه‌ بین قاره‌ای به عنوان بهترین فیلم در جشنواره ورلد پرمیر شده است.

سه فیلم کوتاه فرانسوی:عجیب و باورنکردنی
«نه و پنجاه و هشت»
به کارگردانی لویی آلبرت فرانسوی، داستان جال نوجوانی شانزده ساله‌ای ‌است که رویای این را دارد که مثل بُتِ زندگیش، اوزِن بولت دونده شود. اما او تنها شانزده‌ سال دارد. این فیلم نامزد بهترین فیلم کوتاه در جشنواره هنر شهری داون‌تاون شده است.

«ترانه احمد»
«ترانه احمد» را فوآد منصور  کارگردانی کرده‌است. داستان این فیلم درباره یک روز از زندگی احمد است.او که به عنوان نظافت‌چی در یک حمام عمومی کار می‌کند، منتظر بازنشستگی‌اش است. احمد با مایک، یک نوجوان بی‌هدف آشنا می‌شود و پس از مدتی رابطه‌ای عجیب بین این دو روح خسته ایجاد می‌شود. این فیلم نامزد جایزه سزار فرانسه به عنوان بهترین فیلم کوتاه شده است.

«هوای بد»
سومین فیلم کوتاهی که قرار است در چهارمین هفته فیلم‌های اروپایی به نمایش درآید را لوپ فیلیشیولی و آلن گاگنول کارگردانی کرده‌اند. داستان این انیمیشن درباره یک راننده‌‌ بدشانس است که ماشینش در محله‌‌ای عجیب پنچر می‌شود. او به محض پیاده شدن از ماشین توسط افرادی که با چاقو او را تهدید می‌کنند، احاطه می‌شود‌. او فرار می کند و درون ساختمانی در همان نزدیکی، خود را حبس می‌کند.