هنروتجربه:مسعود بخشی کارگردان فیلم سینمایی «یلدا» دلیل اصلی موفقیت‌های جهانی فیلم را خود فیلم، موضوع انسانی، جهان‌شمول بودن بخشش و همکاری درخشان عوامل و بازیگران آن می‌داند.

مسعود بخشی درباره دلیل حضورهای موفق «یلدا» جشنواره‌ای، جوایز معتبر، اکران‌های سراسری در چندین کشور اروپایی به خبرآنلاین گفت: «دلیل اصلی خود فیلم، موضوع انسانی، جهان‌شمول بودن بخشش و همکاری درخشان عوامل و بازیگران آن است. البته سفر جهانی «یلدا» از مرحله فیلم‌نامه و سال‌ها پیش از فیلم‌برداری شروع شده بود. هنگامی که به عنوان پروژه تولید مشترک، توانست در کارگاه‌های مهمی چون گروپ ووست فرانسه، رم و تورینو ایتالیا و ساندنس آمریکا شرکت کند و جوایز مهمی از قبیل جایزه تولید مشترک و جایزه بزرگ بهترین فیلم‌نامه از تورینو و جایزه فیلم‌سازی جهانی ساندنس را پیش از فیلم‌برداری از آن خود کند. این کارگاه‌ها و جوایز، یک پروژه سینمایی را به تهیه‌کنندگان و پخش‌کننده‌ها معرفی می‌کنند تا زمینه بهتری برای ساخت و عرضه فیلم فراهم شود».

او ادامه داد: «البته اکران سینمایی توسط یک پخش کننده صورت می‌گیرد و تولید کننده نقشی مستقیم در اکران ندارد. در عین حال پخش وابسته به تبلیغات است و هزینه‌ای جداگانه دارد و پخش‌کننده برای اثری هزینه می‌کند که بازگشت سرمایه‌اش را تضمین کند. البته تولید مشترک قطعا در شناساندن پروژه (از مرحله فیلم‌نامه) به پخش‌کنندگان نقش کلیدی دارد به ویژه از سوی شرکایی که حقوق پخش را از همان ابتدا به حوزه‌های پخش واگذار و امکان بیشتر و وسیع‌تری برای دیده شدن فیلم فراهم می‌کنند. مانند شرکت لبنانی شورت کاتز که علاوه بر سرمایه‌گذاری روی فیلم‌نامه «یلدا»، همه حقوق پخش فیلم برای خاورمیانه را هم گرفته است یا پخش‌کننده‌ای که همه حقوق فیلم را برای کشورهای اسکاندیناوی خریداری کرده است و علاوه بر اکران در سینماها، اکران جشنواره‌ای، تلویزیونی و عرضه اینترنتی را هم پوشش می‌دهد».

بخشی در پاسخ به این سوال که برنامه اکران‌های جهانی «یلدا» ادامه دارد یا خیر، اظهار داشت: «بله. فیلم با ۴۵ هزار تماشاگر طی سه هفته نمایش در فرانسه با وجود تمام موانعی که ویروس کرونا ایجاد کرده، به رکوردی قابل توجه دست یافته است. در اروپا اکران‌های آلمان، اتریش، لوکزامبورگ، سوئیس و بلژیک ادامه دارد و در ایتالیا، ترکیه، یونان، اسپانیا، برزیل … «یلدا» توسط پخش‌کننده‌های مستقل به تدریج اکران خواهد شد. در آمریکا، کمپانی فیلم موومنت پخش‌کننده فیلم است که نیویورکی است و پخش آثار هنری برتر جهان را در آمریکا انجام می‌دهد. فیلم موومنت با شرکت دادن «یلدا» در جشنواره‌های متعدد امسال در این کشور، اکران آن را در پایان سال تا پیش از مراسم اسکار برنامه‌ریزی کرده است. البته «یلدا» مشارکت تلویزیون‌هایی چون شبکه آرته فرانسه، زد. دی. اف آلمان، بلژیک، سوئیس و لوکزامبورگ را دارد و پس از پخش سینمایی در این شبکه‌ها نیز آغاز خواهد شد. «یلدا»، منتخب هفتادمین جشنواره جهانی برلین، برنده جایزه بزرگ داوران جشنواره ساندنس آمریکا در سال ۲۰۲۰، برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه جشنواره صوفیه، برنده «جایزه بزرگ سینما» از مجله «اِل»، برنده جایزه بهترین کارگردانی اسکار ترکیه و جایزه تقدیر ویژه جشنواره واشنگتن Special  commendation award  است».

برچسب‌ها: